Má někdo zkušenost s vedením SVJ profesionální firmou?

Vložil člen SVJ, 23. Červenec 2021 - 17:44 ::

V letošním roce by při troše štěstí mohlo dojít k odvolání členů nátlakové skupiny v čele s bývalým estébákem (řeč je o výboru našeho SVJ a jeho předsedovi). Protože mezi členy SVJ bude sotva možné najít osoby, které by byly schopné a ochotné se vedení SVJ ujmout, uvažuji o tom, že by se vedení SVJ svěřilo profesionální firmě. Mělo by jít o seriózní firmu, která vede SVJ v zájmu členů SVJ a jejímž cílem není napakovat se na provizích apod. Vytipoval jsem tyto dvě firmy, které se mi jeví jako slušné:

http://spravcedomu.com/o-nas/

https://www.hadrman.cz/…redseda-svj/

Má s nimi někdo z vás zkušenosti? Pokud ano, tak mi je, prosím, sdělte. Děkuji.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Hubert (bez ověření), 24. Červenec 2021 - 17:41

  A to jako nejde zvolit vybor a vzit si k sobe spravni agenturu, kterou bude kontrolovat.

  Zatim jsem pochopil, ze mate majetek jehoz sprava Vas obtezuje a hledate neco co Vas tohoto problemu, pripadne majetku zbavi.

  JJ, je stim nejaka prace, nekdy se muze zvedat odmena za vedeni do te doby, az se nejaky zajemce najde.

  Nastesti, predseda musi byt vzdy fyzicka osoba.

  Vložil JaVa, 24. Červenec 2021 - 19:22

  „Nastesti, predseda musi byt vzdy fyzicka osoba.“

  Prosím, neuvádějte zájemce o fundované odpovědi na tomto webu, v omyl.

  § 154/89/2012 Sb.,

  Je-li členem voleného orgánu právnické osoby jiná právnická osoba, zmocní fyzickou osobu, aby ji v orgánu zastupovala, jinak právnickou osobu zastupuje člen jejího statutárního orgánu.

  konec citace zákona

  Děkuji.JaVa

  Vložil Tázal (bez ověření), 24. Červenec 2021 - 18:47

  „predseda musi byt vzdy fyzicka osoba“ (Vložil Hubert (bez ověření), 24. Červenec 2021 – 17:41)

  Kde jste vyčetl tohle?

  Vložil Pavel, 23. Červenec 2021 - 22:57

  Člene SVJ,

  já když uvažuji o nějaké obchodní spolupráci, tak nejdříve čerpám z veřejných zdrojů. Vhodný je např. obchodní rejstřík.

  Oba Vaši kandidáti od roku 2010 resp. 2008 neuveřejňují účetní závěrky.

  U první společnosti mám pochybnost, zda má vůbec nějaký obrat.

  Druhá společnost alespoň uveřejňuje nějaké nepodepsané formuláře, podle kterých vyvíjí činnost.

  Obě společnosti asi netuší, že mají zveřejňovat účetní závěrky a netuší, jak účetní závěrky vypadají podle zákona o účetnictví.

  U společnosti, kterou bych poptával, např. na úklid, bych to velkoryse přehlédl, ale tyto společnosti mají i kontrolovat (první společnost) resp. vést účetnictví (druhá společnost) pro SVJ. Pokud mají vlastní účetnictví ve stavu v jakém ho mají, tak nechci vidět, jak by účetnictví vypadalo u SVJ pod jejich správou.

  Druhá společnost dokonce nabízí „audit účetnictví SVJ“ od paní Muzikantové:

  https://www.hadrman.cz/kontakt/

  Podle § 3/1 zákona č. 93/2009 Sb. jsou oprávněni auditorskou činnost provádět pouze auditoři, což paní Muzikantová není. Takže asi jde o klamavou reklamu nebo neví, co je audit účetnictví.

