Kouření na balkonech

Vložil Anonymous, 17. Srpen 2009 - 20:43 ::

Dobrý den, možná se už o tom diskutovalo, ale chci se zeptat, jestli nevíte, jak přimět kuřáky, aby nekouřili na balkonech. než stačíme zavřít okno, tak máme plný byt jeich kouře a navíc bychom rádi větrali a dýchali čistý vzduch. Slušná žádost na kuřáky v našem paneláku ve Vidově nezabírá. nedopalky hází rovnou pod balkon atd.

Děkuji, Cempírková

  • obtěžování
  • pokojný stav
  • kouř

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Vladimír Cvajniga (bez ověření), 28. Prosinec 2015 - 16:17

Nařízení vlády 366/2013 Sb.: http://portal.gov.cz/…ny/zakon.jsp?…

§5 odst. f: zcela jasně je zde řečeno, že společnými částmi domu jsou „balkony, lodžie, terasy, atria, i v případě, že jsou přístupné pouze z bytu, …“.

Takže na balkonech, lodžiích, atd. se kouřit nesmí, protože se jedná o společné části domu.

Vložil Bc. Ilona Mrkvičková (bez ověření), 28. Prosinec 2015 - 17:45

Vážený pane Cvajnigo,

napište, prosím, odkud plyne zákaz kouření ve společných částech domu. Bez Vašeho nasměrování se mi takovýto zákaz zatím nedaří dohledat.

Děkuji Vám.

Bc. Ilona Mrkvičková

Vložil Vložil (bez ověření) (bez ověření), 1. Srpen 2014 - 21:02

Kuřáci by měli užívat horní patra, nekuřáci dolní.

Jde mi kouř do bytu odspodu vzduchotechnikou. Dá se s tím něco dělat?

Vložil Misme, 15. Duben 2015 - 13:36

Jo, zpětná klapka buď nefunguje správně nebo vůbec není nainstalována.

Vložil Franta Jetel (bez ověření), 15. Duben 2015 - 11:59

Když ale kuřáci užívají horní patra, tak zase hází vajgly dolů na balkóny nekuřáků. Spíš by si měli kuřáci kouřit v bytě a neotravovat s tím okolí. Co kdyby třeba někdo byl vášnivý pojídač syrečků a zrajících sýrů a házel by jejich obaly těm kuřákům na balkóny? Jak by se jim to líbilo? (a to takové obaly jistě nezpůsobí požár).

Vložil Tomanová (bez ověření), 28. Červenec 2016 - 12:00

Ten stejný problém zažívám i já, Nastěhovala jsem se do paneláku ve druhém poschodí a trpím obtěžovaná kouřem a popelem kuřáků ze všech stran. Z horních pater se klepe popel, hází nedopalky, už mi několik přistálo i na balkoně a vrchol všeho že mám i několikrát propálenou gumu na podlaze. Je jen otázkou času kdy vznikne ohýnek, kdo bude zodpovědný za škodu? Na to asi není odpověd.

Vložil Tomanová (bez ověření), 28. Červenec 2016 - 12:03

Ještě pro úplnost předešlého komentáře bych dodala adresu : Rýmařov, Dukelská 6

Vložil RadekV, 2. Srpen 2014 - 8:19

Pomáhá funkční odsávání a jeho používání.

Vložil ufouna (bez ověření), 14. Únor 2013 - 4:22

zužuje mě velice podobný problém, a už jsem přestala mít sílu řešit to s kuřáky, šla jsem se poradit na úřad, zda se s tím nedá něco udělat (třeba vyhláška města nebo tak něco..) v zákoně není nic o co se dá opřít, a už vůbec ne o ubližování na zdraví. Ikdyž všichni tušíme jaké následky mám pasivní kouření. Osvěta je v této zemi buhužel ale příliš malá, protože spousta lidí i úředníci berou kouř z cigaret benevolentně tak, že vám doporučí toleranci „na obou stranách“ a tak si říkám.. LOGICKY „já mám být tolerantní ke kuřákovi za to, že on mě ničí zdraví“ a „kuřák má být tolerantní ke mně za to že jej vůbec neobtěžuji“ nebo snad k sobě tím že omezí svoji potřebu ničit mi zdraví tak často než by si on přál???" KDO a K ČEMU je tady vlastně toleratní? ja toleruji újmu na sobě a kuřák se stáva tolerantním tím že trochu omezí svoji škodu druhým na jejich zdraví, nicméně škodí stále..? Nevím zda jsme jěště normální, nebo úplně bez rozumu.

