nejvhodnější financování pro rekonstrukci paneláku

Vložil JanaGoldova, 12. Únor 2010 - 8:14 ::

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s dobrým finačním poradcem, který by se zabýval také úvěry nebo dalšími způsoby financování pro rekonstrukce panelových domů ve vlastnictví SVJ. Případně jakým způsobem jste postupovali vy při výběru banky. Chystáme se zateplovat panelák a protože nejsme nikdo ekonom, finační poradce by mi přišel lepší než obcházení jednotlivých bank.

Děkuji.

Jana Goldová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel777 (bez ověření), 12. Únor 2010 - 20:49

    Já si finanční poradkyni nemůžu vynachválit, dostala v bankách lepší podmínky, nežli jsme si byli schopni vyjednat my a navíc jsme neměli čas obíhat x bankovních institucí a srovnávat jejich produkty. Služby jsou zdarma, předpokládám, že provizi platí bankovní ústav, u kterého si vezmeme úvěr. Favoritem je zatím Revit od Wustenrot, zbývá nám akorát pořešit problém, jak naložit s dotací Zelená úsporám, jednorázová mimořádná splátka bez sankce není možná, proto ješte na poslední chvíli jednáme s čsob, jestli nám nenabídnou lepší podmínky. Rovněž bych vám doporučil nějakého poradce na dotace, těch papírů na Panel či ZÚ je tolik, že bych to asi sám nezvládnul.

    Vložil JanaGoldova, 15. Únor 2010 - 18:18

    Dobrý den pane Pavle777, chtěla bych Vás poprosit, jestli byste se mohl podělit o kontakt na finanční poradkyni, se kterou jste spokojený.

    Děkuji

    JG

    Vložil Pavel777 (bez ověření), 17. Únor 2010 - 13:21

    Pokud vám nebude vadit vzdálenost asi tak 200km od vašeho bydliště, tak mi napište na pavel777(zavi­náč)napismi.cz

    Vložil Pavel, 12. Únor 2010 - 23:17

    Poradenství je profese jako každá jiná. Nehodnotím tedy všechny finanční poradce, ale pouze ty, se kterými jsem se setkal a kterým jsem práci nedal. A ti měli jen velmi úzké portfolio nabídek a znalosti o různých finančních produktech jen omezené.

    Finanční poradci samozřejmě neposkytují služby zdarma. Jsou odměňovány bankou, které přivedou klienta a ta si odměnu poradcům vyúčtuje proti klientům na úrocích nabo jiných poplatcích. Problémem je, že odměny jsou rozdílné a tak poradce je motivován přivést klienta k bance, která ho více odmění. Obíhat banky bez poradců je ale samozřejmě časově náročnější.

    To samé platí o Novém Panelu. Je to fůra papírů. Ale jde to zvládnout, není to žádná věda. Na druhou stranu Váš vynaložený čas asi nikdo neocení a tak rozumím tomu, když si na to někoho najmete. Protože zaplatit někoho cizího připadá členům SVJ normální. :-))

    Anabáze se Zelenou úsporám mne teprve čeká.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Pavel777 (bez ověření), 13. Únor 2010 - 0:07

    Asi opravdu záleží, na koho narazíte. Mne poradce do žádné konkrétní banky netlačí, pokud např. v nějakém bodě nabídky narazíme na problém, hned hledáme alternativy u konkurence. Co se týká té odměny, ať nám ji banka klidně naúčtuje, i přesto úvěr vychází levněji než kdybych ho vyjednával já. U toho Panelu a ZÚ jsem se chtěl vyvarovat situace, že půjdu žádat o dotaci a úředník mne vyhodí, protože mi půlka dokumentů bude chybět. A navíc, jak jste napsal, čas jsou peníze, nemám čas každý den sledovat všechny ty změny, kterých je hlavně u ZÚ celkem dost a ještě k tomu běhat po úřadech.

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 12. Únor 2010 - 12:59

    Záleží na tom, co si od finančního poradce slibujete. V podstatě bude dělat to, co byste dělala Vy, jenom si za to nechá zaplatit. A konečné slovo ve výběru financující instituce i zodpovědnost za volbu ponesete stejně.

    Obecně považuji za nejjednodušší obejít několik bank a stavebních spořitelen, které se úvěry pro právnické osoby zabývají (dělala jsem na podzim). Vyslechnout podmínky, požadovat co nejvíc informací, nechat si namodelovat splátky.

    Potom rozhodovat podle vlastních možností, schopnosti opatřit požadované doklady a pod. Jednotlivé ústavy se liší úrokovými sazbami, spojenými poplatky, dobou splácení, požadavky na výši záloh („fondu oprav“), výší zablokovaných prostředků, výší pro kterou nepožadují zajištění.

    Nejméně problémů bývá většinou s úvěrem od banky, která vám vede běžný účet. Nemusí to ale být ani nejlevnější, ani nejvýhodnější…

    Vložil Pavel, 12. Únor 2010 - 13:14

    Já to oběhával před rokem. Finanční poradci mají různé provize od různých bank a tak jsem je nechtěl. Odpovědnost má stejně výbor.

    Nakonec vyhrála ČSOB, kde máme účet. Většina bank chtěla, aby se platby přesměrovaly na její účty. A změna banky u 141 jednotek není sranda.

