motocykl ve sklepě

Vložil Anonymous, 10. Červenec 2008 - 6:43 ::

Dobrý den,

bydlíme v domě s deseti bytovými jednotkami. Soused parkuje svůj moped ve sklepě ve společné kolárně. Považuji to za velice troufalé z hlediska požární bezpečnosti a nejsem si jist, zda v případě nějaké nehody by pojišťovna neodstoupila od plnění. Veškeré mé námitky ignoruje. Není-li v právu, jak mám postupovat. Děkuji vám za odpověď.

Habrda

  • požární ochrana

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Vlastiks, 17. Únor 2017 - 17:14

Zahořet může i elektrokolo, nebo baterie mobilu. Asi by to chtělo stanovit nějaké podmínky o převzetí odpovědnosti a pojištění.

Vložil gizela.kulenova (bez ověření), 7. Červenec 2015 - 16:27

u nas se toto resilo vyzvou dotycnemu provozovateli, jelikoz majitel mopeda nevyslysel vyzvu k odstraneni jednostopeho vozidla, bylo mu toto odvleceno mimo bytovy dum. nacez druhy den byl moped zpet v nebytovych prostorach, ale uzamcen k vodoinstalaci, cimz provozovatel znemoznil jeho opetovne odtazeni. z toho duvodu bylo toto oznameno na mistni hzs, ktery provedl setreni, ale neshledal zavady, ani poruseni pozarnich predpisu. po nejake dobe se domovni duvernik objevil s monoklem pod okem a od te doby problematiku jednostopych vozidel ve spolecenstvi bytovych vlastniku neresi.

Vložil Michal... (bez ověření), 7. Prosinec 2017 - 21:09

To taky ted resim, ale z opacne strany, poridil jsem si babettu, mam ji v kocarkarne, kde sou asi 4 kola, kocarek zadny, pod babettou had, kdyby upadla kapicka benzinu, taham to po schodech, protoze duchodcum uz zacli vadit prkna na kocarky, protoze oni uz je prece neotrebuji, benzin vypoustim pred vchodem, podlahu, kdyz je mokro setru a stejne se najdou kreteni, kterym tam strasne vadi :-D

Vložil Anonymous, 6. Říjen 2010 - 11:02

Pojišťovny vůbec nezajímá jestli v kolárně nebo sklepě parkujete mopeda či skůtra.Pojišťovna plní podle toho až co je uvedeno v případě požáru v požární zprávě vystavené příslušným HZS.A co jsem se informoval tak nepamatují případ,že by se moped či skůtr sam od sebe vzňal.Jestli-že někdo bude chtít založit požár,tak ho založí i bez těch vašich mopedů a skůtrů.
 Petr

Vložil coverlet (bez ověření), 7. Březen 2010 - 15:25

Měli jsme stejný problém, zaparkovaná dvě motokola v jednom sklepě, skladování pohonných hmot. Byla to otázka jednoho měsíce, motokola byla pryč. Bytový dům, kolaudovaný, se suterénem, sklepy, nikoliv s garážemi a garážovým stání. Garáže a garážová stání v obytných domech mají jiné stavební podmínky. Když si uvědomíme, že pohonné hmoty, jsou hořlavina a ve většině domů ve sklepních prostorách vedou i plynové rozvody,je jasné,že z domu by nezbylo nic. Protože se vlastník bytové jednotky bránil, tak jsme mu předložili stanovisko pojišťovny, s největší pravděpodobností bychom odškodněni byli, ale veškerá škoda by byla pojišťovnou vymáhána na tom, kdo nerespektoval zákony a rozhodnutí členů společenství. Další poučení i odborné právní firmy ? Dobrý den, dotyčný porušuje ustanovení Zákona č. 133/1985 Sb. § 5 a násl. a dále vyhlášku č. 246/2001 Sb. Ve znění pozdějších předpisů. Roční požární prohlídka by měla o této závadě zpracovat protokol a můžete pak tento problém případně řešit i soudní cestou.

Vše bylo zpracováno a předáno dotyčnému proti podpisu, ještě tentýž den bylo vše vyklizené a navíc , ti , kteří měli ve sklepech sekačky na trávu, kanistry s benzínem, vše zmizelo. Vydali jsme i domovní řád, kde v odstavci užívání společných prostor domu a nebytových prostor patřících k nebytovým jednotkách – ve společných prostorách domu, je zakázáno odstavovat a parkovat motorová vozidla např. motocykly, motokola a užívat otevřeného ohně atd. Společné prostory domu, sklepy, nebyly kolaudovány, jako garáže motorových vozidel.

Výbor SVJ, ale i družstva si musí svou zodpovědnost uvědomit, musí chránit svou vlastní kůži, proto je třeba udělat vše proto, aby bezohlední a nezodpovědní lidé byli řádně poučeni, když jím to samotný rozum nekáže.

Vložil Anonym (bez ověření), 12. Červenec 2008 - 13:57

Garážování motorových vozidel je možné pouze v prostorech takto stavebně určených, v projektu a ve výpisu z katastru se u takových prostor objevuje označení „garáž“ nebo „garážové stání“. Prostory bytového domu jiného stavebního určení ke garážování motorových vozidel určeny nejsou.

Po vypuštění hořlavých provozních náplní by garážování v domě asi nemuselo vadit z hlediska požárních předpisů, i když by pořád šlo o porušení stavbního práva.

