Kouření ve výtahu

Vložil Anonymous, 31. Říjen 2007 - 12:23 ::

Nevíte, odkud plyne zákaz kouření v kabině výtahu? Děkuji.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Matějka Jaroslav, 1. Listopad 2007 - 10:24

  Vážení, zákaz kouření ve výtahu výplývá z projektové dokumentace a návodu k použití výtahu v návazností na požární a bezpečnostní předpisy. Dodá a zdůvodní odborná firma, která výtah servisuje.

  Zdůvodnění: Popel či oharek může zapadnout:

  • do mezery mezi podlahou a stěnami výtahu – dojde k zahoření kabiny,
  • propadne mezerou na dno výtahové šachty a zde se vznítí nepořádek, který sem napadal, a prach – prach za určitých fyzikálních a chemických vlastností hoří a je výbušný, je zde i mazivo z provozu výtahu.

  SVJ má mít zpracovaný Požární řád, může být uvedeno i v Domovním řádě: Ve společných prostorách se nekouří; společnou prostory jsou: chodby a schodiště, výtahová kabina, sklepy a sklepní kóje, kolárny, kočárkárny, prádelna atd.

  Vychází se z pořární dokumentace domu, která je součástí projektové dokumentace domu. Není-li tato, tak na základě odborného posouzení firmou oprávněnou k podnikání na úseku požární ochrany a bezpečnosti. Zdůvodnění:

  • chodby a schodiště jsou většinou požárními únikovými cestami,
  • výtah je většinou umístěn v požárně únikové cestě nebo má na tuto cestu stavebně technickou návaznost bez požárních uzávěrů,
  • je-li na společných chodbách umístěn rozvod plynu a plynoměry, tak minimálně do vzdálenosti 1,5 metrů od plynoměru je zakázána manipulace s otevřeným ohněm, tedy i kouření,
  • ve sklepích se nekouří z důvodu, že se jedná většinou o skladové prostory k bytům, často hořlavý materiál (papír, dřevo, plasty), mohou zde být umístěny tlahové lahve pro turistiku s Propan-Butanem, jelikož ty se nesmí skladovat v bytech!, ale ve sklepích jen za určitých požárně bezpečnostních a technických podmínek!,
  • na půdách z důvodu hořlavé střešní konstrukce a prachu, který je za určitých fyzikálních a chemických vlastností hořlavý či výbušný.

  Matějka

  Vložil Anonymous, 31. Říjen 2007 - 16:37

  Dobrý den, zákaz kouření v kabině výtahu vyplývá se závazných předpisů upravující provoz výtahu. Dále jistě vyplývá se zákazu kouření ve společných prostorách domu a dále mimořádně mi to odpusťte ve výtahu kouří opravdu jenom kretén. s pozdravem, Petr Vávra

  Vložil FilipN, 31. Říjen 2007 - 16:40

  A odkud vyplývá zákaz kouření ve společných prostorách domu?

  Vložil Anonymous, 13. Březen 2008 - 17:10

  Brno – Nejvyšší soud se zastal nájemníka, který chtěl přinutit sousedy v nájemním domě, aby na chodbách nekouřili.

  Nájemník v domě v Březinových sadech v Jihlavě původně zažaloval u okresního soudu své sousedy, kteří kouřili na chodbě, na schodech a v prostorách hlavního vchodu do domu.

  Jihlavský a poté i Krajský soud v Brně sice žalobu zamítly, ale Nejvyšší soud rozhodl opačně a nařídil celý případ znovu projednat. Soud v Jihlavě se tak musí ve svém rozhodování řídit závazným názorem Nejvyššího soudu a musí tak vyhodnotit například všechny důkazy, které v předchozím řízení hodnotit odmítl.

  Jde s největší pravděpodobností o první případ, kdy taková žaloba na kouření ve společných prostorách padla a rozhodnutí Nejvyššího soudu je proto určující i pro další podobné kauzy. Znamená, že lidé, kteří bydlí v nájemních domech a vadí jim kouření spolubydlících ve společných prostorách, mohou svá nekuřácká práva a zdraví bránit u soudu.

  Vložil Anonymous, 13. Březen 2008 - 17:22

  S potěšením jsem si přečetl názor Nejvyššího soudu na kouřední ve společných prostorách domu. Prosím o upřesnění, zda rozhodnutí je v právní moci, a případné sdělení čísla jednacího. Děkuji.

  KarelJ

  Vložil Pavel, 13. Březen 2008 - 17:46

  26 Cdo 2071/2005

  Ale celé kolečko se bude opakovat

  Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

  Vložil Anonymous, 13. Březen 2008 - 18:00

  http://www.nsoud.cz/rozhod.php…

  Děkuji. Nejvyšší soud pouze rozhodl, že nájemce je oprávněn požadovat nekouření i na jiném nájemci, nikoli pouze na pronajímateli. Ve věci samé nerozhodl.

  KarelJ

  Vložil Anonymous, 31. Říjen 2007 - 16:45

  U nás z domovního řádu schváleného Shromážděním., P.V.

  Vložil FilipN, 31. Říjen 2007 - 16:48

  Škoda, že to nevyplývá z obecně závazného právního předpisu. Děkuji. Aspoň ten výtah? Volal jsem hasičům, ti zákaz potvrdili, ale přímou citaci předpisu nevěděli.

  Vložil Anonymous, 31. Říjen 2007 - 17:00

  nehledal jsem to, ale po novelizaci je uzákoněno nejen obtěžování hlukem, ale i světlem, kouřem, vibracemi a dalšími vlivy . .. je to tam rozepsáno – musíte si to najít, souvisí to z hygieniky, s pozdravem, Petr Vávra

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".