Může SVJ poskytovat uvěry vybraným členům?

Vložil Otta (bez ověření), 26. Duben 2019 - 7:57 ::

Dobrý den, naše SVJ rozhodlo o zateplení fasády, jinou než 100% většinou , přičemž cca 80% z členů již má vyměněná okna. Výbor na vrhl a jiná než 100% většina schválila, že těm co nemají vyměněná okna je v rámci rekonstrukce zaplatí okna SVJ (rozuměj i SVJ si na to půjčí ) a oni pak tato okna budou SVJ splácet vyššími platbami do fondu oprav. Domnívám se, že podobný postup je v rozporu s právem a byl od samého počátku nehlasovatelný, protože SVJ není obchodní ani bankovní firmou a shromáždění SVJ tak hlasováním nemůže nutit jiné členy, aby si vzali úvěr a ručili jedno zda za okna pro vybrané členy nebo třeba za to že se vybraným členům poskytne úvěr na auto nebo dovolenou. Mám pravdu nebo se pletu a pokud mám jak mám vůči SVJ postupovat?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil ... (bez ověření), 26. Duben 2019 - 10:25

  SVJ takový úvěr poskytnout nemůže. TO nedělá žádné rozumné svj, aby zatěžovalo ostatní členy ručením za cizí okna. Pochopil jsem, že 80% vlastníků si okna vyměnilo z vlastních zdrojů, ne z toho vašeho fondu oprav. Okna tedy patří k bytu, nejsou společnou částí domu. Když budu mít byt ve vašem domě, tak nikdo nemůže rozhodnout, že já jako vlastník bytu budu ručit někomu, kdo okna vyměněná nemá za jeho okna. Vlastník bytu ručí za dluhy společenství. Když si společnství bere úvěr, tak za ten úvěr ručí vlastníci, ne společenství. Tak ať si vlastníci, kteří nemají vyměněná okna vemou úvěr sami a svá okna si taky sami zaplatí. Jinými slovy, máte pravdu.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 26. Duben 2019 - 9:55

  Jsou u vás okna společnou částí domu, anebo náleží vlastnicky k jednotkám? /viz. Prohlášení vlastníka/

  Vložil VN (bez ověření), 26. Duben 2019 - 9:03

  Toto je totální nesmysl. Máte pravdu. Toto nevím zda by šlo aplikovat u bytového družstva , které je z pohledu zákona podnikatelským subjektem a může tak tvořit zisk. Ale u SVJ ? Koukám , máte ve výboru komiky.

  Vložil Petr, 26. Duben 2019 - 9:55

  „přičemž cca 80% z členů již má vyměněná okna. Výbor na vrhl a jiná než 100% většina schválila, že těm co nemají vyměněná okna je v rámci rekonstrukce zaplatí okna SVJ (rozuměj i SVJ si na to půjčí ) a oni pak tato okna budou SVJ splácet vyššími platbami do fondu oprav“

  Já jsem nepochopil (není vysvětleno),

  • z jakých zdrojů byla vyměněna okna 80 % členů.
  • pokud z toho, co tak urputně nazýváte fond oprav (tento pojem máte z NOZ ?), tak jak byly prostředky rozpočítány ? I těm, kterým okna nebyla vyměněna ?
  • proč by si na plánovanou výměnu mělo nyní SVJ půjčovat ?

  „shromáždění SVJ hlasováním nemůže nutit jiné členy, aby si vzali úvěr a ručili jedno zda za okna pro vybrané členy nebo třeba za to že se vybraným členům poskytne úvěr na auto nebo dovolenou“

  Shromáždění je nejvyšší orgán SVJ Kdo jsou ti dle vás jiní členové ?

  Prostudujte problematiku „přehlasovaný člen“. Je zde bohatá diskuse. Kolik to bylo těch méně než 100 % ? Zajímejte se také o oprávněnost plných mocí, pokud byly použity při hlasování.

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Prostě a jednoduše, odpověď (radit) na tak informačně chabý dotaz je jediná a to, pokud chcete poradit, tak se více namáhejte a sdělte vše podstatné „kdo, s kým, jak, proč, jaká škoda vznikla, jaký právní předpis vč. stanov byl porušen (nevíme co máte ve stanovách !!!)“.

  Pokud byste podával na výbor trestní oznámení (což je možné), tak na

  www.policie.cz/…znameni.aspx

  je uvedeno, co by mělo případné trestní oznámení obsahovat.

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Zdejší přispivatelé musí věnovat hodně času pochopit merito věci, když se tazatel neumí vyjádřit a nechce věnovat stylizaci dotazu více času. Ať se trochu namáhá ten, kdo chce radu dostat.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".