  Pokud Váš příspěvek není pouhou reklamou na tyto dvě společnosti, tak by mne zajímalo z čeho usuzujete, že jde o slušné a seriózní společnosti.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil člen SVJ, 24. Červenec 2021 - 10:35

  Pavle,

  děkuji za Vaši odpověď. Rozhodně z mé strany nešlo o reklamu na zmíněné dvě společnosti. Prostě může nastat situace, že bude třeba vyměnit současné vedení našeho SVJ, takže sháním informace, abych v takovém případě mohl navrhnout řešení. Celkem jsem dostal čtyři tipy. Dva z nich jsem sám vyloučil, konkrétně firmu X (nebudu jmenovat), která vykonává pouze poradenskou činnost pro výbory SVJ složené z vlastníků bytových jednotek, a firmu Y, která jako jednu ze služeb nabízí zajištění nejvýhodnějších dodávek energií, což na mě působilo dojmem, že dělá náhončí tzv. energošmejdům, patrně za provizi. Naproti tomu u firem, na které jsem se zde ptal, mi nepřišlo nic divného ani podezřelého, takže jsem usoudil, že by mohly být slušné.

  A ejhle, ono je třeba podívat se ještě na různé věci do obchodního rejstříku! Proč mě to nenapadlo? Inu zkrátka proto, že této problematice nerozumím a nevyznám se v ní. Kvůli tomu jsem se ostatně obrátil s prosbou o radu na lidi, kteří mají v dané oblasti větší přehled než já. Takže bych svoji otázku přeformuloval tak­to:

  Ví někdo o nějaké seriózní pražské firmě, která se zabývá provozováním SVJ, a může ji na základě svých zkušeností doporučit?

  Vložil ik (bez ověření), 25. Červenec 2021 - 21:30

  Můj osobní názor vlastníka bytu již cca 20 let. Vlastníci by si měli svůj majetek spravovat sami. Měli by si mezi sebou schopni najít lidi, kteří budou ochotni dělat statutáry společenství. A pak zas oni umět jejich práci pro společenství ocenit a vybrali-li špatně či mají pocit, že si vybrali špatně, tak výbor odvolat na základě argumentů a zvolit si nový. Proč? Protože funguje-li výbor z vlastníků celkem dobře, tak máte přehled o financích, rozhodujete se o tom, co budete opravovat atd. Když to svěříte cizí firmě či osobě jakou máte jistotu, že právě ona bude to pravé ořechové, že váš účet nevytuneluje, že bude spravovat váš dům dobře. Mám známou, která bydlí v domě, kde část vlastníků nebyla s výborem spokojena (ona mezi ně nepatřila), předseda a ostatní členové výboru to položili. Dnes je cca 3 rok spravuje profesionální firma – kvůli covidu se shromáždění nekonala (r. 2020–2021), nemají přehled o financích, firma-profesionální předseda jim pouze předloží ke schválení opravy, které jim připadají potřebné, když se něco v domě stane tak to chvíli trvá, než se někdo zkontaktuje se současným předsedou. Prý to zrovna moc nefunguje. A nejvíc reptají ti, co svými neustálými připomínkami výbor položili, akorát to po něm nechtěli převzít. Takže za mne – fungovat v rámci společenství se dá, ale je to o kompromisech, ne jen prosazování své pravdy.

  Vložil člen SVJ, 25. Červenec 2021 - 22:34

  Napsal jste to pěkně, ale neznáte poměry panující v našem SVJ. Nemělo by však smysl, abych Vás i další uživatele unavoval nějakými podrobnými výklady. Každopádně se zdá, že profesionální firma asi není řešením. Aspoň nikdo mi zde zatím žádnou spolehlivou firmu nedoporučil.

  Vložil ik (bez ověření), 25. Červenec 2021 - 21:33

  oprava- …jim pouze předloží ke schválení opravy, které jí připadají potřebné…

  Vložil Justitianus, 23. Červenec 2021 - 18:38

  Společnost Hadrman:

  Na jejich webu jsem se na dva kliky dostal na článek z 6. prosince 2019 Skuteční majitelé – zveřejnění, ve kterém sdělují že pro SVJ je prý povinnost zapsat se do evidence skutečných majitelů. Uvádějí tam jako horkou novinku i sazebník pokut při nesplnění (čerstvá informace z června 2019).

  Firma která rok a půl nesleduje vývoj legislativy nejspíše není vhodným partnerem pro žádné SVJ. I když – kdo ví? Možná jsou tak zaneprázdnění poskytováním perfektních a levných správcovských služeb, že jim nezbývá čas na aktualizaci webových stránek.

  Justitianus

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".