NEOPRÁVNĚNÉ nabíjení elektro auta ve společných garážích - černý odběr elektřiny.

Vložil SVJ 1399, 20. Květen 2022 - 9:11 ::

Jak postupovat proti motoristovi, který se v průjezdné chodbě společných garáží
napíchne na volně přístupnou zásuvku? Týká se to ale i neoprávněného napíchnutí se na světlo a/nebo neoprávněnou instalaci zásuvky ve svém uzavřeném garážovém stání. Terazky neřešíme zatížení elektrorozvodné sítě, ale krádež. Díky za nápady.

  • elektromobil - nabíjení

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Veronika9, 24. Listopad 2022 - 10:26

Zdravím, máme teď v SVJ podobný problém – v domě je 6 garáží, které developer napojil pouze na společné ele okruhy (jsou 2 na 2 poloviny domu, do každé spadají 3 garáže) a jak jsem se až nyní při výskytu problému dozvěděla, vlastníci si kdysi na začátku odhlasovali, že OK, že ten běžný provoz garáží (vrata, světlo) se bude platit společně z SVJ. Nedávno přišlo SVJ vyúčtování za společné elektroměry za poslední období a na jednom se za posledních cca 3/4 roku navýšila spotřeba o (prozatím) více jak 20tis CZK. SVJ proměřilo čerpadla kanalizace a světla ve společné chodbě a tohle vše je v pořádku, tím pádem je tato navýšená spotřeba na garážích (víme, že jeden z nájemců má elektro auto). Jak vyřešit to, že společně uhradit někomu nabíjení elektroauta je uplný non sence ve chvíli, kdy se viník nepřihlásí?

Vložil Anonymni_navštěvník (bez ověření), 29. Květen 2022 - 8:05

Podle HZS není garáž určená pro servisní práce, mezi které patří i nabíjení autobaterie.

Můžete si upravit stanovy, resp. garážový řád a činnosti omezit.

Vložil Martina75 (bez ověření), 24. Květen 2022 - 7:33

Dobrý den, řešíme teď v domě podobný případ – instalace zásuvky ze spol. okruhu ve sklepě jednoho vlastníka. Ten sklep takto koupil od předchozího vlastníka a před časem si vyměnil kotel, což se projevilo dvojnásobnou spotřebou spol. elektřiny. Po kontrole elektroinstalace ve sklepech za přítomnosti všech vlastníků bylo určeno místo zvýšené spotřeby. Po poradě s právničkou navrhujeme Dohodu o narovnání. Nedohodneme-li se s dotyčným vlastníkem, pak jedině žaloba, znalecký posudek, navýšení dlužné částky o soudní výlohy a cenu znaleckého posudku… Problém je vyčíslení, ve Vašem případě o to hůř, jde-li o jednorázový krátkodobý odběr.

Vložil radka2222 (bez ověření), 20. Květen 2022 - 14:07

prosím ukradl?

Vložil Justitianus, 21. Květen 2022 - 18:02

Proč tvrdíte, že jde o neoprávněné užívání zásuvky? Ta zásuvka je ve společných prostorách domu. Máte ve stanovách uvedený nějaký zákaz jejího použití vlastníky jednotek???

Nerozumím proč chcete „postupovat proti motoristovi“. Jestliže zásuvka je ve společných prostorách, které také on užívá právem spoluvlastníka, pak samozřejmě může i on používat tuto zásuvku. Zcela jiná věc je platba za odebranou energii, a účel ke kterému se zásuvka používá.

Pokud se vám nelíbí současný stav, zaveďte nějaká jednoduchá pravidla. Například hrazení paušálu za odebranou elektrickou energii ze zásuvky v garáži, nebo nainstalovat podružný elektroměr a bude se hradit podle naměřené hodnoty, nebo nainstalovat pár nabíjecích boxů pro elektromobily (jestliže to povolí distributor).


Ještě pohled z jiného úhlu: Upozorňuji na skutečnost, že používání běžné zásuvky k nabíjení elektromobilu může mít nečekané důsledky.

Obyčejná zásuvka v garáži může být (podle způsobu jejího použití) považována za „dobíjecí bod“ podle § 2 zákona č. 311/2006 Sb. o pohonných hmotách a čerpacích stanicích pohonných hmot. Instalace a provozování dobíjecího bodu/dobíjecí stanice elektromobilů ve společné garáži pak může mít vliv na zatřídění tohoto požárního úseku do stupně požární bezpečnosti (SPB).

Toto spadá do působnosti Hasičského záchranného sboru podle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně. Dnes sice existuje pouze nezávazné metodické doporučení vydané generálním ředitelstvím HZS ČR, ale do budoucna se předpokládá změna příslušné vyhlášky (vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb). Podrobnosti sdělí HZS.

Justitianus

Vložil PČR (bez ověření), 20. Květen 2022 - 9:34

„neřešíme zatížení elektrorozvodné sítě, ale krádež“ (Vložil SVJ 1399, 20. Květen 2022 – 9:11)

Krádež řeší PČR.

Vložil Zloděj (bez ověření), 24. Květen 2022 - 8:52

Řeší od výše 10 000 Kč. Pokud jsou ještě splněny další znaky tr. přečinu a to společenská nebezpečnost, v tomto případě ještě úmysl. Pod tuto hranici je to přestupkové jednání.

Vložil Petr, 24. Květen 2022 - 10:33

„instalace zásuvky ze spol. okruhu ve sklepě jednoho vlastníka“

V tomto vlákně se setkaly dotazy jednak původního tazatele a jednak Martiny 75.

Martina75 by měla blíže popsat co znamená „instalace zásuvky ze spol. okruhu ve sklepě jednoho vlastníka“

Zda si vlastník „přidělal“ neoprávněně zásuvku a zda se jedná tedy o „instalaci zásuvky jednoho vlastníka ze společného okruhu“.

Vlastníci tedy zjistili (našli) neoprávněnou zásuvku na společném rozvodu

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".