Vložil kuřák (bez ověření), 17. Červen 2014 - 17:17

Kouření na balkonech je problém pouze stěžovatele! Vysvětlím proč. Nejprve uvedu: Sto lidí, sto povah. Sto lidí, sto chutí. Někomu vadí kouř, někomu voní. Tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Jde zde o to, že jistý počet lidí je nuceno sdílet společný prostor a někteří nejsou schopni pochopit, že všicni mají stená práva a stejné povinnosti, které jim ukládají zákony, nebo všeobecně platné vyhlášky. Trochu rozvedu kouř z pozice venkovních podmínek. Jestliže vykouří za den na balkoně 10–15 cigaret, pak vězte, že 90–100% tohoto kouře rozptýlí vítr dříve, než se dostane o patro výše. To tedy znamená, že z těch vykouřených cigaret jde kouř k „sousedovi jen z jedné cigarety (výjimku tvoří čas, kdy je úplné bezvětří). I tak je tento kouř je natolik "zředěný“, že je cítit pouze jeho vůně a nebo zápach. O školivosti se nedá hovořit ani náznakem! Nechcete-li věřit, pozvěte si hygienu, aby vám provedla měření ve vašem bytě. Na tom můžete stavět. Jen podotýkám, že kuřák na balkoně neporušuje žádný zákon a ani jakékoliv všeobecně platné vyhlášky. Mohu poskytnouti radu. Chcete-li změnit tento stav a kouření vyeliminovat, pak každému z těch, kterým to vadí, nezbývá, než učinit první krok, který se od kuřáka nedá očekávat (proč taky, když nic neporušuje!). Prodejte byt a kupte si chalupu u lesa a budete mít čerstvého vzduchu co hrdlo ráčí. Nikdo nikoho v paneláku nedrží, je li někdo nespokojen, ať to neřeší na úkor jiných, ale sám hledá řešení. Ještě jedna ne zcela nepodstatná poznámka. Kdybyste věděli, co skutčně ve městě a hlavně na betonových sídlištích vdechujete, pak to „sousedovo kouření“ by byl pro vás ten nejmenší probém, který by stál za to, abyste se o něm vůbec zmiňovali. A těm nespokojeným, jste tak trochu, vlastně dost egoisté. Protože vám cigarety nevoní, a znáte konkretní osobu, která to způsobuje, soustřeďujete svůj zcela zbytečný hněv na ni! Jak jsem se zmínil výše, kouření na balkonech by mělo být to poslední, na co byste se měli zaměřovat, jsou mnohem horší věci, které mají bezprostřední a přímý vliv na vaše zdraví a přesto nic nepodnikáte, protože o nich snad ani nevíte!

Vložil marie kos (bez ověření), 17. Srpen 2019 - 13:38

Vazeny pane, nejde jenom o smrad ci „vuni“ z cigaret – ze i pasivni koureni je zdravi skodlive, vime vsichni, to nemusite zlehcovat. Je tedy necivilizovany, arogantni a ignorantni kurak (= vetsina), ktery svuj smrad vyfukuje druhym pod nos, nekdo, kdo kvuli sve zavislosti na drogovem pozitku bezohledne jinym nici zdravi a otravuje prijemne bydleni. Co jinak lidi na sidlistich vdechuji nebo nevdechuji, o tom by se sice dalo diskutovat, ovsem to nema s kourenim nic spolecneho, pouzivate to jenom jako vymluvu/alibismus. Kdyz je ten vzduch na sidlistich tak spatny, tak s vyfoukanymi skodlivinami z cigaret lepsi nebude, ze ano. Ze se kour „rozplyne do vzduchu“ tim jiste ten vzduch cerstvejsi a zdravejsi nebude a uz jen jenom jedna cigareta pekne zamori a zasmradi byt – o coz nikdo nestoji. Konec koncu, kdyz kurakum ta cigareta tak voni, proc chodi kourit na balkon a nenechaji si tu vuni doma ve vlastnim byte? . Kvuli klima-katastrofe se po svete uz malem zakazuje jezdit dopravnimi prostredky (motorovymi vozidly) – ale ze klima zamoruji celosvetove miliardy kuraku coudem z cigaret – o tom politici (a staty, ktere kasiruji miliony dani od hlupaku, kteri tyto doslova a do pismene „vyfoukaji do vzduchu“) mlci. Ze cigareta je droga a tedy kurak na drogach zavisly, o tom nemusime diskutovat. Ze bohuzel z vyse uvedenych duvodu chybi rozumne a zodpovedne zakony, jeste neznamena, ze se kurak chova legalne.

