místo podnikání OSVČ v nájemním bytě

Vložil Jana Vyskočilová, 2. Listopad 2011 - 17:55 ::

Dobrý den, prosím o sdělení, jaká rizika mohou plynout pro pronajímatele (vlastník bytové jednotky), pokud dá nájemci souhlasí k umístění místa podnikání nájemce činného jako OSVČ v nájemním bytě. Děkuji Jana

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Simona Saedová, 7. Listopad 2011 - 20:47

  OSVČ ručí celým svým majetkem. Užívaný byt není jeho majetkem, tudíž, podle mého názoru, se nemusí vlastník BJ o nic obávat.

  Vložil lolek (bez ověření), 3. Listopad 2011 - 0:36
  • cit.„…dá nájemci souhlasí k umístění místa podnikání…“
   1. zmíněný „28 Cdo 964/2008“ zmiňuje nájemníka „regulovaného“
   2. z Vašeho neplyne že by nájemník byl „regulovaný“. Tak se domnívám že můžete stanovit podmínky pronájmu s ohledem na druh podnikání, které by chtěl nájemník provozovat. Asi mu těžko stanovíte „desátek“, protože nájemní smlouva, kterou s Vámi má mu má umožnit především bydlení ale stanovit podmínky proti „nadměrnému vytěžování“ nájemního bydlení oproti právu nájemníka „si také nějak vydělávat“ si je dle mého názoru oprávněné.

  lolek

  Vložil lake, 2. Listopad 2011 - 21:03

  Kladete nesprávnou otázku. Nájemce nepotřebuje souhlas vlastníka jednotky. Může si v bytě zaregistrovat místo podnikání kdykoliv bude chtít. Viz např. rozsudek Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 28 Cdo 964/2008, ze dne 15.5.2008.

  lake

  Vložil MartinII, 4. Listopad 2011 - 9:31

  Nevím zda zakazuje Občanský zákoník podnikání v nájemním bytě, ale kladu otázku, že nájem zní zřejmě „k bydlení“, dále zda podnikání obtěžuje ostatní obyvatele a kam půjde exekutor, pokud podnikatel půjde do exekuce. Asi bude zabavovat v bytě. V nájemních smlouvách by mělo být stanoveno, k čemu jsou. Jinak by smlouvy na podnikání mohly být využívány také k bydlení.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".