neoprávněné zásahy do zaregulované otopné soustavy

Vložil Vlastimil Čikl (bez ověření), 12. Únor 2011 - 11:37 ::

Zhruba před 10-ti roky jsme nákladem 160 tis. zaregulovali otopnou soustavu ÚT v našem, tehdy družstevním domě. Během doby se s domu stalo společenství vlastníků a nyní dochází u jednotlivých vlastníků v bytech k jejich rekonstrukcím. Stává se pravidlem, že si mění i tělesa radiátorů nebo v koupelných dochází k jejich výměně za otopné žebříky. Dá se toto posuzovat jako neoprávněný zásach do zaregulované otopné soustavy a jak tyto úpravy se dají legalizovat? Musí s každým zásahem do soustavy být posouzení projektanta a doložit toto výpočtem?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Soudek (bez ověření), 22. Únor 2011 - 21:22

    Je všeobecně známo, že topná soustava je jeden celek, který musí být provozován a opravován v souladu s původním projektem. Tedy prohlášení vlastníka při privatizaci bytů, že radiátory jsou součástí bytu, se jeví velmi nemoudré a zadělává všem vlastníků do budoucna na velký problém. Topná soustava stejně jako i jiná zařízení v domě stárne a až bude potřeba opravit jednotlivé radiátory nebo i všechny, tak nastane pro vlastníky velký problém. Jak chce SVJ donutit vlastníky, aby použili stejný typ radiátorů, když objednateli budou jednotlivci? Nejschůdnější cestou je na shromáždění vlastníků nechat odhlasovat, aby opravy celé topné soustavy byly hrazeny z dlouhodobé zálohy na opravy domu. Pak bude zajištěna jednotnost oprav a rekonstrukcí celé soustavy topení.

    Vložil Josef G. (bez ověření), 12. Únor 2011 - 15:16

    Judikatura je v této věci konstantní.

    Soudy ukládají uvést společnou otopnou soustavu do původního stavu, a to na náklady toho, kdo svévolnou změnu učinil, a to do tří dnů od právní moci rozsudku.

    Vložil svj (bez ověření), 12. Únor 2011 - 18:30

    Mohl bych požádat o číslo rozsudku? Díky

    Vložil Krupp, 22. Únor 2011 - 23:33

    Pokud mohu poprosit, zajímalo by mě to taky. V obdobném vláknu jinde ze mne dělali blbce. Koupili jsme byty v domě z r. 1957 od obce. Projekt ani žádná dokumentace k domu neexistuje, nikdo nám nic předat ani nemohl. V bytech byly různé radiátory o třech žebrech v koupelně, předsíni a pod. Většina, tehdy ještě nájemníků, jich řadu odstranila. Třeba proto, aby se vešla do koupelny pračka. Některé byty se přestavěly. Vstupovat do nich nemáme právo a skutečný stav se ani nedá zjistit. Kolaudační rovněž ne. V domě je nebytový prostor (prodejna) odpojený od topení. Počítáme jim samozřejmě základní spotřebu a jsou kolem toho věčné spory. Řeči o kolaudačním stavu jsou hezké a pravdivé, ale to je tak všechno. Když se někdo vůbec obrátí na stavební úřad, ten mu to schválí, pokud se nedotkne vlastnictví ostatních. Šedá je teorie a zelený strom života. Takže podle mne platí na štěstí vyhláška 372/2001 a snad si každý rozmyslí se odpojit. A pokud to udělá bude platit dál, nejen základní spotřebu ale celou vypočtenou spotřebu, protože měřidla nemáme. Měřit v bytě 2+1 se 6 radiátory se nám nezdá ekonomické.

    Jirka

    Vložil Josef G. (bez ověření), 12. Únor 2011 - 18:36

    Už se to tu řešilo.

    Josef G.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".