Kupní cena zohlední zůstatek záloh

Vložil Anonymous, 7. Únor 2017 - 22:58 ::

Opakovaně se zde doporučuje, aby byl zůstatek nevyčerpaných dlouhodobých záloh na správu domu zohledněn v kupní ceně bytu. Jak tuto částku převodce zjistí a jak se nabyvatel přesvědčí o její správnosti?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 9. Únor 2017 - 16:14

    Na žádost zaslanou SVJ o vydání povrzení Vašich dlouhodobých záloh k požadovanému datu. Samozřejmě nesmí mít SVJ v účetnictví zmatek.

    Vložil VN (bez ověření), 8. Únor 2017 - 10:58

    v tom smyslu , že uspořené peníze se z kupní ceny odečítají je nesmysl. Každopádně pokud si někdo kupuje byt , měl by se seznámit s tím , jak dané SVJ hospodaří. A pokud zjistím , že SVJ nemá dluhy a že úspory SVJ činí zajímavou částku , bude to mnohem lepší , než pokud zjistím , že tam jsou dluhy a úspory žádné..

    Vložil Sonita (bez ověření), 8. Únor 2017 - 13:37

    „uspořené peníze se z kupní ceny odečítají“

    Nechtěla jste napsat, že uspořené peníze se ke kupní ceny přičítají?

    Vložil kok (bez ověření), 8. Únor 2017 - 12:07

    … se pozna na tom, jestli uspory a zalohy jsou umerne potrebam domu. To znamena, ze tyto potreby zvane opravy a udrzbove prace, jsou zname a do budoucna planovane. Pokud tomu tak je, pak SVJ hospodari dobre. kok.

    Vložil VN (bez ověření), 8. Únor 2017 - 13:40

    při posuzování žádosti o úvěr ?

    1. Máte jako SVJ nějaké dluhy ?
    2. Jak hospodaříte ? Důležité je vytvářet přebytky.
    3. Máte auditované účetnictví?

    Nabídnuté úrokové sazby budou odpovídat odpovědím na tyto otázky. Apropo…pokud budete chtít jako fyzická osoba hypotéku na 50% hodnoty nemovitosti , dostanete také jinou sazbu , než když budete chtít úvěr na 100% hodnoty nemovitosti..

    Vložil kok (bez ověření), 8. Únor 2017 - 11:21

    Velka vyse uspor bez znalosti jejich ucelu predevsim znamena, ze provozni naklady bytu jsou prilis vysoke. kok.

    Vložil kok (bez ověření), 8. Únor 2017 - 15:06

    Zadny vlastnik neni povinnen sporit na neurcity ucel, ale je povinnen platit presne takove castky, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech. Ke sporeni bez konkretniho ucelu a s neznamou splatnosti nesmi v SVJ dochazet uz ptoto, ze SVJ nema licenci k poskytovani financnich sluzeb. Jejich poskytovani bez licence je trestne.

    Mezi vlastnikem a SVJ tedy neexistuje zadne ujednani o sporeni, ale jedna se o pravni vztah mezi veritelem (SVJ) a dluznikem (vlastnik) dle § 1791 (1) 89/2012 Sb.: „Vzniku a trvání závazku nebrání, není-li vyjádřen důvod, na jehož základě má dlužník povinnost plnit; věřitel je však povinen prokázat důvod závazku.“. Z toho jednoznacne plyne, že SVJ jako věřitel je povinno prokázat důvod závazku = vyzadovanych plateb. Neprokáže-li jej, jde o pozadavek platby bez právního důvodu a jedna se o bezdůvodné obohacení právnické osoby SVJ. kok.

