Neodpovídající výměra bytu

Vložil Jana1991, 10. Říjen 2022 - 14:51 ::

Dobrý den,

v minulosti jsem koupila bytovou jednotku k rekonstrukci. V té době bytovou jednotku prodávalo město a byla v katastrofálním stavu. Začli jsme hned rekonstruovat a až po opravě jsme zjistili, že mám chybí nějaký ten metr z prodávané výměry.

Uvnitř prodávané bytové jednotky nebyl záchod. Záchod se nachází před bytem. Začala jsem pátrat a zjistila jsem, že pokud je prodávaná bytová jednotka musí k ní být WC. Odpovídalo by to i chybějícím rozměrům. Nájemci mají za to, že se jedná o společné prostory a nemůžu se s nimi dohodnout, aby se wc připojilo k bytu. Máte s tím někdo zkušenosti, jak toto řešit? Město už zde žádné podíly nemá a vzniklo SVJ. Děkuji

  • prohlášení vlastníka

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Skřivánek (bez ověření), 12. Říjen 2022 - 5:49

V této diskuzi: http://www.portalsvj.cz/…nych-castech naleznete vysvětlení „chybějících rozměrů bytu“.

Jestli je záchod společný pro celé patro, těžko ho asi můžete přičlenit k bytu. Kam by chodili ostatní?

Vložil Justitianus, 16. Říjen 2022 - 4:06

Přečtěte si prohlášení.

Přečtěte si prohlášení.

Přečtěte si prohlášení.


Obsah kupní smlouvy je bezvýznamný pro vlastnické vztahy v domě. Kupní smlouva zavazuje pouze převodce a nabyatele jednotky. Její obsah by měl význam pouze pokud chcete u prodávajícího reklamovat vadu koupené věci. Názor nájemců je samozřejmě také naprosto bezvýznamný pro vlastnické vztahy v domě.

Pouze v prohlášení (vlastníka budovy) zjistíte ze kterých místností se skládá váš byt, a zda místnost WC (přístupná přímo ze společného prostoru domu) je či není společná. Bez této informace Vám nemůžeme nijak poradit. Obecně platí:

  • Jde-li o vadné prohlášení, pak odstranění vady je možné provést postupem podle § 1168 odst. 1. Povinnost prokázat vadu prohlášení má ten, komu má oprava vady být ku prospěchu.
  • Nejde-li o vadné prohlášení, pak změnu prohlášení je možné provést projevem vůle vlastniků jednotek, postupem podle § 1169.

Změněné prohlášení musí být vloženo do sbírky listin katastru. Platí se za to 1000 Kč. Dále se platí 2000 Kč za každou jednotku u které se mění údaje na listu vlastnictví, například spoluvlastnic­ký podíl.

Justitianus

Vložil Kadibudka (bez ověření), 10. Říjen 2022 - 15:23

„bytová jednotka musí k ní být WC“ (Vložil Jana1991, 10. Říjen 2022 – 14:51)

To není úplně přesné. WC nemusí být výlučně pro bytovou jednotku, může být společné pro více bytových jednotek, třeba pro celé patro. Stejně tak koupelna. Místo WC stačí (společná) kadibudka na dvorku.

Vložil Petr, 10. Říjen 2022 - 16:01

Zřejmě šlo o původně byt IV. kat. dle původní kategorizace (bez základního příslušenství nebo se společným základním příslušenstvím) ve vyhlášce. Ta zanikla účinností zákona 107/2006 Sb., ač tento zákon žádná zrušovací ustanovení prý neobsahuje.

Už se těžko dopátráte, jak to s výměrou je, leda tak v archivu městské části, takže pátrejte tam. A popis bytu a příslušenství by měl být v kupní smlouvě.

Nevím o jakých nájemcích píšete „Nájemci mají za to, že se jedná o společné prostory a nemůžu se s nimi dohodnout, aby se wc připojilo k bytu“.

Dotaz: a jak to máte s koupelnou ?

Vložil Jana1991, 17. Říjen 2022 - 8:32

Sprcha byla v době koupení bytu v bytě, záchod byl před bytem. No společné wc to není. Máme vstup ze zadu domu, kde žádný jiný byt není. Všichni ostatní mají vchod zepředu a prostory nejsou spojené. Ostatní mají wc v bytech.

Vložil Justitianus, 17. Říjen 2022 - 9:36
Jano, bylo úplně zbytečné psát zde tutéž bezvýznamnou informaci třikrát. I kdybyste ji napsala desetkrát, není to k ničemu. Odpověď a radu jste zde už dostala:

Přečtěte si prohlášení.

Přečtěte si prohlášení.

Přečtěte si prohlášení.


Justitianus

Vložil Jana1991, 17. Říjen 2022 - 15:58

Prohlášení je snad z dob pravěku a chybí tam 99% informací.

Vložil @ (bez ověření), 17. Říjen 2022 - 21:58

Pokue máte prohlášení z pravěku, tak je ve vašem vlastním zájmu odstranit jeho vady. To ale musíte udělat sami, to za vás nikdo neudělá

Vložil radka2222 (bez ověření), 17. Říjen 2022 - 17:01

no a v pravěku hajzlík dle prohlášení měl v užívání kdo?

Vložil Petr, 17. Říjen 2022 - 20:59

„jsme zjistili, že mám chybí nějaký ten metr z prodávané výměry. … Záchod se nachází před bytem. … zjistila jsem, že pokud je prodávaná BJ musí k ní být WC. Odpovídalo by to i chybějícím rozměrům“ „Nájemci mají za to, že se jedná o společné prostory a nemůžu se s nimi dohodnout, aby se WC připojilo k bytu“

Jano1991, položila jste málo vypovídací dotaz na který jste obdržela doplňující dotazy. Obdržela jste odkaz na prohlášení, na kupní smlouvu od obce (města) a na původního vlastníka bytu. Zmohla jste se pouze na konstatování, že prohlášení je z pravěku. Na to reagovala Radka222. Co po nás ještě chcete ? Že budeme pátrat co je v onom prohlášení z pravěku o WC ? Že se za vás půjdeme ptát na obec (město) na situaci s WC ? Ani nevíme, O JAKÝCH NÁJEMNÍCÍCH TU JE „ŘEČ“. Radám věnovali diskutující víc času než vy řádnému popisu situace. Vy jste vypátrala pouze ten nesmysl, že údajně k bytu patří WC a že chybějící metry (dle vás „nějaký ten metr“) odpovídají chybějící výměře. WC mívá ale obvykle max. cca 1 m2. U nás se při privatizaci bytového fondu měřilo červeným paprskem. Jak jste výměru měřila vy ?

Vložil Jana1991, 20. Prosinec 2022 - 1:55

Prostory WC patřily městu stejně jako prostor, který jsme od nich kupovali (byt). V prohlášení však o těchto prostorech vůbec není zmínka. Do doby než jsme prostory koupili, tak sem lidi z domu vůbec neměli přístup a vůbec nevěděli o tom, že tam nějaké WC je. Já mám všechny informace zjištěné, na městě mi ale žádné oficiální vyjádření nedají a v prohlášení vlastníka taky nic není, tam jsou jen rozměry a zákres a tvrzení, že nás byt se skládá z jedné místnosti :D, což samozřejmě není pravda. Takže v prohlášení se lze těžko něčeho chytnout. A výměra byla měřena projektantem, který nám zpracovával reálný zákres bytu (laserem), takže žádné výměry vycucané z prstu.

Vložil Tázal (bez ověření), 11. Říjen 2022 - 10:32

Pane Petře,

můžete naznačit, co je bytový prostor? Děkuji.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".