MS zřídilo web k novelizaci NOZ

Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 21. Srpen 2014 - 11:05 ::

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil GeorgeW, 21. Srpen 2014 - 15:58

  Bylo by vhodné výše uvedenou informaci upřesnit. Zřizovatelem https://www.obczan.cz/ není MS, ale obchodní společnost Mister Wolf, s.r.o. MS pro účely nového občanského zákoníku zřídilo WEBovskou stránku http://obcanskyzakonik.justice.cz/. Tady můžete i položit svůj dotaz. Jsem zvědav, jestli někdo bude mít více štěstí než já, mně odpověď nepřišla! Přeji hodně štěstí

  Jirka z F.

  Vložil Popleta (bez ověření), 21. Srpen 2014 - 16:12

  Asi nejlépe to vystihuje tiskový odbor Ministerstva spravedlnosti ČR když píše: „Ministerstvo zároveň zahajuje otevřenou diskusi odborné veřejnosti k návrhu novelizace na stránkách neziskového projektu obczan.cz.“ Lze tedy očekávat, že tam se budou náměty soustředit, třídit a předávat ministerstvu. Mám stejný názor jak „Pavel“.

  Vložil Dudekk (bez ověření), 21. Srpen 2014 - 15:57

  Četl jste záložku „o portálu“? Jak jste došel k tomu, že web založilo MS (předpokládám, že jste myslel ministerstvo spravedlnosti)? Ach jo.

  Vložil Pavel, 21. Srpen 2014 - 16:32

  Optimisticky předpokládám, že informace zaslané na výše uvedený web bude někdo číst.

  Bylo by proto vhodné na tento web opakovaně psát, že chybí jednoznačné přechodné ustanovení, jaké je postavení starých SVJ a zda se na ně vztahuje NOZ.

  Třeba se to přechodné ustanovení podaří do novely protlačit.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 21. Srpen 2014 - 18:13

  3. 6. 2014 jsem napsala panu náměstkovi JUDr. Pelikánovi mail, jehož část následuje:

  "Až budete uvažovat o tom, co zařadit do nejbližší novelizace NOZ, nezapomeňte, prosím, na „Bytové spoluvlastnictví“. Paní bývalá náměstkyně Marvanová tento oddíl mezi svými prioritami neměla. To však není dobré. Oddíl „Bytové spoluvlastnictví“ se týká cca 3 milionů obyvatel této země, kteří jsou členy společenství vlastníků jednotek (dále SVJ). Členy SVJ nejsou dobrovolně. I proto si snad zaslouží slušnější právní úpravu, než která je jim nabízena prostřednictvím NOZ.

  Největší nejasnost, která by měla být vyjasněna hned v první novelizaci NOZ:

  Vztahuje i se Oddíl V třetí části „Bytové spoluvlastnictví“ i na SVJ vzniklá do roku 2013, nebo mají být tato „stará“ SVJ nadále upravena zákonem o vlastnictví bytů ( ZoVB)?

  § 3041 NOZ se týká pouze právnických osob upravených tímto zákonem, ovšem na SVJ vzniklá do konce roku 2013 se v přechodných ustanoveních jaksi zapomnělo viz § 3045 a násl.

  Důvod je znám, bytové spoluvlastnictví bylo do NOZ vloženo na poslední chvíli, přestože už byl připraven návrh nového zákona o vlastnictví bytů. Škoda.

  V přechodných ustanoveních, např. v § 3045 nebo 3046, by měla být co nejdříve jednoznačně uvedeno, čím se mají řídit SVJ vzniklá do konce roku 2013.

  S pozdravem Ing. Naděžda Klainová"

  .................

  Odpovědi jsem se dodnes nedočkala.

  Podobný text jsem chtěla poslat na výše uvedený web, ale nepodařilo se mi zjistit, jakým způsobem. Podařilo se mi zjistit pouze to, že je JUDr. Pelikán členem redakční rady, tak jsem mu tu prosbu o doplnění přechodných ustanovení poslala znovu.

  N. Klainová

  Vložil Pavel, 21. Srpen 2014 - 22:55

  Paní Klainová,

  takto si představuji, že by se mělo na zákonotvůrce působit. Jen to chce větší četnost od lidí, kterým NOZ nevyhovuje. Opakování je matka moudrosti.

  Nic si nedělejte z toho, že Vám neodpověděl. Pokud by odpověděl, tak to bude ve stylu: „Děkujeme za Vaše připomínky, přihlédneme k nim v rámci legislativního procesu.“ Důležitější je, zda zprávu četl. :-))

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 22. Srpen 2014 - 18:41

  Dnes jsem dostala od pana JUDr. Pelikána následující odpověď:

  Vážená paní,

  Děkuji Vám za Vaši připomínku a omlouvám se, že jsme dosud nereagovali. Domnívám se, že Váš problém řešíme, jen je v části novely, která dosud nebyla uveřejněna k diskusi (měla by být do konce září). Pro jistotu ale ještě pošlu kolegům, aby to zkontrolovali.

  S pozdravem

  Pelikán

  Vložil Pavel, 22. Srpen 2014 - 22:28

  Paní Klainová,

  gratuluji.

  Sice zdaleka není vyhráno, ale kdyby byl JUDr. Pelikán proti hned na začátku, tak by byla minimální šance, že se to změní.

  Vypadá to, že současná skupina autorů novely NOZu je přístupnější názorům z praxe, než pachatelé NOZu, kteří se domnívali, že jsou nejchytřejší na světě.

  Hezký den!

  Pavel

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".