    Vložil Boba (bez ověření), 7. Leden 2019 - 20:53

    Troufám si tvrdit, že ten, kdo svěřuje peníze je věřitel, což je vlastník a ten kdo je získá či jen spravuje je dlužník, tedy SVJ.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 9. Únor 2017 - 16:12

    částky dlouhodobého spoření na plánovanou a schválenou opravu a před realizací byt prodáte vznikne Vám jisté aktivum. V našich stanovách jsme si schválili, že tato částka je pak převedena jako aktivum na nového vlastníka a vypořádání si musí provést prodávající s kupujícím. SVJ pochopitelně na žádost stáv. vlastníka částku k požadovanému datu specifikuje a písemně potvrdí. Poskytování bankovních služeb laického SVJ vlastníkům je sice nebetyčná pitomost, ale třeba SFŽP Vám nedá dotaci ze Zelené úsporám na jednotlivce, ale jen na SVJ. Proto je třeba tento stav zajistit mezi SVJ a dlužníky smluvně což se zpravidla neděje, protože tomu předseda často nerozumí a je to moc práce.

    Vložil kok (bez ověření), 9. Únor 2017 - 18:19

    Dik za doplneni a info. kok.

    Vložil VN (bez ověření), 8. Únor 2017 - 19:01

    Výběr dlouhodobých záloh a poskytování finančních služeb. Víte , co to je finanční služba ? Mezi vlastníkem a SVJ neexistuje ujednání o spoření … co třeba,když takové ujednání existuje a je součástí stanov ?

    Vložil kok (bez ověření), 9. Únor 2017 - 14:26

    ktere byste mel jako statutar CVJ znat a ve cinnosti uplatnovat. Nebo Vam proste unikaji spouvislosti. Sporenim vznika kromadka penez bez urciteho ucelu. Placenim zaloh vznika fyzicky take hromadka, ale s presnym ucelem a terminem splatnosti. Parta hracu mariase si muze klidne sporit do kasicky pro strycka prihodu. SVJ je pravnicka osoba, vznikla za ucelem spravy domu dle prislusnych zakonu. Chapete rozdil mezi pravnickou osobou a partou hracu mariase?

    Vložil Korky0202, 9. Únor 2017 - 5:28

    SVJ je ze zákona založena za určitým „účelem“, pokud si vlastníci ujednají, že SVJ založí za jiným účelem, než je správa domu, tak se obávám, že toto ustanovení je v rozporu s NOZ.

    Vložil kok (bez ověření), 8. Únor 2017 - 20:36

    nelze. Neni opora v zakonu, takze by bylo protizakonne a prislusna cast stanov neplatna. Zalohy nelze sporit, jen platit. Co je povinnosti veritele. jste se uz dovedel. Zasnu, ze jste to zrejme doposud nevedel. kok.

    Vložil Iva Mullerova (bez ověření), 8. Únor 2017 - 16:10

    Kok, vyjádřil jste se naprosto správně, ohledně této problematiky bude probíhat soudní jednání. SVJ si hraje na banku, jelikož od roku 2007 nemám žádné vyýčtování (především mluvím o zálohách na správu domu, kde zálohy na mou BJ činí 3.548Kč), snížila jsem výši záloh sama a potom a v v roce 2016 jsem zaplatila zálohy za služby, poj, odměny atd.Co následovalo platební rozkazy ze strany SVJ, na které jsem do 15 dnů podala odpor a do 30 dnů vyjádření k žalobě. Není mi známo kam peníze jdou, co však vím, že tu probíhala stavba na černo , s kterou jsem nesouhlasila (později havarie, zatopili mi byt) a vše hrazeno z těchto záloh. Co se týče tzv. příspěvků, mohou vznikat podvody. Mluvím ze své zkušenosti.

