Kouření ve výtahu

Vložil Anonymous, 31. Říjen 2007 - 12:23 ::

Nevíte, odkud plyne zákaz kouření v kabině výtahu? Děkuji.

 • požární ochrana
 • obtěžování
 • výtah
 • kouř

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Matějka Jaroslav, 1. Listopad 2007 - 10:24

Vážení, zákaz kouření ve výtahu výplývá z projektové dokumentace a návodu k použití výtahu v návazností na požární a bezpečnostní předpisy. Dodá a zdůvodní odborná firma, která výtah servisuje.

Zdůvodnění: Popel či oharek může zapadnout:

 • do mezery mezi podlahou a stěnami výtahu – dojde k zahoření kabiny,
 • propadne mezerou na dno výtahové šachty a zde se vznítí nepořádek, který sem napadal, a prach – prach za určitých fyzikálních a chemických vlastností hoří a je výbušný, je zde i mazivo z provozu výtahu.

SVJ má mít zpracovaný Požární řád, může být uvedeno i v Domovním řádě: Ve společných prostorách se nekouří; společnou prostory jsou: chodby a schodiště, výtahová kabina, sklepy a sklepní kóje, kolárny, kočárkárny, prádelna atd.

Vychází se z pořární dokumentace domu, která je součástí projektové dokumentace domu. Není-li tato, tak na základě odborného posouzení firmou oprávněnou k podnikání na úseku požární ochrany a bezpečnosti. Zdůvodnění:

 • chodby a schodiště jsou většinou požárními únikovými cestami,
 • výtah je většinou umístěn v požárně únikové cestě nebo má na tuto cestu stavebně technickou návaznost bez požárních uzávěrů,
 • je-li na společných chodbách umístěn rozvod plynu a plynoměry, tak minimálně do vzdálenosti 1,5 metrů od plynoměru je zakázána manipulace s otevřeným ohněm, tedy i kouření,
 • ve sklepích se nekouří z důvodu, že se jedná většinou o skladové prostory k bytům, často hořlavý materiál (papír, dřevo, plasty), mohou zde být umístěny tlahové lahve pro turistiku s Propan-Butanem, jelikož ty se nesmí skladovat v bytech!, ale ve sklepích jen za určitých požárně bezpečnostních a technických podmínek!,
 • na půdách z důvodu hořlavé střešní konstrukce a prachu, který je za určitých fyzikálních a chemických vlastností hořlavý či výbušný.

Matějka

Vložil Anonymous, 31. Říjen 2007 - 16:37

Dobrý den, zákaz kouření v kabině výtahu vyplývá se závazných předpisů upravující provoz výtahu. Dále jistě vyplývá se zákazu kouření ve společných prostorách domu a dále mimořádně mi to odpusťte ve výtahu kouří opravdu jenom kretén. s pozdravem, Petr Vávra

Vložil FilipN, 31. Říjen 2007 - 16:40

A odkud vyplývá zákaz kouření ve společných prostorách domu?

Vložil Anonymous, 13. Březen 2008 - 17:10

Brno – Nejvyšší soud se zastal nájemníka, který chtěl přinutit sousedy v nájemním domě, aby na chodbách nekouřili.

Nájemník v domě v Březinových sadech v Jihlavě původně zažaloval u okresního soudu své sousedy, kteří kouřili na chodbě, na schodech a v prostorách hlavního vchodu do domu.

Jihlavský a poté i Krajský soud v Brně sice žalobu zamítly, ale Nejvyšší soud rozhodl opačně a nařídil celý případ znovu projednat. Soud v Jihlavě se tak musí ve svém rozhodování řídit závazným názorem Nejvyššího soudu a musí tak vyhodnotit například všechny důkazy, které v předchozím řízení hodnotit odmítl.

Jde s největší pravděpodobností o první případ, kdy taková žaloba na kouření ve společných prostorách padla a rozhodnutí Nejvyššího soudu je proto určující i pro další podobné kauzy. Znamená, že lidé, kteří bydlí v nájemních domech a vadí jim kouření spolubydlících ve společných prostorách, mohou svá nekuřácká práva a zdraví bránit u soudu.

Vložil Anonymous, 13. Březen 2008 - 17:22

S potěšením jsem si přečetl názor Nejvyššího soudu na kouřední ve společných prostorách domu. Prosím o upřesnění, zda rozhodnutí je v právní moci, a případné sdělení čísla jednacího. Děkuji.

KarelJ

Vložil Pavel, 13. Březen 2008 - 17:46

26 Cdo 2071/2005

Ale celé kolečko se bude opakovat

Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

Vložil Anonymous, 13. Březen 2008 - 18:00

http://www.nsoud.cz/rozhod.php…

Děkuji. Nejvyšší soud pouze rozhodl, že nájemce je oprávněn požadovat nekouření i na jiném nájemci, nikoli pouze na pronajímateli. Ve věci samé nerozhodl.

KarelJ

Vložil Anonymous, 31. Říjen 2007 - 16:45

U nás z domovního řádu schváleného Shromážděním., P.V.

Vložil FilipN, 31. Říjen 2007 - 16:48

Škoda, že to nevyplývá z obecně závazného právního předpisu. Děkuji. Aspoň ten výtah? Volal jsem hasičům, ti zákaz potvrdili, ale přímou citaci předpisu nevěděli.

Vložil Anonymous, 31. Říjen 2007 - 17:00

nehledal jsem to, ale po novelizaci je uzákoněno nejen obtěžování hlukem, ale i světlem, kouřem, vibracemi a dalšími vlivy . .. je to tam rozepsáno – musíte si to najít, souvisí to z hygieniky, s pozdravem, Petr Vávra

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".