Kročejový hluk

Vložil Marty (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 9:53 ::

Zdravím Vás,

s přítelkyní bydlíme v byte ve 4. (nejvyšším) patře panelového domu. Dlouhodobě nás obtěžuje kročejový hluk od sousedů; dochází k němu pravidelně nejen během dne, ale i ve večerních hodinách (někdy třeba i až do půlnoci) a brzy ráno (dnes třeba již cca od 4. hodiny), hluk je to velmi intenzivní a prakticky není možné při něm spát. Snažil jsem se být tolerantní, přeci jen akceptuji, že žijeme v paneláku, a ne v RD, ale dnes už to bylo fakt moc.

K tomu bych ale potřeboval vědět, s kým to mám vlastně řešit. Měli jsme dlouhodobě prostě za to, že to dupání pochází od sousedů pod námi, neboť jsou obecně docela dost hluční, nikdy jsme si to ale nějak neověřovali. Nicméně dnes ráno to zcela určitě pocházelo od vedlejšího bytu na patře. Byl to stejný typ hluku, co slýcháme dlouhodobě, tedy nejen dupání, ale i hlasité zavírání dveří a tak podobně. Přijde mi zvláštní, že by se tímto způsobem chovaly hned dvě rodiny v domě. Pak mi ale přijde zvláštní, že by ten hluk byl slyšet i v místnostech, které se sousedním bytem nesousedí.

Zajímalo by mě tedy, zda podle Vašich zkušeností/názoru půjde o hluk ze sousedního bytu na patře, který se pak nějakým (pro mě záhadným způsobem) nese konstrukcemi i do ostatních pokojů našeho bytu, a potažmo zda může být v bytě slyšet kročejový hluk pocházející z bytu o patro níž.

Děkuji moc za názory.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Milouš (bez ověření), 16. Listopad 2019 - 2:09

    Jedině spolupracovat, zjistit původce a pokusit se dohodnout…

    Vložil Sophia (bez ověření), 15. Listopad 2019 - 11:27

    V podobné situaci jsem zjišťovala u místní stavební firmy, co by se s tím dalo dělat. Navrhli obložení stěn a stropů izolačními akustickými deskami a sádrokartonem s tím, že by se musel obložit i strop pode mnou. Prý tuto úpravu běžně dělají, s dobrým výsledkem. Nabídnutá cena byla cca 10 000 Kč za jednu stěnu nebo strop (podle plochy).

    Hluk a vibrace se přenáší konstrukcemi na značnou vzdálenost, klidně přes několik pater nebo ze sousedního domu (výtah, větráky vzduchotechni­ky ad.).

    Vložil huhu (bez ověření), 15. Listopad 2019 - 19:15

    No blbé je, že u paneláků bývají velmi nízké stěny (tuším 2 metry). Já žiju v činžáku a mám 3,5 metrové stropy, takže jsem si mohl dovolit dát na strop podhledy a zaizolovat stěny – vždy se ztratí asi 50 cm a místnost se zmenší. V paneláku tohle moc nejde.

    Vložil Milouš (bez ověření), 16. Listopad 2019 - 2:08

    Minimální kolaudační světlá výška stropu obytných místností je

    • bytového domu vcetne panelaku je 2600 mm !
    • rodinneho domu 2500 mm !
    • u koupelen a WC a v podkrovi 2300 mm !

    Co myslíte výškou stěny 2 m!??

    Izolací uberete z toho třeba 50 mm výšky a ne 50 cm…

    Kazatel asi bydlí v domě, kde nebyla kvalitně provedena stavební práce…

    Vložil huhu (bez ověření), 22. Listopad 2019 - 11:41

    U nás bylo slyšet každé cunknutí lžičky o hrníček, každý hovor.

    Když mi dělali zvukovou izolaci (stěna k sousedům), tak asi 30 cm od zdi narazili kolejnice, do nich vsunuli asi 15 cm tlustou minerální vlnu a překryli sádrokartonem. Takže přibližně o půl metru se zmenšila místnost.

    Musím říct, že to opravdu funguje a od sousedů už nic neslyším a oni neslyší mě (testovali jsme na hlasitém rádiu a výkřicích).

    Vložil Tloušťka (bez ověření), 22. Listopad 2019 - 13:01

    Pane huhu,

    ve svém příspěvku uvádíte tři různé číselné údaje (tloušťky izolační stěny): asi 15 cm, asi 30 cm, asi 50 cm. Jak tomu máme rozumět?

    Vložil huhu (bez ověření), 22. Listopad 2019 - 13:45

    Nic takového jsem nepsal. Píšu, že v mém konkrétním případě mého bytu, řemeslník zmenšil místnost asi o 50 cm (to je můj odhad od oka, samozřejmě jsem v ruce metr nedržel).

    cca 30 prostor od zdi + kolejnice + minerální vata + sádrokarton = dohromady asi půl metru

    Samozřejmě nevylučuji, že lze zvukově odizolovat místnost i jinak. Mně bylo vsvětleno, že ten „prázdný prostor“ mezi zdí a kolejnicemi je nezbytný, že právě ten vytvoří zvukově-izolační stěnu.

    A výsledek práce (bylo montováno před 5 lety) je skvělý, opravdu toto řešení funguje a se sousedy se vzájemně už neobtežujeme.

    Vložil Tloušťka (bez ověření), 22. Listopad 2019 - 14:00

    „cca 30 prostor od zdi + kolejnice + minerální vata + sádrokarton = dohromady asi půl metru“

    Děkuji, rozumím tomu tedy takto:

    cca 30 cm prostor od zdi prázdný prostor + .. cm kolejnice + cca 15 cm minerální vata + .. cm sádrokarton = dohromady asi půl metru

    Je to tak? Kolejnice + sádrokarton tedy dají dohromady cca 5 cm?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".