Koupe střechy

Vložil Barbora (bez ověření), 17. Listopad 2018 - 15:44 ::

Dobry den, Mame kamaráda, ktery vlastní v ramci SVJ nekolik bytu s tim, ze aktualne ma zajem o půdní prostor a přilehlou rovnou střechu. Kolik % vlastníků musi souhlasit s prodejem půdy/střechy? On da dohromady se svými byty cca 40%. Do nedávná jsme mysleli, ze je potreba 100% souhlas, protoze se mění vlastnické právo vsech, ale ted se k nam dostala informace, ze staci jen 45%. My bychom od nej radi následně koupili rovnou střechu k výstavbě bytu, proto me to zajíma :) Zaroven pokud budeme chtit stavět na střeše byt je opet nutný souhlas vsech, nebo tim ze bychom byli majitele uz neni potreba řešit s svj a jen se stavebním úřadem? Moc dekuji za radu :) Bara

  • smlouva o výstavbě

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 18. Listopad 2018 - 0:28

Barboro, tážete se špatně; a diskutující Vám na špatný dotaz nesprávně odpovídají.

Střecha je a vždy bude společnou částí domu. Střechu nelze „prodat“ – není totiž samostatnou věcí, která by se mohla sama o sobě stát předmětem vlastnických vztahů. Tedy přestaňte fantazírovat o „prodeji střechy“, to je vyloučeno. Je možno jedině se bavit o dvou možných scénářích, které jsou oba v souladu s právem a oba vyžadují změnu prohlášení vlastníka (§ 1172 odst. 2 NOZ):

  1. Bude sjednána smlouva o výstavbě a schválena VŠEMI vlastníky jednotek. Předmětem výstavby bude půdní prostor pod střechou a jeho přeměna na podkrovní byt/byty či místnost/místnosti.
  2. Bude sjednána smlouva o výstavbě, která bude zahrnovat nástavbu (zvýšení domu o jedno podlaží), spojené s vybudováním nové společné střechy nad touto nástavbou.

Nic jiného nepřichází v úvahu. Novou výstavbou budou totiž dotčeni VŠICHNI vlastníci jednotek, protože se zasáhne do jejich společného majetku stavební úpravou. Dále dojde nepochybně ke změně prohlášení vlastníka kvůli změně počtu jednotek a změně podlahových ploch jednotek v domě. A tomu by měla odpovídat i změna spoluvlastnických podílů na domě a pozemku. A z toho plyne i změna ve výši částek, kterými vlastníci přispívají na správu, provoz a opravy společných částí (§ 1161, §< 1162 NOZ).

Ve smlouvě o výstavbě je třeba vyřešit co má vzniknout, jaký bude harmonogram výstavby, kdo bude vlastníkem nově vybudovaných místností/jednotek, a samozřejmě se vyřeší i finanční kompenzace ostatním vlastníkům jednotek za to, že povolí jednomu z nich zvětšit rozsah svého podílu na domě.

O smlouvě o výstavbě se zde psalo mnohokrát, viz štítky.

Justitianus

Vložil Barboraaa (bez ověření), 18. Listopad 2018 - 0:42

Dobry den, Urcite nechceme o něčem takovém fantazirovat. Jedna se o rovnou plochu střechy za úrovni výšky půdy která jde směrem do ulice. A volna plocha jde směrem do dvora. Známy koupi takového prostoru prošel jen pred 15 lety prošel jen kdyz byli jiné poměry v dome. Jinak souhlasím s tim co píšete, takové informace jsme do nedávna meli take a dávali nam smysl. Ted ale prisel nekdo s tim, ze je to jinak, proto jsem si to chtela pouze ověřit. Dekuji.

Vložil Krupp, 17. Listopad 2018 - 22:54

Ta střecha je bez jakékoliv pochyby společnou částí domu a je ve vlastnictví všech vlastníků podle jejich majetkových podílů. To znamená, že každý vám musí prodat tu svoji část. Z toho vyplývá, že nejen že potřebujete souhlas všech, ale každý vám musí podepsat kupní smlouvu na svůj podíl. Každý pochopitelně může požadovat svoji cenu. Jirka

Vložil JaVa, 17. Listopad 2018 - 16:55

„ale ted se k nam dostala informace, ze staci jen 45%.“

Mohl by jste uvést ,kde jste se dočetl,že k takové změně PV, stačí souhlas pouze 45% všech vlastníků jednotek v domě.

Ve Vašem případě se nejedná o „spojení nebo úpravu dvou či více jednotek“,ale o zásah do práv všech vlastníků bytových jednotek v domě,neboť střecha i půdní prostor jsou společnou částí domu,kterou vlastní všichni=100%, dle velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu a pozemku.

Děkuji předem, za odkaz na zdroj Vaší „informace“.JaVa

Vložil Barboraaa (bez ověření), 17. Listopad 2018 - 17:01

Dobry den, omlouvam se mělo byt 50% ale to na obsahu nic nemění. Nemohu rict, přesný zdroj protoze tak nam to podal kamarad, ze mel vzdy informaci 100% a ted se k nemu dostalo 50%, takze chce tuto otázku koupe otevrit na schůzi svj. Ale od koho informaci dostal tezko říci. Predpokladam, ze si to neověřoval a bude to teprve řešit, proto se ptám tady :) dekuju za zpravu, ze se v tomto případě stale nic nezměnilo.

Vložil Pozorovatel, 17. Listopad 2018 - 16:44

100%

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".