    Vložil VN (bez ověření), 8. Únor 2017 - 18:58

    Neboť jaké činnosti provádí banka? Banka půjčuje peníze na úrok , banka obchoduje na burze,banka investuje jinak. Pokud některý výbor SVJ se chová k cizím penězům tak , že je půjčuje či investuje do aktiv mimo SVJ , nebo s nimi hraje ruletu na burze , poté je takové jednání a chování naprosto nepřijatelné…Jestli jsem Vás dobře pochopil,tak ve vašem případu nejde ani tak o nějaké zálohy jako spíše o transparentnost hospodaření vašeho SVJ. Výše záloh s transparentností hospodaření nemá žádnou souvislost…

    Vložil kok (bez ověření), 8. Únor 2017 - 9:40

    Jako nabyvatel pozadujte od prodavajiciho aktualni potvrzeni o bezdluznosti vystavene predsedou vyboru SVJ. Predseda vyboru tim potvrzuje, ze je schopen Vam na pozadani take presne vyjmenovat ucely zaloh a data jejich splatnosti. To jsou totiz podstatne vlastnosti zaloh vybiranych vyborem SVJ.

    Pokud Vam po koupi bytu tyto udaje nebude vybor schopen presne sdelit, mate pravo odmitnout platby tech zaloh, jejichz ucel a splatnost Vam nebyly konkretne sdeleny. Napr. jen „opravy a udrzba“ je ucel neurcity, jednotlive prace musi byt predem zname s jejich odhadnimi cenami a terminem provedeni = splatnosti zaloh. kok.

    Vložil kok (bez ověření), 8. Únor 2017 - 10:31

    Osobne bych si rozmyslel kupovat byt, na ktery se vazou platby na nezname ucely. Kdyz vybor nevi, co kdy bude potreba v budoucnu provest, tak tim podstatne snizuje hodnotu bytu oproti jinemu, u ktereho jsou budouci investice do oprav a udrzby planovane = predvidatelne. kok.

    Vložil VN (bez ověření), 8. Únor 2017 - 11:52

    představte si , že jste podnikatel například v autodopravě. Máte deset nových kamionů. Jak vy víte, kolik budete potřebovat peněz na opravy za dva , tři , čtyři či pět let ? Zda se v autě podělá dříve převodovka,nebo motor ? Já nyní řeším problém , že na jedné stoupačce jsem nikdy neměl žádnou havárii. A letos za nějakých 40 dnů už tři. Dle instalatérské firmy je stoupačka zralá na výměnu. Díky tomu , že jsme spořili na „neznámý účel“ tak na výměnu té stoupačky máme našetřeno a nemusím obcházet penzisty,kteří žijí z „ruky do huby“ anebo jednat s bankou o úvěru…

    Vložil Magda3 (bez ověření), 9. Únor 2017 - 10:14

    Vy jste mě tedy pobavil. Víte, proč penzisté žijí z ruky do huby? Mimo jiné i proto, že platí na neznámý účel do klobouku pana VN. Jestli Vám to nedochází, tak ty peníze, které jste si vzal na opravy jsou jejich.

    Vaše třikrát opravovaná stoupačka za 40 dní je legrační. Možná by bylo dobré změnit instalatéra. Kolik Vás ty tři opravy stály? To by jistě při vyúčtování zruinovalo vlastníky.

    VN, to jsou jenom výmluvy někoho, kdo chce vybírat peníze na neurčitý účel. Nic víc. Stačí jenom přehodit výhybku v hlavě, a budete umět plánovat tak, aby Vaš platby byly na jasný účel. Ale musíte chtít.

    Magda

    Vložil abx (bez ověření), 9. Únor 2017 - 10:34

    Všechny oprava nelze naplánovat. Jsou skryté vady, o kterých nemůžete tušit. Musíte mít nějakou rezervu, jak chcete pak bez finanční rezervy postupovat v případě takové události. Obrátíte klobouk a bude u vchodu do domu vybírat, nebo jak si to představujete?, Podle vás to opravdu nemůže fungovat, tak dokonalé jako vy to není.

