Motorka vlastníka ve společných prostorách

Vložil pr_tpo, 9. Srpen 2022 - 7:17 ::

Dobrý den všem.

Mám dotaz týkající se svévolného umístnění motorky jedním z vlastníků do společných prostor, přesněji dole pod schody (mně jako předsedovi jen nahlásil, že to tam má; a že odšoupnul dětské koloběžky a že kočárek, který si tam sousedka běžně dává, si musí dát holt jinam). Myslím, že motorka by vůbec neměla být v baráku ani v kolárně. Máte s tím zkušenosti, řešili jste to někdy? Není to proti bezpečnosti z hlediska požární ochrany?

Díky všem za názory.

  • společné části
  • požární ochrana

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil CD (bez ověření), 10. Srpen 2022 - 13:53

neboť jde o únikové cesty. Legislativa však umožňuje parkovat malý motocykl (do 50ccm) v kolárně.

Vložil Hasič (bez ověření), 9. Srpen 2022 - 11:34

Uveďte zde nebo nám nahlašte adresu domu nebo IČO SVJ.

Vložil Dan. (bez ověření), 10. Srpen 2022 - 16:12

Úsměvné pane hasič. A co by s tím jako hasiči mohli udělat ?

Vložil Hasič (bez ověření), 10. Srpen 2022 - 16:42

„co by s tím jako hasiči mohli udělat ?“ (Vložil Dan. (bez ověření), 10. Srpen 2022 – 16:12)

Hasiči se starají o požární bezpečnost, pane Dane.

Vložil Petr Kovalda (bez ověření), 14. Srpen 2022 - 9:51

Resime podobny problem v nasi bytovce na Berounsku.V prizemi se nachazi pidi placek,kde je permanentne nekolik kocarku a kol.Kola jsou casto vystrcena tak,ze si clovek musi davat pozor,aby do nich nenarazil kdyz chce ven z domu a obcas blokuji pristup k pozarni hadici.Nechci domyslet co by se mohlo stat behem pozaru.Pak maji nekteri majitele na chodbach velke komody na obuv.Dle Stanov nema byt ve spolecnych prostorach nic a vybor SVJ spolecne s predsedou toto schvalne ignoruji,protoze tam maji i svoje veci.Muzete mi prosim poradit jakym zpusobem vec nahlasit,aby se chodby urychlene vyklidili a slouzili i ucelu unikove cesty?Jaky je spravny proces nahlaseni,aby vse bylo oficialni a v souladu se zakonem?

Vložil .. (bez ověření), 14. Srpen 2022 - 11:00

V každém SVJ se každoročně dělá povinná požární revize. Tu provádí požární technik, který pouze oznamuje nedostatky. Odstranění nedostatků je v režii výboru. Pokud na to výbor kašle, lze kontaktovat Hasičský záchranný sbor – odbor prevence. Doporučuji anonymně, pokud tedy nestojíte o plácání po ramenou za záchranu životů při případném požáru.

Vložil Alanka (bez ověření), 14. Srpen 2022 - 12:02

„V každém SVJ se každoročně dělá povinná požární revize. Tu provádí požární technik“ (Vložil .. (bez ověření), 14. Srpen 2022 – 11:00)

Co všechno je předmětem požární revize? Náš požární technik dělá pouze kontrolu přenosných hasicích přístrojů. Nekontroluje:

  • bezpečnostní značení,
  • volné únikové cesty,
  • volnou půdu,
  • zprávy o ostatních kontrolách, které ovlivňují požární bezpečnost domu (plyn, elektro, kotelna, spalinové cesty, hromosvod, výtah ad.).
Vložil Bajer, 22. Srpen 2022 - 9:29

to ale není povinná každoroční požárně preventivní prohlídka a výbor by měl „vrátit školné “

Vložil .. (bez ověření), 14. Srpen 2022 - 15:17

U nás to bylo to samé. Po výměně technika se kontroluje, reviduje vše.

