napadání výboru

Vložil Jitka (bez ověření), 28. Srpen 2011 - 21:46 ::

Dobrý den, již několikrát jsem jako předsedkyně byla napadána jednotlivými vlastníky. Děláme revitalizaci domu, vše co se nechává dělat je odsouhlaseno i s konečnou podobou domu (barvy apod.) vlastníky, přesto se vlastníkům stále něco nelíbí a každý by to dělal lépe a jinak a neustále na mě útočí. Zbytek výboru nedělá nic. Nyní jedna z vlastníků chce podat na výbor žalobu, že nic nedělá ve věci jejich bytů do kterých cca měsíc zatékalo střechou. Firma,která střechu dělala nebyla schopna zajistit, aby přestalo zatékat do bytů, měli jsme i stavební dozor a ten tvrdil, že je na střeše vše v pořádku, po měsíci se vyměnila firma a stavební dozor se vyhodil, jiná firma již střechu dodělala a nyní tam nezatéká. Teď je problém v tom, že výbor sepsal s firmou, která byty poškodila dohodu, že je firma povinna uvést byty do původního stavu a do té doby nedostane zaplaceno, firma to hlásila na pojišťovnu, když se o to začal zajímat jeden z poškozených bytů (sám se navrhl na schůzi, že to vyřídí) tak zjistil, že pojistná událost není hlášena ačkoli zde byl pojišťovák a škody si fotil a zapisoval. Nyní je výbor napadán z toho, že nic nedělá. Byla jsem totiž týden na dovolené a o situaci se dověděla hned jak jsem přijela a to ještě tím způsobem, že vlastnice bytu doslova řvala na mého manžela, ten jí to opětoval. Tohle je fakt neúnosné, v domě je většina důchodců a ti se domnívají, že všechno jim má výbor zajistit, mají i představu, že jim najdeme firmu, která jim byt opraví a ještě to za ně SVJ zaplatí. Jaký na to máte názor. Nemyslím, že by výbor nesl odpovědnost za výběr firmy, která byla odsouhlasena vlastníky (víc jak 75%) a ještě nesl odpovědnost za to, že byly jejich činností poškozeny byty.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil alex (bez ověření), 29. Srpen 2011 - 13:34

  Dobrý den, plně Vás chápu. Ono se sice hezky radí, že na sousedku nemá co Váš manžel řvát a odkázat ji na jiného člena výboru, ale vím dost dobře, jaké to je. Někdo zazvoní u dveří a než se nadechne seřve Vás, jak malého parchanta, nepustí ke slovu a rozumné argumenty neplatí. Já už jen otevřu dveře, ihned řeknu, že nemám čas a ať mi hodí lísteček do schránky, co potřebují. Já se ozvu, až budu moct. Zavírám dveře, konec diskuse. Mám přeci nárok na soukromí.

  Taky jsem předsedkyní, dávám dohromady dům, o který se nikdo léta nestaral. Taky po mě řvali – např kvůli tomu, že nikdo léta nevymáhal dluhy. Dluhy za období, kdy jsem v domě nebydlela a řvala po mě kvůli tomu členka tehdejšího výboru. Vtipné, že?

  Po právní stránce Vám neporadím spíš psychologické. Mě se osvědčilo být nepříjemná. Bohužel, je to tak. Čím víc je člověk vstřícnější a milejší, tím víc si lidé dovolují. Vždy dojdu, věcně řeknu co a jak a konec diskuse. Ano nebo NE. Pokud ne, stane se tohle a tohle. Ale už nikoho nepřesvědčuji. A pokud někdo má chytré řeči, mile mu řeknu, že mu funkci ráda předám. Že skutečně o ní nestojím a dodám, že mám navíc odpovědnost ze zákona, vyřizuji tohle, tohle, tohle a že mu děkuji, převezme-li to ode mě. Navrhnu, že svolám schůzi, kde se nechám odvolat z výboru a že necháme zvolit jeho. Věřte mi, zabírá to 100%. Lidé moc rádi řvou, ale už mnohem méně se jim chce něco dělat;)

  Vložil alex (bez ověření), 29. Srpen 2011 - 13:37

  než se nadechnete…ach jo

  Vložil Jarynn (bez ověření), 29. Srpen 2011 - 13:33

  Paní Jitko – vaše funkce není přece doživotní a pokud se někomu něco nelíbí a myslí si, že by to dělal lépe,tak mu to umožněte..... Znám ty chytrolíny, kterých absolutně nic nezajímá, nic neudělají. Vy máte zájem, chodíte do práce, máte svou rodinu , starosti a ještě navíc děláte něco pro blaho druhých.....

