Nemovitá kulturní památka - SVJ

Vložil Lukapa (bez ověření), 26. Únor 2022 - 16:25 ::

Dobrý den,

Můj dotaz směřuje na povinnost založení SVJ. Jsem vlastníkem bytu, kde máme 5 bytových jednotek, restauraci v přízemí a nebytovou jednotku. Každá jednotka má jiného vlastníka. zároveň jsme nemovitá kulturní památka. A teď k jádru věci – nemáme v domě zřízené SVJ. Byt jsem koupil nedávno a bylo mi řečeno, že se opravy řeší formou dotací. Nedávno mi má daňová poradkyně ale řekla, že SVJ mít musíme. Zároveň mě tedy katastr vůbec neměl povolit, potažmo bývalému vlastníkovi, přepis na mě jakožto nového vlastníka, jak jsem to pochopil. Je tedy u nemovité kulturní památky nějaká vyjímka, že nemusíme mít SVJ ? Případně co mám teď dělat a zda je možný nějaký postih v budoucnu. Děkuji

  • založení SVJ

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 3. Březen 2022 - 5:08

Lukapa, ono je zřejmé že buď daňová poradkyně nerozumí problematice, nebo Vy nerozumíte tomu co Vám sdělila. A přestaňte fantazírovat o tom co katastr měl či neměl povolit. Je zřejmé, že ani neznáte právní úpravu, ani nemáte informace o skutečném stavu.

Váš první krok bude:

Zastavíte se na katastrálním úřadu a požádáte o vystavení potvrzení o datu vzniku SVJ.

Je možné, že SVJ vzniklo ze zákona v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků.

Pokud SVJ vzniklo, pak také má své stanovy. Podle nich se svolá shromáždění k úpravě stanov (přizpůsobení zákonu č. 89/2012 Sb.) a k volbě člena/členů statutárního orgánu. Další postup je standardní přes rejstříkový soud: přidělení IČ, zápis statutárů do rejstříku, vložení stanov a prohlášení vlastníka budovy do sbírky listin rejstříku. Nezapomenout na povinnost vést účetnictví.

Pokud SVJ nevzniklo, pak je možné že už bylo dávno založeno – buď prohlášením, nebo ujednáním ve smlouvě o výstavbě. Pokud SVJ bylo založeno, pak také má své stanovy. Další postup je standardní jako v prvním případě.

Zjistíte to v prohlášení, nebo ve smlouvě o výstavbě.


Nad rámec dotazu podotýkám, že k podání žádosti o dotaci není zpravidla potřebné aby existovalo funkční SVJ. Viz např. „Havarijní program 2022“ ministerstva kultury. Spoluvlastníci jako zmocnitelé si určí společného zmocněnce, kterým může být jeden ze spoluvlastníků, nebo cizí subjekt. Přílohou žádosti bude Plná moc (…) s vyznačením rozsahu právních jednání, ke kterým zmocnitelé zplnomocňují zmocněnce, včetně souhlasu s poskytnutím příspěvku převodem na běžný bankovní účet zmocněnce nebo jednoho z vlastníků (…).

Justitianus

Vložil Lukapa (bez ověření), 3. Březen 2022 - 16:36

Děkuji za obsáhlou a poučnou odpověď, už tomu snad i rozumím :-)

Vložil Člen (bez ověření), 26. Únor 2022 - 18:13

„nemáme v domě zřízené SVJ“ (Vložil Lukapa (bez ověření), 26. Únor 2022 – 16:25)

SVJ nebylo třeba zřizovat, SVJ vznikala ze zákona. Ledaže byste byli nový dům, ale to byste nebyli kulturní památkou.

Vložil Justitianus, 1. Březen 2022 - 11:01

Martine, přestaňte zde s šířením nesmyslů! Oba odkazy obsahují nepravdivé, zastaralé a neplatné informace. Když neználek jenom opisuje něco, čemu nerozumí, jen málokdy se mu podaří vzbudit dojem, že problematice rozumí.

Jediný možný postup jsem už tazateli poradil: zjistit zda (a případně kdy) SVJ vzniklo ze zákona. Pak teprve mohou vlastníci začít uvažovat o tom co bude dál. Na tom nic nevymudrujeme, Martine.

Justitianus

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".