Vložil .. (bez ověření), 14. Srpen 2022 - 10:21

Nechtěl jste náhodou napsat, že to, že ve společných prostorách nemá byt nic ignorují vlastníci? SVJ a předseda do spol. prosotor nic nedávají, vlastníci tam dávají nesmyslné krámy. Nahlašte to na lampárnu, tam ať nahlásíte cokoliv, tak vše je správně.

Vložil Bajer, 22. Srpen 2022 - 9:31

výbor SVJ riskuje pokutu 500.000,– , jednotlivý identifikovaný vlastník bordelu potom 25.000,– .

Vložil Justitianus, 22. Srpen 2022 - 10:07
  • Bajer napsal: „výbor SVJ riskuje pokutu 500.000,– “

Není pravda. Výbor SVJ neriskuje žádnou pokutu. Výbor není osoba ani právnická, ani fyzická. Není možné mu žádnou pokutu uložit.

Bylo by možné uvažovat o pokutě pro právnickou osobu SVJ, ale pouze v tom případě, kdy ve stanovách je výslovně uvedeno že SVJ plní povinnosti na úseku požární ochrany ve společných prostorech domu. Bez takového písemného ujednání je odpovědnou osobou pouze vlastník budovy. Viz § 2 odst. 2 zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně.

Justitianus

Vložil Bajer, 22. Srpen 2022 - 13:15

od revizáka : Ukládání materiálů hořlavých i nehořlavých na únikové cestě je u právnické osoby posuzováno jako porušení zákona o požární ochraně č.133/1985 Sb. ve znění pozdějších předpisů, § 5 odst.1 písm. b) a vyhlášky o požární prevenci č. 246/ 2001 Sb., § 11 odst.3 písm. b) a c). Hasičský záchranný sbor při výkonu státního požárního dozoru může za toto porušení zákona podle § 76, odst. 2, písm. b., zákona o PO, uložit právnické osobě pokutu až do výše 500 000,– Kč. Za opakované porušování předpisů a neodstraňování závad může být uložena pokuta až o dvojnásobné výši.

Vložil Justitianus, 22. Srpen 2022 - 14:34

Jsem rád, že netrváte na tom nesmyslu že pokuta by mohla být uložena „výboru“.

A prosím uvědomte si, že ukládání materiálů hořlavých i nehořlavých na únikové cestě je přestupkem osoby která tento prostor užívá k provozování činnosti. Touto osobou SVJ samozřejmě není. Případně jde podle § 2 odst. 2 zákona o přestupek vlastníka tohoto prostoru. Tím SVJ také není. Tedy se to SVJ obecně netýká. Zeptejte se na to revizáka.

Pokutu by právnická osoba SVJ mohla dostat jen za podmínky kterou jsem zde uvedl – to jest pokud SVJ převzalo odpovědnost za cizí prostor podle § 2 odst. 2 zákona č. 133/1985 Sb., a to písemnou smlouvou, případně stanovami (což je soukromoprávní smlouva sui generis).

Dále je SVJ odpovědné za dodržování pravidel požární bezpečnosti v prostoru který užívá k provozování činnosti – to by mohla nejspíš být jedna místnost v domě, která je vyhrazená pro SVJ jako kancelář.

Justitianus

Vložil Vlastnice bytu (bez ověření), 22. Srpen 2022 - 14:34

Pane Justitiane,

předvedl jste brilantní argumentaci, že hasiči nemohou pokutovat SVJ (až na Vámi uvedenou výjimku).

Mám související dotaz: Dokážete tento svůj názor prosadit? Dodám Vám rozhodnutí hasičů o pokutaci SVJ (i předcházející vyhrožování pokutou 500 000 Kč).

Vložil Justitianus, 22. Srpen 2022 - 14:39

Paní Vlastnice, nepište soukromé zprávy do veřejné diskuse!
Rozhodnutí hasičů mi můžete poslat v soukromé zprávě; podívám se na to.

Justitianus

Vložil . (bez ověření), 22. Srpen 2022 - 14:37

Slovo „pokutace“ neexistuje. To jste si vymyslela.