Proc by meli nekuraci akceptovat a financovat nasledky chovani kuraku, lidi zavislych na drogach? Myslite, ze nemame lepsiho co do cineni a ze nam ty penize rostou na zadech? Uz jen ty miliony, ktere kazdorocne spolecnost stoji zdravotni nasledky koureni – kurakum by nemocenska jejich leceni vubec nemela platit – jak my prijdeme k tomu, abychom pracovali na nezodpovednost a osiraci postoj kuraku vuci spolecnosti? Kdyz chcete k necemu vonet, kupte si kyticku – ta aspon nikoho neobtezuje a neni skodliva, to nemusi byt cigareta. S pozdravem K.

Vložil lenya (bez ověření), 9. Srpen 2017 - 13:27

Není pravda, že k sousedům, kteří bydlí nad kuřáky, jde takto zředěný kouř. Jako alergik o tom něco vím, protože například sedět u stolu s kuřákem, který je ohleduplný, nefouká mi kouř do obličej a nekouří vyložený sajrajt, mi v podstatě nevadí, kdežto sousedka pod námi, co nás zamořovala kouřem – hned jsem měla alergickou reakci. Navíc kouření ve společných prostorách domu ( balkón je legislativně společný prostor domu) je zakázáno. Je to jako s hlasitým pouštěním hudby apod… Naopak by se měli odstěhovat a koupit si vlastní dům ti, co nabyli mylného dojmu, že celý bytový dům má povinnost sdílet nedobrovolně jejich záliby, závislosti apod. Z mé zkušenosti to jsou velmi často lidé jako dlouhodobě nezaměstnaní, na sociálních dávkách nebo s tzv. invalidním důchodem. Ti, co nechápou, že běžný pracující člověk potřebuje byt ke klidnému a spokojenému užívání. Příspěvek na který reaguji mi přijde proto velmi drzý. To bychom nakonec mohli všude podporovat sobecké a nepřizpůsobivé jedince, ne? Je třeba se proti takovým věcem bránit.

Vložil ? (bez ověření), 9. Srpen 2017 - 13:32

„kouření ve společných prostorách domu … je zakázáno“

Kde?

Vložil Radec (bez ověření), 20. Červenec 2017 - 18:02

A voda teče vzhůru, že ? Kuřáci se chovají jako feťáci , brání si svůj fet (cigára) hlava nehlava. Jenže lžou hlavně sobě. Člověk se rodí jako nekuřák a tento stav je „normální“ . Musím se smát, když vidím jak se kuřáci perou hlava nehlava a ohání se ústavou a ochranou svých práv, ale ta končí tam, kde začínají práva ostatních a to i nekuřáků.

Vložil Franta Jetel (bez ověření), 15. Duben 2015 - 12:12

Váš názor je velmi chytrý. Máte kouřem zasmraděnej byt? Máte na balkóně a v květinách, které tam pěstujete, denně popel a vajgly? Máte neustále propálené prádlo, které si na balkón pověsíte? Máte obavu, že jednoho dne vám od nedopalku chytne byt? Vypadněte z paneláku k lesu, nikdo vás v něm nedrží..... Měl byste si asi zajít k lékaři.