    Vložil VN (bez ověření), 9. Únor 2017 - 11:09

    že pokud taková nenadálá situace nastane , že svoláme shromáždění , odhlasujeme si , že každý pošle svůj podíl na opravu stoupaček (apropo..kompletní výměna vychází na nějakých 25–40 tis Kč/byt) a bude vyřešeno. Jenže…velká část lidí ty peníze nemá. Pro ně je mnohem snadnější platit tisícovku měsíčně , než jednou za rok dvanáct tisícovek.. Takže co dále ? Úvěr ? Ano , chápu..mám známého..menší dům o šesti jednotkách , v každém bytu dobře situovaná rodina , žádnou dlouhodobou zálohu nevytvářejí a také to funguje. Dělali novou střechu za nějakých 400.000 CZK , každý si zaplatil svůj podíl a šlo to..jenže jak dlouho ? Do doby , než se do tohoto bytu přestěhuje nějaký dělník s platem 20 brutto..

    Vložil Magda3 (bez ověření), 9. Únor 2017 - 11:28

    VN, rozumíte psanému textu, nebo záměrně mluvíte o něčem jiném?

    Právě jsme hovořili o tom, zda se má na havárii vybírat záloha. Oprava stoupačky určitě nění za 25 – 40 tisíc na byt. A kompletní výměnu stoupačky máte mít naplánovanou v dostatečném předstihu i s cash flow.

    Ale jinak kompletní výměna stoupaček za 4O tis je přitažená za vlasy. Kamarádka prošla výměnou stoupaček v roce 2012. 72 bytů, 6 stoupaček (voda studená, teplá a odpady). Stálo je to 600 tisíc. To není ani 10 tisíc na byt.

    SVJ nemá vlastníky vychovávat k šetření, ale starat se o jejich majetek dle jejich uvážení. Ale to je asi marné vysvětlovat, že?

    Magda

    Vložil jjj (bez ověření), 9. Únor 2017 - 15:07

    vyměnit stoupačky v paneláku s jádrem je sranda proti zděnému domu. Navíc při výměně musíte uvést byt vlastníka do původního stavu !!. cena je zcela adekvátní. A pokud jde o plánování – pokud Vám developer a odborníci tvrdí, že životnost je 30 let a vy musíte měnit stoupačky po 15 – protože jsou zarostlé plánuje se dost těžko, o cash nemluvě. SVJ musí zajistit chod domu, někdy i proti vůli některých vlastníků.

    Vložil kok (bez ověření), 9. Únor 2017 - 16:14

    kdyz ke zpracovani dlouhodobeho planu oprav a udrzby oslovite k tomu kompetentniho nezavisleho znalce v oboru stavebnictvi. Ten by se jiste tak nesekl. kok.

    Vložil VN (bez ověření), 9. Únor 2017 - 12:28

    dvanáctipatrové paneláky se šesti byty na patře (ideální stav).Máme i jinak konstruované domy.. Apropo..za třicet let provozu je třeba v domě vyměnit takřka vše. Okna,výtahy,6×2 měřiče,omítku se zateplením , stoupačky,(1–2×)vstupní dveře,střechu,n­ěkolikrát natřít balkónové zábradlí,sanovat balkóny, další rozvody.Takže pokud si uděláme analýzu,kolik všechno toto bude jednou stát a rozpočítáme tuto sumu na třicet let a bytovou jednotku/podlahovou plochu , obávám se , že ty částky budou pěkně vysoké.. je-li ve vchodu 9 bytů , tak při ceně výtahu 1 milion a jeho životnosti 30 let by měl každý byt platit nějakých 3700 CZK/rok jenom na budoucí pořízení nového výtahu… V něčem ale s Vámi musím souhlasit..když jsem včera jen tak ze zvědavosti se koukal na internetu na jedno SVJ v Kladně které znám , nestačil jsem se divit. Dům je to sice starší s nějakými 25 byty , ale před nějakými 6 lety prošli revitalizací , kdy zrekonstruovali takřka vše . Oni mají naspořeno nějakých 700.000 Kč.. To je naprosto neadekvátní částka stavu domu. Na druhou stranu , kdyby byli před revitalizací , bylo by to hodně málo…

    Vložil abx (bez ověření), 9. Únor 2017 - 12:46

    Vždyť je nesmysl nechat totálně vybydlit dům a pak jej nákladně opravovat a říkat tomu revitalizace. To dělá jenom nemyslící individuum. O dům se má pečovat průběžně a postupně. Pak nemáte na účtu „naspořené“ nesmyslně vysoké částky, protože tam ani nemůžou být.