    Při financování nezapomenout na Nový Panel a Zelená úsporám.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Krupp, 12. Únor 2010 - 14:53

    Je to sázka do loterie. Porovnali jsme spoustu finančních ústavů. Nejvýhodnější se zdál Wustenrot. Když jsem porovnával jejich úrokové sazby s bankou, zjistil jsem, že mají nižší sazbu a přesto je vyšší úrok. Po dlouhém porovnávání jsem zjistil, že oni trochu matou pojmy. V první fázi nesplácíte půjčku ale tzv. překlenovací úvěr. Vy splácíte, ale úrok se stále počítá z celého základu, protože vaše peníze jdou na jakési spoření a úvěr pořád počítají v plné výši. Teprve až naspoříte určitou částku, začnete splácet úvěr. Nakonec jsme se rozhodli pro úvěr u ČSOB. U banky záleží, jakou si smluvíte fixaci. Čím delší fixace, tím vyšší úrok, ale větší jistota, že se nezmění. Po dobu fixace ale nemůžete většinou dávat mimořádné splátky. My vzali úrok bez fixace. Bylo to riskantní ale díky krizi máme teď úrok hluboko pod 4%. Dotace z programu panel je na 4% úroku. Mimořádné splátky můžeme vkládat kdykoliv. V tomto okamžiku bych stejný postup asi nedoporučoval.

    Finanční poradce má provize z toho, co vám doporučí a tak kouká hlavně na jejich výši a ne na Vaši potřebu.

    Jirka

    Vložil Pavel777 (bez ověření), 12. Únor 2010 - 21:01

    Musím se přiznat, že i pro mne je to stavebko dost složité, ale naštěstí je v každém simulátoru splátek až úplně dole kolonka, kolik se celkem zaplatí, no a toto číslo už jde s bankami celkem snadno porovnat. Na druhou stranu, stavebko má i spoustu výhod, jak už tu někdo psal, proto o něm vážně uvažujeme.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 12. Únor 2010 - 18:38

    Trochu bych se ohradil proti formulaci „oni trochu matou pojmy“. Je to bohužel pouze Vaše neznalost toho jak funguje stavební spoření a hypotéka.

    My jsme vzali stavební spoření od Wustenrotu, protože úrok i podmínky byly nejlepší. Především úrok je daný na celý úvěr, splácet lze kdykoliv cokoliv, nebyla potřeba zástava/ručeni (to je téměř smrtelná podmínka!!), nemusíme nic posílat na jejich účet jak píšete. Prostě podmínky byly tenkrát (před 2 roky) nejlepší.

    I ze svých zkušeností vím, že stavební spoření je většinou výhodnější než hypotéka.

    P.L.

    Vložil body (bez ověření), 17. Únor 2010 - 17:09

    Naprosto souhlasím s vyhodnocením Wustenrotu, a jeho produktu. Revitalizaci jsme s jejich pomocí dokončili bez nejmenších problémů, a šlo o úvěr 9,2 mil. Kč předseda

    Vložil Krupp, 14. Únor 2010 - 18:57

    Moje zkušenost je takováto: půjčovali jsme si 16 mil. Pak jsme dostali dotaci cca 3 mil. V okamžiku vyřízení půjčky nebyla dotace zdaleka jistá. Jakmile jsme dotaci obdrželi, okamžitě jsme ji použili na splacení mimořádné splátky. U půjčky od ČSOB bez fixace okamžitě klesla půjčená částka a úrok se počítal pouze z 13 mil. Kdybychom byli u Wustenrotu, měli bychom úvěr stále 16 mil., z něj bychom platili úrok a ty tři mil., by šly na nějaké spoření a úročily by se jako vklad nějakým nepříliš velkým úrokem. Jejich vklad by pouze pomohl zkrátit první periodu, kdy se platí úrok z celého úvěru. Takže nominálně byla úroková sazba u Wustenrotu nižší,ale skutečný úrok vyšší. Půjčku jsme si ale brali jako družstvo pro nějž nebylo problémem zajistit ji nemovitostí. U SVJ je to složitější. Možnost je také záruka od ČMZRB, ale to nějaké prostředky stojí. Úvěr máme už dva roky a od té doby se získání úvěru stalo komplikovanějším a podmínky jsou tvrdší. Nikomu neradím, jenom sděluj naši zkušenost.

    Jirka

    Vložil Pavel, 14. Únor 2010 - 22:37

    Máme úvěr 20 mil. Údajně nebude problém s mimořádnou splátkou do 5 mil. Kč (pokud na ní získáme dotaci).

    Před úvěrem od ČSOB jsem se poptával i u stavebních spořitelen. Jejich systém byl pro mne (a i pro jejich zástupce k vysvětlení) dost složitý. Tak jsem do toho nešel.

    Jinak nevidím problém se zástavou/ručením. Do 300 000/byt se po SVJ žádná zástava/ručení nechce. Stačí to, co plyne ze ZoVB.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 12. Únor 2010 - 19:54

    Ono má každé svoje výhody a nevýhody, takže znova říkám, že si každý musí vybrat podle toho, co potřebuje.

    Konkrétně o ČSOB můžu říct, že opravdu úvěry vyřizuje stálým klientům bezproblémově; na druhou stranu je dost nepříjemná blokace prostředků ve výši dvou měsíčních splátek (+ musíte mít na provoz a na splátky) a také poplatek 300 Kč měsíčně za vedení úvěrového účtu. Úvěr se sjednává většinou na maximálně 15 let, od toho se odvíjí výše splátky a tudíž povinná výše „FO“. V případě potíží se splácením hrozí zablokování účtu se všemi prostředky.

    Stavební spořitelna oproti tomu žádné prostředky neblokuje, má delší období splatnosti, nižší poplatky za vedení účtu a měsíční splátky mohou proto být podstatně nižší, méně náročné na tvorbu „FO“. Samozřejmě s prodloužením doby splácení narůstá celkové přeplacení, i když i to je diskutabilní – výše splátky je garantovaná na celou dobu splácení a za dvacet let už tisícovka rozhodně nebude to co dneska.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".