Vložil Jiří H (bez ověření), 31. Červenec 2014 - 9:52

Vážený pane kuřáku, Bohužel vaše amatérské výpočty odporují fyzikálním zákonům i zkušenostem. (Učivo 5. obecné ZDŠ)

Řeším stejný problém s kuřákem na balkoně pod námi. Kouř je vždy teplejší a lehčí než okolní vzduch, tj jde všechen od něj přímo na náš balkon tak z 90%.

Nejhoší je to na večer po horkých parných dnech, kdy větráme vším co lze otevřít. Tj horký vzduch z našeho bytu jde horními částmi oken a dveří ven, spodní části nasávají okolní spodní vzduch plný – hádejte čeho? No, mezitím již trochu zchladlého kouře. My pak máme v pokoji a ložnici jako v kuřárně, zatímco kuřák pod námi típne cigárko a jde spokojeně spát do čisté ložnice.

P.S. Že to tak funguje je jasné i z toho, že v bytě sice máme smrad z cigaret, ale na našem balkoně to v podstatě není moc cítit.

Rada pro nekuřáky: Nepomůže-li domluva, kupte si malou kytku s malým květináčkem a velkou konev na zaléváni.

Vložil Vorel Ant. (bez ověření), 18. Červen 2014 - 9:09

„Nikdo nikoho v paneláku nedrží“

Soused bezohledný kuřák není vlastností paneláku.

Vorel Ant.

Vložil taky kuřák (bez ověření), 23. Červen 2014 - 16:01

pane Vorle Antoníne, máte pravdu, nikdo nikoho v paneláku nedrží, a to jak kuřáka, tak nekuřáka. ještě jste zapomněl uvést, kdo to je " bezohledný" kuřák. A taky si uvědomte, že práva jednoho končí tam, kde začínají práva druhého! Můžete třeba i žalovat kuřáka, že kouří na svém balkoně, a uveďte, jaký zákon porušuje!!! Pokud nebudou tabákové výrobky postaveny mimo zákon, to znamená, že bude zákonem zakázáno tabák přetvářet na výrobky, do své smrti nenaleznete nic, co by běžné „balkonové kouření“ omezilo. Jinak přeji hezký den , a svůj hněv soustřeďte na škodlivější věci, které jsou produkovány „v zájmu vyšších cílů“.

Vložil marie kos (bez ověření), 17. Srpen 2019 - 14:22

Vazeny, bezohledny je kazdy kurak, ktery je na cigarete zavisly. Cigareta je droga jako kazda jina – jenom na tech jinych stat nevydela tolik penez – ne ze by to rad nedelal, ale silnejsi drogy vyrazuji pracovni sily z obehu, takze si to nemuze dovolit.

Kazdy kurak porusuje zakon slusnosti a ohleduplnosti – i kdyz na to nejsou §§. tedy chova se asocialne. Vase koureni stoji spolecnost rocne miliony korun za zdravotni dusledky hlouposti a nezodpovednosti jak za Vase vlastni zdravi, tak i za zdravi spoluobcanu.

Vložil RadekV, 17. Červen 2014 - 17:35

Někdo rád zápach doutnajícího shnilého listí, někdo třeba toluen. Někdo si své vášně šetří na doma, někdo jimi oblažuje okolí.

Vložil lake, 14. Únor 2013 - 14:13

Zda jsme ještě normální nedovedu posoudit. Zato od Vás bylo příliš optimistické doufat, že na úřadě dostanete radu ve věci, která se netýká veřejného prostoru.

Úředník by Vám jedině mohl říci po pravdě, že pokud kouření kuřáka trvá šest týdnů a Vy se proti tomu nebráníte, vznikl pokojný stav podle § 3 Občanského zákoníku. Kuřák má nárok na ochranu tohoto pokojného stavu. Ochranu mu poskytne obecní úřad obce s rozšířenou působností.

Spolléhejte se na sebe. Kdo se nestará o svá práva, ten o ně přichází.

lake

Vložil marie kos (bez ověření), 17. Srpen 2019 - 14:04

Kde chybi rozumne zakony na ochranu zivotniho prostredi – zbyva jen jedna moznost – zorganizovat se zasadit se o ne. Proti nelogickym ci asocialnim zakonum lze legistativne postupovat. (aspon v zapadnich zemich to tak je, i zakon lze „zalovat“).