    Vložil VN (bez ověření), 9. Únor 2017 - 13:33

    .. prosím , přečtěte si to ještě jednou…

    Vložil abx (bez ověření), 9. Únor 2017 - 13:40

    Bezpochyby takové domy existují.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 9. Únor 2017 - 11:05

    Pane abx, pokud tvoříte dlouhodobou zálohu (např. na střechu), tak máte vždycky dostatek peněz na účtě. Zaplatíte tedy havárii z účtu a předepíšete vlastníkům k úhradě. Proč by to nemohlo fungovat?

    Nevím, proč bych měla spořit, když umím investovat. Moje koruna, kterou vám nyní dám, bude mít za 10 let hodnotu 30 haléřů. A když dobře zainvestuji, bude mít hodnotu 4 korun. Podle mě je potřeba naplánovat opravy a domluvit se s vlastníky, zda na některé z nich chtějí hradit zálohy. Pokud nebudete na tyto plánované opravy zálohy vybírat, tak souhlasím, že můžete vybírat zálohu na havárie, kterou každý rok vyúčtujete a přeplatek vrátíte vlastníkům.

    Nelze paušalizovat. Pokud bude v domě bydlet více finančně gramotných vlastníků, tak se dlouhodobým zálohám budou bránit. Pokud budete mít byt v domě se sociálně slabšími, tak budete spíš šporovat na budoucí opravy, protože najednou peníze nevyberete. Je to jenom otázka dohody. Ale jedno by mělo být vždy jasné. Na co vlastně zálohu vybíráte.

    Magda

    Vložil abx (bez ověření), 9. Únor 2017 - 11:16

    Vážená pani, těžko si můžete vybírat jednotku, byt podle finanční gramotnosti ostatních vlastníků v domě. Finanční gramotnost vlastníků není kriterium, které si můžete při pořizování bytu ověřit. To si pak pořiďte svůj dům a tam můžete investovat podle svých představ bez ohledu na finanční gramotnost sousedů. Souhlasím v vámi, že by mělo být jasné, na co se zálohy vybírají a skutečně v některých případech to jasné není.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 9. Únor 2017 - 11:39

    Milý pane abx, to ne vlastník, ale SVJ si musí ověřit, co vlastníci preferují. Pokud většina vlastníků bude chtít špórovat na budoucí opravy, tak mi nezbude, než šporovat také. Ale bez stanovení účelu mých plateb nic nehradím i kdyby to snad schválili všichni ostatní vlastníci v domě. A šporotvat na havarie mě také většina nedonutí.

    Magda

    Vložil abx (bez ověření), 9. Únor 2017 - 12:00

    Milá paní Magdo, když si vlastník kupuje někde byt, tak si musí ověřit on, co kupuje. Prosazovat až po koupi bytu své preference je boj s neurčitým výsledkem, někdy s nadlidským úsilím. Na co budete nebo nebudete přispívat, to je vaše rozhodnutí. Vy znáte situaci ve vašem svj, já jí neznám. Já nevím, zda máte schválená pravidla pro přispívání, nebo jak to vlastně u vás funguje.

