Nelogická rekonstrukce, jak se bránit ?

Vložil Flooper (bez ověření), 9. Říjen 2018 - 21:30 ::

Dobrý den přátelé,

řeším problém a potřebuji od vás poradit. Bydlím v panelovém domě, klasické SVJ a vlastním zde bytovou jednotku. Jedná se převážně o byty bez balkónu a i proto náš předseda přišel s nápadem, že se balkóny dodělají. Jedná se o železné ( plechové či jaké ) balkony, které se přivrtají z venku na panelovou konstrukci. Absolutní zbytečnost řekl jsem si, panelák je hezky zateplený, není nejmladší a proč do něj vrtat a zatěžovat ho takovou zbytečností. Musí se s tím navíc řešit překážející topení, plastová okna a nové plastové dveře atd. Jedná se prostě o hodně velkou rekonstrukci, zásah do konstrukce a celé je to strašně drahé. Navíc se na to má brát půjčka, jak velká a na jak dlouho nevím, teprve budu zjišťovat. Jsem zásadně proti, jedná se o zbytečné zadlužení a bohužel jsem ( co vím ) v menšině a již za měsíc se bude hlasovat. Chci se proto připravit, jak se můžu bránit atd. Něco jsem si v této problematice přečetl, tady i jinde a moc se v tom samozřejmě nevyznám.

Začnu tím, že bych si rád ujasnil to, jestli SVJ stačí souhlas 75% vlastníků a nebo 100% ? Dočetl jsem se totiž, že když se mění uspořádání domu a zároveň velikosti spoluvlastnických podílů, SVJ potřebuje 100% ! Jenže, nevím jestli se do velikosti počítají i nově přidělané balkóny ?

Nějaké byty své balkóny od stavby paneláku mají, navíc se rekonstrukce netýká garsonek, tyto nemovitosti jsou samozřejmě v menšině, ale nechápu, jak může někdo z majitelů těchto bytů hlasovat pro rekonstrukci, když se tím vlastně zadluží a navíc z toho nic mít nebudou ! Když je dostanu na svojí stranu, myslím, že nedají i těch 75%. Jak na to ale ? Potřebuji pádné argumenty, podložené a nechci plácat do větru.

Řešili jste vůbec někdo něco takového ? Chápu zateplení, výtahy, okna a tak dále, ale proč tohle ????? Vždyť je to na palici.

Díky.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil solid, 10. Říjen 2018 - 17:29

  Dobrý den , zkusím stručně.Pokud balkon nepotřebujete,nikdo Vám jej vnutit nemůže.Ale Vám jde především o radu,jak se bránit.
  1 / Máte možnost mít balkon zdarma . Dle NOZ
  § 1131 Rozhodne-li většina spoluvlastníků o opatření potřebném pro zachování nebo zlepšení společné věci a zaváže-li se vůči přehlasovanému spoluvlastníku, že po něm nebude požadovat, aby se na nákladech podílel, nebo že mu nahradí veškerou újmu způsobenou přijatým opatřením a poskytne dostatečnou jistotu, nemá přehlasovaný spoluvlastník právo podle § 1130. § 1130 řeší možnost přehlasovaného vlastníka obrátit se na soud.
  2 / Pokud by se při realizaci jednalo o jakýkoliv zásah do Vašich vlastnických práv,nemusíte souhlasit.K to­mu,aby kdokoliv mohl zasáhnout do cizího majetku,potřebuje souhlas vlastníka.Tento princip je obsažen v Listině základních práv a svobod.SVJ nemá v této věci žádnou vyjímku. Článek 12 (1) Obydlí je nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí. Jsou zde vyjímky,ale na Váš případ se nevztahují.

  3 / jedna z dalších možností je oslovit /stačí jeden telefonát /na místně příslušný stavební úřad.Možná Vám potvrdí že vlastníkem domu pro účely stavebního zákona jsou všichni spoluvlastníci,ni­koliv pouze část z nich. Ale minimálně Vám řeknou potřebný % hlasů k udělení stavebního povolení.Ve vašem případě nutnost.
  4 / Co se týče možného úvěru je zde na portálu k dohledání spousta odkazů .

  Vložil člen společenství (bez ověření), 10. Říjen 2018 - 6:10

  Balkon vám nemůže nikdo vnutit, když balkon nechcete, tak ho mít nebudete. Na balkón musí být dveře z Vašeho bytu a s tím, aby se dveře ve stěně dělaly z vašeho bytu, s tím nemusíte souhlasit. Náklady ponesou milovníci balkonů, kteří balkon mít touží. Jiná věc je, že když se vlastníci rozhodnou pro balkóny, které budou hyzdit dům, tak s tím nic nenaděláte. Nehledě na to, že zasahovat do zateplení je totální pitomost a bude z toho jenom problém. Pokuste se to vysvětlit vlastníkům na schůzi. Když to nepochopí, tak s tím nic nenaděláte. Na palici to je, ale podívejte se kolem sebe, co tady není na palici. Vzhledem k tomu, že se bude měnit přispívání, třeba jenom pro některé vlastníky, mělo by se změnit Prohlášení vlastníka a s tím pak musí souhlasit každý vlastník. Na tom, aby někde bylo uvedeno, jak se změní přispívání a pro koho, tak na tom trvejte. Nenechte se okecat, že to nikde být nemusí. A taky jim vysvětlete, že ten balkon si bude platit každý, kdo po něm touží, sám.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 9. Říjen 2018 - 23:24

  Navíc je zde změna vzhledu a zásah do společných částí nosné konstrukce. Měly by to řešit stanovy. Se souhlasem všech vlastníků si to mohou konkrétní vlastníci b.j. pořídit za své nebo si na to půjčit.

  Vložil Flooper (bez ověření), 9. Říjen 2018 - 22:01

  Teď jsme se dočetl ještě o změně vzhledu domu a to 20 nových balkónu určitě jest. Tam je zapotřebí 100% souhlas všech vlastníků. To by mohla být páka ne ?

  Vložil 777 (bez ověření), 9. Říjen 2018 - 22:31

  Četl jste platný zákon nebo nějakou internetovou informaci? V občanském zákoníku nic takového není.

  Vložil Flooper (bez ověření), 9. Říjen 2018 - 22:38

  Zdejší FAQ, vzápětí jsme ale zjistil, že § 13 zákona 72/1994 Sb již není v platnosti. No nic :).

  Vložil MartinII, 11. Říjen 2018 - 15:47

  Souhlasím s argumentem člena společenství o dveřích z bytu na nový balkon a s Pavlem II o tom, že vzhled domu možná řeší vaše stanovy.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".