Neoprávněný odběr elektřiny a stavební zásahy

Vložil Anonymous, 3. Září 2010 - 15:26 ::

Dobrý den, můžete poradit „správný postup“ vůči konkrétní osobě ?

Naše SVJ má ve sklepních prostorách rozmístěny sklepní kóje (definované prohlášením vlastníka jako společné prostory s přidělením užívání k jednotlivým bytům). Sklepní prostory mají chodbové osvětlení s vypínači a dvě elektrické zásuvky pod trvalým elektrickým napětím na chodbě pro příležitostná použití ve sklepních prostorách.

Bohužel jeden z nových majitelů bytové jednotky provedl následující úpravu:

  • změnil sklepní kóji na uzavřenou jednotku (rekonstrukce s plnými dveřmi), čímž změnil charakter sklepního prostor;
    • tedy zřejmě vytvořil jednotku „zralou“ na zápis do katastru nemovitostí – změnil majetkové poměry bez souhlasu ostatních vlastníků
  • ze strany svého sklepního prostoru se napojil na elektrický zásuvkový rozvod. Z jím uzavřeného sklepního prostoru nyní zaznívá silný hukot
    • domnívám se, že dotyčná osoba porušila předpisy týkající se vystrojení objektu elektrickým rozvodem
    • domnívám se, že dotyčná osoba se dopustila porušení požárních předpisů, a to zapojením elektrického spotřebiče s trvalým odběrem ve sklepních prostorách
    • jsem přesvědčen, že dotyčná osoba se dopustila narušení vlastnických práv ostatních, nejen v provedení stavebních úprav sklepní kóje, ale i v narušení matkových práv v otázce neoprávněného napojení na elektrické rozvody a v neposlední řadě se dopouští ve své podstatě krádeže elektrické energie na úkor ostatních spoluvlastníků, neboť ze společně hrazených prostor odebírá energii, aniž za ni provádí úhradu.

Podotýkám, že k žádné z provedených činností nedalo SVJ souhlas.

Máte někdo prosím návod, ať „paragrafovaný nebo lidský“, jak vůči podobným osobám postupovat? Osobně mě napadá rozsah naší reakce od obyčejného přepojení stálého elektrického okruhu ke světelnému okruhu s vypínačem (např. v rámci provádění revize el. rozvodů), po dopisování až po slovní debatu (o které ale již dopředu pochybuji, zda někam povede).

Je mi totiž naprosto nepochopitelné, jak je možné, že vzdělaný vysokoškolský člověk (to je ten, který úpravu provedl) se může domnívat, že nikdo v domě si nevšimne hukotu ve sklepě a rapidně zvýšeného odběru el. proudu.

Děkuji za pozitivní náměty, jak podobné situace řešit.

R.T.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lolek, 15. Prosinec 2011 - 21:10
    • cit.„…domnívám se, že dotyčná osoba porušila předpisy týkající se vystrojení objektu elektrickým rozvodem…“
      • předpokládám, že v uzavřeném prostoru nejsou i jističe – tedy nahraďte rozvod „nízkého napětí“ a nadále používejte jen „malé napětí“ (do 50V) což pro světlo ve sklepních místnostech postačuje

    • cit.„…narušení matkových práv v otázce neoprávněného napojení…“
      • bohužel nevím jaká práva matek by měla být narušena ':). Ale doporučuji neschválené „zhodnocení“ prostě na základě usnesení bez debaty odstranit.

    lolek

    Vložil lake, 3. Září 2010 - 22:19

    Pane R.T.

    máte dvě možnosti:
    (1) upravíte všechny sklepní kóje tímto způsobem (přidáním zárubní a dveří), nebo
    (2) vyzvete stavebníka k odstranění nepovolené stavební úpravy.

    K uvedení společných částí domu do původního stavu – neprovede-li to na vaši výzvu sám stavebník – jsou oprávněni a povinni vlastníci společných částí domu. Cituji k tomu z rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 31.3.2010, čj. 9 As 41/2009 – 109, http://www.nssoud.cz/main.aspx…

    "Ustanovení § 88 odst. 1 písm. b) stavebního zákona stanoví, že odstranění nepovolené stavby se nařídí vlastníku stavby (…). Pokud je tedy stavební zásah, který je v rozporu se stavebním zákonem, proveden ve společné části bytového domu (o čemž v projednávané věci není sporu), potom jsou povinni tento nežádoucí stav napravit všichni spoluvlastníci vě­ci.

    Povinnost odstranit nepovolenou stavbu na společné části domu není pro spoluvlastníky nevykonatelná a zákon o vlastnictví bytů toto řešení podporuje. V § 13 tohoto zákona jsou upravena práva a povinnosti vlastníků jednotek. Vlastník bytové jednotky je dle § 13 odst. 4 zákona o vlastnictví bytů povinen umožnit na předchozí vyzvání přístup do jednotky, pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku. V případě nutnosti odstranění nepovolené stavbu ve smyslu stavebního zákona je předpoklad pro povinnost umožnění přístupu do jednotky splněn. Poruší-li vlastník jednotky tuto povinnost a vznikne-li v příčinné souvislosti s tím škoda, odpovídá za ni podle obecných ustanovení o odpovědnosti za škodu (FIALA, J.; NOVOTNÝ, M.; OEHM, J.; HORÁK, T. Zákon o vlastnictví bytů – komentář, Praha, C.H.Beck, 2005, str. 155). 

    Otázku případných nákladů, které by spoluvlastníci vynaložili na odstranění stavby provedené neoprávněně jedním z nich, řeší ustanovení § 13 odst. 2 zákona o vlastnictví bytů. Podle tohoto ustanovení nese vlastník bytové jednotky, který způsobil závady a poškození na jiných jednotkách nebo společných částech domu, náklady spojené s odstraněním těchto závad a poškození. Pokud tuto povinnost nesplní, vznikne ostatním vlastníkům jednotek pohledávka. Uspokojení této pohledávky má při případném výkonu rozhodnutí přednostní režim, od 1. 7. 2000 vzniká dokonce k zajištění pravomocně přisouzených pohledávek z neplnění výše uvedené povinnosti ostatním vlastníkům jednotek zástavní právo k jednotce povinného vlastníka a na jeho movitých věcech (…)"

    Konec citátu. Použijte jako návod k postupu. Sám bych to nenapsal lépe …

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".