náhradní termín schůze - existuje právo?

Vložil ceilidh, 18. Květen 2020 - 16:51 ::

Hezký den, už jsem vypisovala v předchozích příspěvcích své peripetie se soužitím v malém svj na venkově. Chtěla bych se jen zeptat vás, kdo máte přehled a znalosti zákona. Děkuji pěkně předem za vaši radu. Je nás 6 vlastníků v malé bytovce. Dvě třetiny jsou v rodinných vztazích či přáteli, zbytek je „plonkový“. Chtěla bych se zúčastnit schůze SVJ, ale zvolený den pracuji. Datum schůze nevyhovuje také další jednotce. Poprosila jsem o posunutí termínu a dala 4 možnosti. Přišla mi ale zamítavá odpověď, že je jedno že nemůžu, ať někoho zplnomocním. Já bych se ale moc chtěla zúčastnit.Už půl roku netuším, co se v domě děje, jelikož nepatřím mezi příbuzné ani přátele, čili asi není potřeba mě informovat.

Loni jsem byla já předsedou a vycházela jsem vstříc vlastníkům, když někdo nemohl. Sekla jsem s předsednictvím z důvodu nenávisti, pomluv, vysmívání, házení klacků pod nohy. Bože… ach bože… nikdy jsem nic tak strašného nezažila… Ale zpátky k věci, skutečně nemám ze zákona možnost dalšího termínu? Jsem jediná z celé bytovky, kdo pracuje krátký dlouhý týden, čili mohu každý druhý víkend. Je to už druhá schůze, která byla svolaná v termínu, kdy nemůžu a přes prosby mi odmítá předseda vyhovět. Mohu se něčeho dobrat? Děkuji pěkně předem za odpověď Ceilidh

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 18. Květen 2020 - 17:28

  Dobrý den, je to o lidech, v tak malém SVJ si dovedu představit vycházet vstříc. Ale bohužel dle zákona nato právo nemáte. A dává to logiku – zákon určuje jen určitá základní pravidla fungování. Dovedete si představit, jak by fungovalo takové „právo veta“ na termíny u SVJ, která mají např. 50, 100 anebo i třeba 500 členů (i taková jsou) ?

  Vložil ceilidh, 18. Květen 2020 - 18:27

  Ale to je přece strašně nefér :_( Loni přesně současný předseda v termínu svolané schůze nemohl a já termín s domluvou s ostatnímu členy SVJ změnila, abych mu vyšla vstříc. Jak je možné, že on to neudělá a ještě se mi vysmívá? Když si volili tohoto nového předsedu (po té, co jsem s tím sekla) svolali si ze 7 jednotek pouze 5 (kamarádi a rodina) a 2 jednotkám vůbec nedali o nové volbě předsedy a schůzi vůbec, vědět. A zvolili si ho sami. Protože mají nadpoloviční většinu! To přeci nejde. Vždyť to musí být proti nějakému zákonu, nebo ne? Nebo skutečně musím pouze přispívat do fondu SVJ poplatky ve výši, jakou si odsouhlasí nadpoloviční spřízněná většina a nemohu o ničem rozhodovat, nebudu se ničeho účastnit, prostě nic? A co kdybych přestala platit do fondu SVJ? Co se stane? Odmítla bych platit plat předsedovi SVJ. Co mi může? Bože já jsem nešťastná :_( C.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 19. Květen 2020 - 6:05

  je jedině dobře, že jste s tím sekla. vaše neznalosti jsou zarážející i u vlastníka, natož u předsedy! Jak jste hlasovali za vašeho předsednictví? To opravdu nevíte, že většina „vítězí“? Že když se řádně oznámí termín shromáždění (nikoli schůze), je věcí vlastníků, jak si zařídí účast? to, že zvolili předsedu aniž by bylo řádně svolané shromáždění v pořádku není, ale nic se nezmění, když ho teď na řádně svolaném shromáždění zvolí, když mají většinu. Jak se vám vysmívá? Naopak vám dobře poradil – zplnomocněte někoho, ať vás na shromáždění zastoupí.