Existuje urcita vrstva lidi, ktera se bude vzdy chovat asocialne, pokud ji nebude stihat zakon.

Je treba si stale uvedomovat, ze clovek ma jen tolik svobody, prava ci poradku, kolik si ho vydobude. Tedy nemlcet ke kazdemu nesvaru a trvat na rozumnem reseni. Nikdo nezakazuje kurakum kourit za zavrenymi okny ci dvermi ve vlastnim byte – ale balkon nebo lodzia neni zadny uzavreny prostor a nachazi se v bezprostrednim sousedstvi jinych bytu. Kdyz kuraky jejich „vonavy coud“ obtezuje natolik, ze ho sami v byte nechteji/nesnasi – tak at toho laskave nechaji a nedeponuji ho do bytu sousedum. A kour nejde jenom do hornich poschodi – ja bydlim v prizemi a tahne mi do bytu coud z hornich balkonu. Ze ti asociali oklepavaji popel do me pazitky na balkone a hazi jejich nedopalky „pres palubu“, o tom ani nemluve. Nevim jak v CR – ale napr.v Nemecku stoji odhozeny nedopalek 20 Evro pokuty, kdyz je pristihne poradkovy urad. Bohuzel je mnoho kuraku a malo perzonalu.

Vložil Řešil (bez ověření), 18. Srpen 2019 - 10:54

marie kos píše: „Nikdo nezakazuje kurakum kourit za zavrenymi okny ci dvermi ve vlastnim byte“

Paní marie kos,

jak přimějete kuřáka, aby zavřel okna a dveře svého bytu? To nám zde napište.

Vložil diana, 20. Listopad 2013 - 13:07

Dobrý den, byt v našem domě koupila paní – silná kuřačka. Sice , jak tvrdí, kouří pouze v bytě, nicméně celý čtyřpatrový dům během týdne zamořila zápachem (domnívám se, že větrá byt na chodbu, aby nepouštěla teplo oknem, jinak si to totiž nedovedu vysvětlit). Zápach vniká i do bytů, jsme z toho všichni „velmi mrzutí“. Je evidentní, že rozumná domluva není možná – pokusy se míjí účinkem. Hledala jsem rady zde, zaujalo mne, že „pokud kouření kuřáka trvá šest týdnů a Vy se proti tomu nebráníte, vznikl pokojný stav podle § 3 Občanského zákoníku. Kuřák má nárok na ochranu tohoto pokojného stavu. Ochranu mu poskytne obecní úřad obce s rozšířenou působností.“ Znamená to, že nějaké „oficiální“ kroky musíme stihnout do 6 týdnů?? Nerozumím tomu. Dále jsem pročetla zde doporučený materiál http://www.mesto-bohumin.cz/…em-byte.html. Dejme tomu, že soud zakáže paní kouřit (což se mi nějak nechce věřit). Paní je ale ten typ, že bude kouřit dál, a pravděpodobně minimálně na chodbě, ne-li sousedům přímo přede dveřmi… Co pak? Nějak nevidím světlo na konci tunelu…

Vložil marie kos (bez ověření), 17. Srpen 2019 - 14:15

Podle meho nazoru je zakon „na ochranu pokojneho stavu kuraka“, ktery narusuje mirove souziti najemniku naprosto nelogicky nesmysl. Brante se proti takovym zakonum.

Jinak treba pomuze, kdyz budete k te pani tak „ohleduplni“, jako ona k Vam.

Vložil Hasič (bez ověření), 18. Srpen 2009 - 6:33

Každý má povinnost ohlásit hasičům dým vnikající oknem do bytu.

Vložil Věra 3 (bez ověření), 18. Srpen 2009 - 19:45

Díky,tak nevím, jestli je to vtip. Asi jsem natvrdlá.

Vložil lake, 18. Srpen 2009 - 21:47

Precizně je to shrnuto zde:
http://www.mesto-bohumin.cz/…em-byte.html
Nebo do http://www.google.cz zadejte hledání ‚kouření na balkoně‘.

lake

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".