Lze sklep oddělit od bytu?

Vložil Evelína K. (bez ověření), 3. Květen 2011 - 10:50 ::

Hezký den, mám dva dotazy ke sklepům. Když je sklep na katasru zapsaný u bytové jednotky a jeho plocha započítaná do celkové podlahové plochy bytu: 1)Je možné tento sklep od bytu oddělit a prodat? Jeden ze spoluvlastníků je v důchodu, má nevyužívané sklepní prostory, z nichž tak zbytečně odvádí platbu na správu domu, která je pro něho finančně již neúnosná. Jak toto může legálně vyřešit? 2)Je možné sklep od bytu oddělit a přestavět na nebytovou jednotku? Další ze spoluvlastníků má právě tento záměr a chce od nás souhlas s přestavbou a změnou užívání sklepního prostoru na nebytovku. Děkuje Evelína K.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil jardaparda, 4. Květen 2011 - 9:18

  Pokud je to příslušenství k bytu, pak ne.
  Pokud je to společný prostor, pak je zcela jasně nutný souhlas 100% všech vlastníků.

  Evidentně se jedná o první možnost.

  Vložil lake, 4. Květen 2011 - 13:55

  Jardaparda věc zatemnil, namísto toho aby ji osvětlil. Pojem „příslušenství bytu“ neříká naprosto nic o vlastnictví tohoto příslušenství. Takže jardova rada je nesprávná. O společný prostor domu se určitě nejedná – viz úvodní příspěvek, tazatel se vyjádřil zcela jasně.

  Z dotazu je zřejmé, že místnost označená „sklep“ je věcným příslušenstvím bytu a je ve vlastnictví vlastníka jednotky. Jednotku je bezpochyby možno rozdělit na dvě, nebrání-li tomu prostotové, hygienické či požární důvody. V tomto případě vznikne byt a nebytový prostor.

  lake

  Vložil Evelína K. (bez ověření), 6. Květen 2011 - 8:46

  Děkuji za odpověď.Znamená to, že oddělit sklep od bytu lze pouhou změnou prohlášení vlastníka? 1)Pokud to takto učiní paní důchodkyně, která sklepy nechce, může je potom při změně užívání na nebytový prostor prodat? Stavební úřad tvrdí, že může údajně dát i zpětně vysokou pokutu, když zjistí, že vlastník jednotky, jejíž příslušenstvím byl sklep,tento sklep prodal… Děkuje Evelína K.

  Vložil lake, 7. Květen 2011 - 7:31

  Evelíno,

  ano, je možno vytvořit novou jednotku ze sklepní místnosti pouze změnou Prohlášení vlastníka budovy. Ovšem v tom případě zapíše Katastrální úřad tuto novou jednotku do podílového spoluvlastnictví VŠECH vlastníků jednotek. Nevím, zda toto je Váš cíl.

  Pokud chcete, aby nově vzniklá jednotka byla ve vlastnictví konkrétní osoby, budete postupovat cestou smlouvy o výstavbě. Stavebníkem může být i nečlen SVJ. Po vydání kolaudačního souhlasu s užíváním nové jednotky, vkladu změněného Prohlášení do katastru a zápisu na list vlastnictví jednotky může vlastník jednotky s ní volně nakládat (pronajmout ji, prodat, darovat …).

  Pokud Vám ouředník stavebního úřadu něco tvrdil o pokutě, zeptejte se jej, podle jakého zákona a ustanovení to tvrdí. Pak se o věci můžeme bavit.

  lake

  Vložil Evgeniia (bez ověření), 13. Leden 2019 - 23:05

  Dobry den!Mužete se poradit.Dekuji Vam S Poydravem Evgeniia

  Vložil jardaparda, 4. Květen 2011 - 16:34

  Pokud je to menší SVJ, pak má šanci 100% souhlasu všech získat. Souhlasící by si ovšem měli uvědomit, že u toho nemusí zůstat, a vlastník si může chtít např. při následném pronájmu přivést sítě, probourat nový vchod, udělat k němu cestu atd.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".