Nechci se účastnit úvěru, budu přesto ručit za neplatiče?

Vložil pv, 4. Březen 2011 - 11:09 ::

Dobrý den U nás v paneláku začala rekonstrukce (výměna oken, oprava střechy), SVJ plánuje vzít si na její zaplacení úvěr od banky. Chtěla bych zaplatit svůj podíl na rekonstrukci jednorázově v hotovosti a úvěru se neúčastnit.(Je nás několik, kteří to chceme řešit takto.) Protože si úvěr nebere skupina zbývajících vlastníků bytů, ale celé SVJ, bojím se, že pokud se objeví neplatič, budu za něj muset stejně platit i já. Musím ručit za ostatní, když si od banky žádné peníze nepůjčuji? Lze to nějak právně ošetřit?

  • existuje zákon, který se na toto vztahuje?
  • máte s tím někdo osobní zkušenost? Existuje nějaká vzorová smlouva pro tento případ – kde ji lze najít? Uzavírat takovou smlouvu se SVJ, s bankou, s oběma?
  • V případě, že nelze sepsat takovou smlouvu, má vůbec právně někdo nárok po mně nějaké peníze vymáhat? – už jsem na těchto stránkách četla, jak se postupuje proti neplatičům, že v nejvyhrocenějším případě může SVJ vysoudit zástavní právo, pokud na byt není hypotéka. Nikde jsem tam ale nevyčetla, jak se taková situace dotkne ostatních členů společenství „platičů“. Může společenství nebo banka po nich něco vymáhat?

Za odpovědi předem děkuju.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil tak (bez ověření), 4. Březen 2011 - 12:19

    Jde o to, jak to máte ve stanovách. Ve vzorových stanovách je sice to, že za úvěr ručí všichni v rozsahu svých podílů, my to třeba máme řešeno tak, že za úvěr odpovídají jenom ti, co s ním souhlasili.

    Vložil vladan, 7. Březen 2011 - 10:29

    Dobrý den „co s ním souhlasili.“ Co je tohle za blábol? Samozřejmně za úvěr, který si bere SVJ po odhlasování min 75% všech vlastníků zodpovídají všichni vlastníci bez ohledu na ty, který nesouhlasili. Nepomůže žádná smlouva ani hlasování ( jak je uvedeno v předchozím sdělení ) toto hlasování je neplatné.

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 4. Březen 2011 - 14:54

    nemůžete ve stanovách říct že zákon neplatí. a pokud to máte ve stanovách, jsou stanovy v tomto bodu nepaltné pro rozpor se zákonem.

    Vložil klidně (bez ověření), 9. Březen 2011 - 9:55

    Pak přijde žaloba k soudu, to je evidentní. Někdo, kdo byl proti, přece nebude ručit za nějaký dobrodruhy, co neuměj počítat, a bude problém se splácením.

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 9. Březen 2011 - 11:03

    pokud chcete žalovat rozhodnutí, které proběhlo v souladu se zákonem, nemáte celkem šance. zákonné podmínky byli splněny – co chcete žalovat ??

    Vložil vladan, 9. Březen 2011 - 10:32

    logicky máte pravdu, ale ve skutečnosti bohužel ručí a jak se říká nejede vlak. Pouze se může z domu odstěhovat a byt prodat.

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 4. Březen 2011 - 11:52

    ze zákona ručíte za závazky společenství. takže za úvěr SVJ ručíte vždy, bez ohledu na nějaké dohody a smlouvy. pokud máte funkční SVJ, není čeho se bát – riziko, že Vám uteče neplatič s velkým dluhem je minimální. – má byt, při neplacení dáte zástavu či exekuci, při prodeji přejímá nový vlastník ručení.

    Vložil petr82 (bez ověření), 5. Březen 2011 - 9:32

    no nevím mě bylo u správce řečeno že dluh na „nájmu“ nepřechází na nového majitele a zůstává dluhem majitele který byl v době vzniku dluhu. A vzhledem k tomu že většina bytů dokonce má na bytě zástavu díky hypotéce, není kde brát protože všechen majete sebere hypotéční banka a na nás na umoření dluhu nic nezbude a musíme exekucí dotyčného nahánět a čekat že časem něco získáme. a pokud by tam hypotéka nebyla stačí že byt převede na syna a také už na byt nemůžeme. Jiné to je u družstevního bytu kde majitelem je družstvo a to může díky dluhu na nájemném byt nájemníkovi sebrat a dluh si umořit.

    Vložil Petr, 4. Březen 2011 - 12:28

    Pokud jde o vymahatelnost podílu úvěru za SVJ u neplatiče, je potíž, že úvěr není veden v katastru u bytu. Již se řešilo, lze hledat diskusi, i když šlo o něco jiného (vysoké zálohy správy na splacení úvěru SVJ o kterém kupec bytu nevěděl). Pokud neplatič dá byt do zástavy, nebo má jiné dluhy, tak přijde SVJ zkrátka.

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 4. Březen 2011 - 14:52

    podle některých citací (nemohu najít) má SVJ přednostní právo na zástavu bytu. (tak jako finančníé úřad přeskočí banku, tak SVJ taky v nároku přskočí banku).

    Vložil Petr82 (bez ověření), 5. Březen 2011 - 20:22

    No to by bylo super. Zkusím zatlačit na naší právničku aby to zjistila jak to je.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".