    Vložil Iva Mullerova (bez ověření), 9. Únor 2017 - 12:57

    Nemám moc času, tak zhruba. Myslím předevčírem jsem psala o zálohách na správu a nevyučtování. Mluvím o SVJ , dle mých zkušeností, kde jsem členem. SVJ tvoří 9 bj. Schromáždění si odhlasovalo výši tzv. příspěvku do FO, s tím, že se nevyčerpatelné zůstatky budou převádět do následujícího roku (stanovy z roku 2004, které si beze mě odhlasovali). Pořád jsem to trpěla, že nemám vyúčtování, neznám účel platby, den splatnosti , termíny schromáždění stanoveny tak, že se nemohu zúčastnit a pokus ano jsem (nepřeháním) vyhazována ze schůze smluvním správcem (, kterého si schromáždění stanovilo od roku 2015 opět beze mě).Jelikož jsem byla zřejmě už dotěrná mými zádostmi a později výzvami o předložení vyúčtování a vrácení přeplatku, sdělil mi smluvní správce, že tyto příspěvky jsou soudně promlčené. Poté jsem podal žalobu v roce 2015 (příspěvek jsem ze 3.548Kč snížila na 1000Kč měsíčně).Po daších výzvách o vyčtování, absolutní ignorance, nikdo mi neodpovídá, tak jsem přestala (později opravili FO na dlouhodobé zálohy) na rok 2016 platit zálohu na správu domu. SVJ prostřednictvím advokáta podalo 2 různé platební rozkazy a součástí byly žaloby a to u různých soudců. Takže ohledně plateb na správu a vyúčtování jsou š různé jednací čísla u š různých soudců. Píšu to vše zhruba.

    Vložil VN (bez ověření), 9. Únor 2017 - 13:35

    něco odhlasovat bez Vás. A co třeba aktivní účast na shromážděních… ?

    Vložil Čtenář (bez ověření), 9. Únor 2017 - 13:33

    Schromáždění je co?

    Vložil Iva Mullerova (bez ověření), 9. Únor 2017 - 13:02

    Mám dost chyby, opravuji jsou 3 různé jednací čísla u 3 různých soudců. Mám u sebe teď fenku a už se nudí a chce jít ven. Píšu rychle, omlouvám se za chyby, ale nedalo mi to a musela jsem napsat mou zkušenost.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 9. Únor 2017 - 12:09

    Pane abx, nikdo si nemůže ověřit před koupí bytu, jaké bude mít spoluvlastníky. Snad jenom tak, že si koupí byt někde, kde to zná.

    A i když budete znát své spoluvlastníky, tak nikdy nevíte, kdo byt prodá a kdo se Vaším novým spoluvlastníkem sta­ne.

    Kupujete byt a část domu. Nikoli své sousedy a spoluvlastníky. Nemáte předkupní právo a nemůžete si určit, s kým budete bydlet v jednom domě. (pokud ten dům není Váš).

    Dle mého je potřeba znát svá práva a uplatňovat je. Zákon by měl platit pro každého. A před koupí bytu koukám také do stanov. Ale abych pravdu řekla, tak jsem ještě neviděla stanovy o kterých bych si řekla, že jsou OK.

    Magda

    Vložil Sonita (bez ověření), 9. Únor 2017 - 10:44

    „Musíte mít nějakou rezervu“

    Jistě, ve výši 3–5 měsíců, nikoliv 12 let jako u nás.

    Vložil abx (bez ověření), 9. Únor 2017 - 10:47

    Já tu vaši 12ti letou rezervu netvořil, proč tak reagujete na můj příspěvek? To je váš problém, tak s tím něco dělejte, já vám to řešit nebudu.

    Vložil Vlastiks, 8. Únor 2017 - 14:25

    T.zn. že teď už můžete předpokládat jak vypadají ty další. Rezerva na havarie ano, ale ne na celý barák, ledaže předpokládáte výbuch plynu. Finance na postupné opravy je ale třeba plánovat.

    Vložil abx (bez ověření), 9. Únor 2017 - 10:56

    Co to je rezerva na barák? Vy máte v předpisu položku Rezerva na barák?