  Vložil Karla (bez ověření), 30. Srpen 2011 - 5:34

  Druhá stránka členů výboru. A co když odvolaný člen výboru se drží zuby nechty ? I přesto, že byl vymazán z obchodního rejstříku z důvodu porušení zák. č. 72/1994 a stanov Společenství.

  Karla

  Vložil rivr, 2. Září 2011 - 1:14

  cit.(): „…A co když odvolaný člen výboru se drží zuby nechty …“

  co to znamená? To mi nedává žádný smysl.
  Čeho se může člen Výboru držet Vámi uvedeným způsobem ?

  rivr

  Vložil Karla (bez ověření), 2. Září 2011 - 6:03

  Pane rivr.

  Manipulaci v daném Společenství. (odběr TUV + podepisování faktur)

  Je to k neuvěření, ale je to PRAVDA.

  Karla

  Vložil lake, 29. Srpen 2011 - 6:39

  Paní Jitko,

  Pokud celý měsíc zatékalo do bytů, pak se nedivím, že postižení vlastníci bytů jsou rozezleni.

  Předseda je v SVJ klíčovou osobou, která je oprávněna jednat za výbor navenek a spolupodepisuje všechny písemné právní úkony. Při odjezdu na dovolenou v průběhu rekonstrukčních prací na domě bylo proto rozumné udělit na tuto dobu plnou moc jiné osobě (např. dalšímu členovi výboru). Váš manžel tedy nemusel zvyšovat hlas na vlastnici bytu, nýbrž měl ji odkázat na zplnomocněnou osobu, která Vás zastupuje v době Vaší nepřítomnosti.

  Dále je Váš popis nejasný.

  • Pokud došlo ke škodám v bytech, způsobeným zatékající vodou v souvislosti s prováděním stavebních prací, nárok na náhradu škody mohou uplatnit jednotliví vlastníci jednotek každý za sebe. SVJ není oprávněno (bez zplnomocnění) vznášet a vyřizovat tyto nároky.
  • Pokud jste měla na mysli škodu krytou pojištěním domu, pak uplatňovat náhradu z pojistky bylo úkolem pojistníka, tedy SVJ. Nahlásili jste škodu vaší pojišťovně, nebo nenahlásili?
  • Pokud jste měla na mysli pojištění odpovědnosti za škody, které uzavřela stavební firma, to je věc pouze mezi touto firmou a pojištovnou. Žádný člen SVJ není oprávněn provádět v pojišťovně nějakou soukromou kontrolu.

  Napsala jste: „výbor sepsal s firmou, která byty poškodila dohodu, že je firma povinna uvést byty do původního stavu a do té doby nedostane zaplaceno.“
  Soudím, že taková dohoda je absolutně neplatná v části, kterou se odkládá platba za provedené stavební práce. Pozor na úrok z prodlení, popřípadě smluvní pokutu, pokud byla v původní smlouvě sjednána. Předpokládám, že k provedení stavebního díla byla uzavřena řádná písemná smlouva. Ke změně této smlouvy (např, k odkladu povinnosti uhradit fakturované částky) by bylo nutno změnit původní smlouvu dodatkem. Vy však píšete, že jste uzavřeli novou „dohodu“, která není dodatkem původní smlouvy a je s ní částečně v rozporu. Dohoda je tedy v této části nejspíše neplatná.

  lake

  Vložil tata_FIDO, 2. Září 2011 - 6:50

  proto bývá výbor vícečlenný nejen předseda má právo podpisu a jednání , ale i ostatní členové, většina společenství ma přeci ve stanovách podpis předseda + 1 další člen, případně když je předseda nepřítomen, tak ostatní dva. Není třeba plné moci, pro oznámení škody pojišťovně stačí alespoň jeden ze členů výboru (alespoň tak to funguje u nás) Ostatně, předpokládám, že vlastníci vytopených bytů jsou jistě pojištěni také. Pokud tomu tak není jistě máte pojištěn dům, takže uplatnit náhrad lze z více pojistek. To, že máte výbor takový jaký máte, za to si můžete sami.