Vložil Myška (bez ověření), 11. Červenec 2008 - 15:42

V našem domě máme v domovním řádu mimo jiné tato ustanovení: Kouření a užívání otevřeného ohně je ve sklepech zakázáno. Skladování hořlavých látek a výbušných látek ve sklepech je zakázáno. Ve sklepech a sklepních chodbách je zakázáno umisťování motorových vozidel. Ve společných částech domu (kolárna) je zakázáno umisťování motorových vozidel. Na parkovacích místech není dovoleno provádět jakékoliv opravy motorového vozidla, které by ohrožovaly ostatní vozidla vlastníků nebo uživatelů bytů. Je zakázáno vylévat zbytky pohonných látek, olejů a čistících prostředků do kanalizačních odpadů. Mimo dalších povinností je vlastník bytu či nájemce povinen: chránit majetek, řádně užívat a udržovat byt, jakož i společné prostory a zařízení domu, dodržovat stanovy, domovní řád a předpisy o požární ochraně. Domovním řádem nejsou dotčena práva a povinnosti vyplývající ze stanov, právních předpisů (zejména občanský zákoník, stavební zákon, předpisy o požární ochraně). Porušování povinností, které ukládá tento domovní řád osobám v domě bydlícím se považuje za porušení povinností, stanovených občanským zákoníkem a stanovami SVJ a bude sankcionováno dle těchto předpisů. Myška

Vložil norrsken (bez ověření), 20. Říjen 2011 - 17:44

Doporučuji všem neznalým, mezi něž počítám i nepoučitelné členy domovních výborů a samospráv, aby se seznámili s platnou legislativou, než začnou vytvářet amatérské domovní řády, které nemají žádnou právní hodnotu a šikanují lidi. V bytových domech se podle dříve platné a nyní novelizované ČSN 73 0833 vždy projektovaly místnosti pro úschovu motocyklů do objemu válců 50 cm3. Obvykle se jedná o kolárny či kočárkárny. Místnost s tímto určením musí tvořit jeden požární úsek a mít předepsaný typ dveří. Pro neznalé dodávám, že uvažované požární zatížení takové místnosti je podle normy paradoxně MENŠÍ než např. u komor a jiných prostorů, kde se skladují věci pro domácnost. Je zajímavá hysterie nad jedním pionýrem ve sklepě, jehož energetický potenciál je v případě požáru menší, než kvanta bytové chemie, dřeva, látek, plastů… v každém bytě. Pokud vám tedy někdo dělá problémy s malou motorkou ve sklepě, projděte si projektovou dokumentaci domu u správce nebo na družstvu a zjistěte si, do které místnosti vaše babetta patří. Pokud tam má někdo skladiště jiných krámů s podstatně větším požárním rizikem, trvejte na vyklizení. Jak už bylo řečeno, mopedy se nevznítí samy od sebe. Spíše trvejte na dodržování zákazu kouření.

Vložil Habrda (bez ověření), 10. Červenec 2008 - 21:52

Promiňte prosím, domníval jsem se, že dostanu na svůj dotaz odpověď kvalifikovanou. Sám nedovedu posoudit, jak veliké je nebezpečí ve sparném létě, když se po jízdě ještě rozpálený motocykl uloží do sklepa. Výpary benzínu cítit jsou.

Nedovedu ani posoudit, co by se mohlo stát, kdyby v domě vypukl požár, ani bych nedovedl posoudit otázku typu „proč by požár mohl nastat“, ta je myslím ze stejného soudku, ze kterého se někteří, co odpovídají, snaží zlehčovat tuto situaci.

Předmět stejných rozměrů jako motocykl ve sklepě vadit nebude, místa je dost.

Pokud bych na vašem portálu nedostal kvalifikovanou odpověď, mohu se vždy obrátit na nejbližší hasiče, nebo protipožární inspekci.

„Riskuji“ ale, že tato bude řešit situaci rázně a tvrdou pokutou /možná hodně citelnou/, a já budu nucen s tímto sousedem bydlet pod jednou střechou a stanu se „nepřítelem“ možná i všech ostatních doposud netečných spoluvlastníků bytů v naší jednotce.

Havrda

Vložil Bobikx (bez ověření), 10. Červenec 2008 - 10:21

Jak moc tam hrozí, že začne hořet? Pohybují se po domě individua, který kouřej na chodbách? Je kolálna uklizena a nejsou tam zbytky nábytku, které nikdo nechce? Scházej se tam bezdomovci? Kolik je v tom mopedu benzinu? Dolejvá (a rozlejvá) benzin soused v kolárně? Překáží tam ten moped nějak výrazně (moped nebude o moc větší než kolo)… asi tak

Vložil Anonymous, 10. Červenec 2008 - 8:56

A kde by ho měla parkovat? Alena

Vložil Anonymous, 10. Červenec 2008 - 9:00

U nás má soused taky mopeda ve sklepě. Nikomu to nevadí ani nepřekáží.Zdeněk

Vložil Pišpek (bez ověření), 17. Únor 2017 - 17:00

Já bych se bál dát mopeda do sklepa.Ptal jsem se na to domovníka. Ten mi ještè vynadal. Navíc věřím tomu,že nějaký (neplatič) který je v exekuci by ten požár z naštvanosti klidně založil a bylo by to na mě.Nehledě,že už se mi ze sklepa ztratilo týden staré kolo.Zloděj za sebou i zamknul,zřejmě soused.vydělal si na pivko.A o tom to je.Být svin.. Já lidem nevěřím a zvlášť ne sousedům.

Vložil Kostas, 10. Červenec 2008 - 15:13

Nezda se Vam vy chytraci(asi tam mate taky mopedy ve sklepe ),ze se Vas pta na …!!!!v případě nějaké nehody by pojišťovna neodstoupila od plnění!!!! Ja si totiz myslim ,ze vpripade nejake (nedej boze) poj.udalosti to pojistovna hned vezme v potaz..:)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".