Vložil Hasič (bez ověření), 14. Srpen 2022 - 10:09

„Muzete mi prosim poradit jakym zpusobem vec nahlasit,aby se chodby urychlene vyklidili a slouzili i ucelu unikove cesty?“ (Vložil Petr Kovalda (bez ověření), 14. Srpen 2022 – 9:51)

Stačí jednoduše napsat: Prosím o kontrolu únikových cest v bytovém domě na adrese … . To úplně stačí.

Můžete případně doplnit, ale není to nutné, popis Vaší předchozí snahy o nápravu: Opakovaně jsem žádal pana …, předsedu výboru společenství vlastníků, o zajištění volných únikových cest v domě na shora uvedené adrese. Odpověděl/reagoval takto … / žádnou odpověď jsem od něho dosud nedostal, ale k nápravě závadného stavu nedošlo, takže jsem nucen obrátit se s žádostí o zjednání nápravy na k tomu příslušný orgán veřejné moci. Dále jsem požádal vlastníky předmětů umístěných v únikové cestě o jejich odstranění, ani to k nápravě závadného stavu nevedlo.

Vložil AntiSVJ (bez ověření), 9. Srpen 2022 - 11:07

Motorka (skůtr, harley, elektromotorka …?) byla svévolně umístěna, zatímco koloběžky a kočárek se tam běžně dávají. To mluví za vše.

Ať si to majitelé kočárku, koloběžek a motorky vyřídí mezi sebou, pane statutár, vám do toho nic není.

Najednou se zajímáte o požární ochranu, doteď vám věci pod schody i přes existenci kolárny nevadili. Klasické vedení SVJ v ČR – klientelismus.

Vložil petrsv, 9. Srpen 2022 - 9:54

Na chodbách domu nesmí být nic, a to ani pod schody nebo tam, kde by normálně člověk při požáru nešel. Papírově to jsou únikové cesty, od Hasičů za to hrozí pokuty. Takže ani motorka, ani kočárek, ani nic jinýho. Doporučil bych ale konzultovat s Hasičema nebo požárním preventistou v místě. Pokud jde o kolárnu nebo jiné místnosti, které jsou společným prostorem, pravidla upravují stanovy nebo rozhodnutí Shromáždění.

Vložil Ano (bez ověření), 9. Srpen 2022 - 8:58

Zeptej se u hasicu.

My kdysi davno mivali motorky v panelaku (vezaku) zvenku v takove komurce urcene kdovinaco asi na popelnice. Vesly se tam 4 motorky.

Byla tam i hadice s vodou.

Pokud mu ta motorka nesmrdi a netece z toho olej benzin a nedela tam blato, tak bych to zbytecne nehrotil, i kdyz proti predpisum to asi bude. Kazdopadne aby to zacalo horet za studena to asi nehrozi…

Vložil Petr, 14. Srpen 2022 - 16:33

„v nasi bytovce v prizemi … pidi placek, kde je permanentne nekolik kocarku a kol. Kola jsou casto vystrcena tak, ze si clovek musi davat pozor, aby do nich nenarazil a obcas blokuji pristup k pozarni hadici“

1/ „Bytovka“ znamená SVJ ?

2/ Mají maminky s kočárky možnost parkovat jinde ?

V jiných bytovkách (např. u nás) je uzamykatelná místnost, kde lze kočárky skladovat

3/ Z dotazu není jasné, zda jste SVJ. Řešte to na Nejvyšším orgánu této instituce. Jinak s odpovědným člověkem majitele domu.

Vložil MartinII, 14. Srpen 2022 - 22:51

„Co vše je předmětem požární revize? Náš požární technik dělá pouze kontrolu přenosných hasicích přístrojů. Nekontroluje: …“

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Požární revize (krom jiných revizí) je stručně popsána na

www.stavba-design.cz/…-hromosvodu/

Nejlepší ale asi je nastudovat na zakonyprolidi.cz

Zákon 133/1985 Sb., (O požární ochraně) a Vyhlášku 246/2001 Sb. (O požární prevenci) nebo se zeptat přímo hasičů (Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska) a na HZS

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".