  Vložil Jitka 1 (bez ověření), 29. Srpen 2011 - 14:23

  Dobrý den, dohodou jsem myslela ukončení smlouvy o dílo a předání rozdělané střechy přičemž se mu tam dopsalo, že do doby než se dají škody jím způsobené dopořádku nedostane zaplaceno. Jinak na dovolenou jsem odjela když už bylo vše v řízení na pojišťovně a střecha již byla dodělána od jiné firmy. Na dovolené jsem byla týden a byli zde místopředseda a člen výboru. Nechápu proč bych nemohla odjet na dovolenou. Paní řvala na manžela kvůli tomu, že se nikdo ten týden co jsem byla na dovolené, nestaral o tu pojistnou událost a nevyřizoval jednotlivým vlastníkům opravy jejich bytů. Myslím,že pokud to firma nahlásila na pojišťovnu tak by si to měli již jednotlivý vlastníci řešit sami, já budu řešit jen to co se týká chodby. Nejsem jako předseda povinna sjednávat vlastníkům opravy jejich poškozených bytů, pouze jsem zprostředkovala setkání s pojišťovákem firmy která byty poškodila. Na nástěnce navíc mají kontakt na firmu a i jaká pojišťovna pojistnou událost eviduje. V době mé nepřítomnosti si to vzal na starost jeden z poškozených majitelů bytu a o všem je také na nástěnce informoval. Paní se ale domnívá, že předseda jim jejich poškozené byty vyřídí od „A do Z“. Do bytů zatékalo tak dlouho protože se také měnila firma, která nakonec střechu úspěšně dodělala, ale nemohla nastoupit hned, ihned zajistila jen to, aby tam zatékalo co nejméně. Navíc jsme měli i stavební dozor, já přece nemusím rozumnět všemu, od toho jsme najali odborníka, ale ten bohužel také selhal. Řešilo se to jak nejlépe se dalo. Jinak firma, které se střecha „nepovedla“ měla první pojistnou událost a ještě nikdy se jim nepovedlo takto byty vytopit. Dům je z roku 1962 a dosud tu nikdo na nic nesáhl, tak to teď dáváme dohromady vše najednou. Ono kdo nic nedělá ten nic nezkazí. Jenže tady to nikdo dělat nechce a jenom řvou, když jim řeknu ať to jdou dělat místo mě, tak to dělat nechtějí.

  Vložil Předseda SVJ, 31. Srpen 2011 - 11:28

  Jitko, mluvíte mi z duše. Můj názor je ten, že:

  • práce výboru, a předsedy obzvlášť, je velmi nevděčná a jinak tomu nebude
  • pokud se s tím smíříte, tak: plňte si své povinnosti, ale nenechte ze sebe dělat šaška, pokud jste přesvědčena o tom, že jste v právu

  Držím palce Vám i všem ostatním podobně postiženým předsedům (mezi něž počítám i sebe). Na hamletovskou otázku Být či nebýt (ve výboru) už bylo napsáno hodně, takže howgh :)

  Vložil martin8 (bez ověření), 1. Září 2011 - 10:54

  Jistě víte, jak na ni bylo odpovězeno. Tak odejděte

  Vložil Karel 25 (bez ověření), 31. Srpen 2011 - 22:16

  Můj názor je ten, že celé slavné SVJ mě akorát stojí peníze. Když naříkáte, tak to nedělejte!!! Ze zákona se stát členem a platit výbor, odporné!

  Vložil Karel 25 (bez ověření), 1. Září 2011 - 19:28

  Ty mínusy jsou akorát důkazem, že tomu tak skutečně je. Je to tu samý předseda výboru, tedy takoví tu jsou, co vlastníky vyžírají.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".