    Vložil kok (bez ověření), 8. Únor 2017 - 13:16

    Jako dobry podnikatel predpokladate a realisticky planujete snad nejen prijmy, ale take vydaje. Takze mate vypracovany plan oprav a udrzby do budoucna na zaklade fyzicke zivotnosti vsech stavebnich dilu domu dle stavebnich tabulek jejich zivotnosti. K tomu mate i rozpocet. Oboji dle potreby aktualizujete, vypocitate dlpohodobe zalohy a kazdorocne z toho vycucnete rocni prehled oprav i zaloh.

    Jako spatny podnikatel jen vybirate penize a cekate az se neco rozsype. To jsou ty nezname opravy, na ktere je potreba udrzovat v pohotovosti nejakou fantasmagorickou sumu na uctu v neustale pohotovosti a k tomu jeste pozadujete tvorbu jakesi rezervy na nenadale situace. Pritom se tvarite strasne dulezite a pri nutne oprave behate sem a tam, to preci nemoh nikdo vedet, ze. kok.

    Vložil kok (bez ověření), 8. Únor 2017 - 13:35

    A co se tyka tech penzistu, tak ty okradate dvakrat. Jednou, kdyz od nich vybirate na udrzovani zbytecne vysoke castky v pohotovosti a podruhe, kdyz si za jimi zaplacene zalohy na neznamy ucel poridite po jejich odchodu cokoliv, co oni si nebohli odbydlet. K tomu mate vymysleny podvod, zvany „nevratna zaloha“. kok.

    Vložil kok (bez ověření), 8. Únor 2017 - 20:56

    … skoda, ze se na vic nezmohli. kok.

    Vložil VN (bez ověření), 8. Únor 2017 - 13:44

    Vložil VN (bez ověření), 8. Únor 2017 - 13:34

    vy jste mimo. Když si dnes koupíte například nový výtah, on vám nějaký dodavatel k tomu dá tabulku , kde uvede , že za pět let se vysype tento díl za 10 litrů,za šest let další díl za 15 litrů , pak bude výtah jezdit pět let bez výměny ničeho, pak bude třeba větší oprava za 100 litrů, pak bude zase 5 let klid a poté bude třeba výtah vyměnit ?? A pokud by vám někdo tuto tabulku dal,odpovídala by konečné realitě ? Co třeba vliv užívání,kdy nikdy nelze dopředu určit,kolik hodin denně bude jezdit a způsob jeho využívání? Kdy na jednu stranu jim bude jezdit slušně se chovající penzista a na druhé straně nepřizpůsobiví , kteří jej budou ničit ? Pokud budete chtít od nějakého dodavatele prohlášení,kolik jeho výrobek vydrží,naslibuje vám hory doly.Důležité , aby fungoval po záruční dobu a pak se může položit… A co se týče například potrubí. Víte,jaký tam máte použitý materiál? Realita se od projektu často liší.A co kvalita lidské práce při stavbě? Také Vám nějaký stavebník řekne, že všechny spoje na trubkách vydrží 20 let? Nebo fasáda ? Jaká je životnost fasády ? Pokud je dobře provedená,poté dlouhé desítky let.Pokud špatně, tak za 10 let ji můžete dělat znovu… Jó…kdyby se dalo vždycky všechno naplánovat..

    Vložil kok (bez ověření), 8. Únor 2017 - 13:47

    Az budete mit plan oprav a udrzby + rozpocet, tak budete take schopen spocitat i vysi nutne rezervy. Do te doby budete jen strilet od boku a snad se trefite. Nebo taky ne. kok.

    Vložil Korky0202, 8. Únor 2017 - 5:51

    A ještě by mohlo být v kupní ceně zohledněn počet slunečných dnů v dané lokalitě.

    Vložil ????? (bez ověření), 8. Únor 2017 - 6:31

    Vy jste vstal levou nohou, co? A máte evidentně s předstihem zatmění.

    Co z Vás bude padat pozítří, kdy opravdu nastane je ve hvězdách.....­.............­......

    Mějte sluníčkový den Korky!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".