  Vložil JaVa, 18. Květen 2020 - 18:57

  Z vašich zcela zbytečných nářků je zřejmé,že toho o SVJ, moc nevíte.Kdyby jste měla něco nastudované,tak by jste se tolik nedivila,že Vás většina hlasů, vždy přehlasuje.

  § 1206/89/2012 Sb., odst.2

  (2) Shromáždění je způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů."

  Jak jste mohla vůbec dělat předsedkyni SVJ?

  Přeji hezký večer.JaVa

  Vložil ceilidh, 18. Květen 2020 - 19:27

  Jak jsem to mohla dělat? Protože předchozí předseda sekl s funkcí, řekl že na to s.re a nic pro tuhle bytovku už dělat nebude. Nechal odstřihnout elektřinu společných prostor bytovky, takže jsme znenadání byli bez elektřiny. Nechala jsem ji zapojit na sebe, abychom mohli v domě svítit. Naprosto nikdo nechtěl nic dělat, vůbec nic, ani zapisovat schůzi. NIC. Ano, máte pravdu, nerozuměla jsem tomu, ale alespoň jsem měla vůli něco dělat, někam se hnout. Proto jsem to vzala po něm. Nepředal mi žádné podklady, žádné účetnictví nic, jen se mi vysmíval, že mi nic nedá. Chápu práva „nadpoloviční většiny“ nechápu neochotu, pomlouvání, vysmívání, lhaní, vyhrožování, podpásovky, maloměšťácké chování. Znovu a znovu se ujišťuji, že slušné chování je za zenitem. Ostrý loket a ostré slovo je ten správný způsob dnešní doby. A nechte mě si alespoň povzdychnout, prosím. Vy jste v problematice SVJ a mezilidských vztahů v rámci SVJ třeba kovaný, já se s tím ale setkala poprvé a je to fakt, fakt děsný zážitek.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 19. Květen 2020 - 6:06

  v rámci zachování duševního a posléze i fyzického zdraví doporučuji byt prodat a koupit si domek.

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 19. Květen 2020 - 9:24

  „doporučuji byt prodat a koupit si domek“

  Paní Radko2222,

  napište, kde se prodávají domky za cenu bytu. Rád bych podle Vašeho doporučení postupoval.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 19. Květen 2020 - 10:58

  https://www.sreality.cz/…/prodej/domy?…

  momentálně jen na s realitách 1163 domů do 1 000 000 na prodej

  bytů do mega pouze 966

  domy za cenu bytu (nové domy) se prodávají kdekoliv dál od prahy, brna, jihlavy….. 3+1 v brně se prodává v průměru za 6 mega (od 4 do 10), a za to jde koupit krásný dům

  Vložil × (bez ověření), 20. Květen 2020 - 16:51

  Za Vámi uváděnou částku nekoupíte ani obytný vůz.

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 19. Květen 2020 - 19:58

  „momentálně jen na s realitách 1163 domů do 1 000 000 na prodej“

  Domů? Většinou to jsou chaty (třeba o 20 m2 obytné plochy), nebo jde o nabídkovou cenu dražby, kde se nakonec dosáhne ceny zcela jiné.

  Vložil 1254 (bez ověření), 19. Květen 2020 - 22:46
  • tuto státní úřednici nemůžete brát vážně.
  Vložil radka2222 (bez ověření), 19. Květen 2020 - 10:48

  ve větších městech z prodeje bytu koupím i dva domky na vesnici :-)

  Vložil Zdeno (bez ověření), 19. Květen 2020 - 10:22

  napište, kde se prodávají domky za cenu bytu. Rád bych podle Vašeho doporučení postupoval.

  Pokud prodáte byt v Praze (Brně, …) a přestěhujete se do domku do „horní-dolní“ (např. takový šluknovský výběžek, ale možných lokalit je více), tak nebude žádný problém. Ještě Vám i zbyde.

  Pokud prodáte byt v Mostě / Chanově, Ústí, … a chtěli by jste se přestěhovat do domku v Praze (či okolí), tak se obávám, že to tak snadné nebude…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".