Koupě bytu v domě bez SVJ

Vložil Patrik Nosek (bez ověření), 9. Leden 2022 - 16:39 ::

Dobrý den.

Uvažuji o koupi konkrétního bytu, o kterém jsem zjistil, že se nachází v domě bez založeného SVJ. Jsou zde 3 bytové jednotky, přičemž dvě patří jedinému majiteli a ta třetí (která je na prodej) patřila dosud jeho bratrovi. SVJ zde není a ani není v plánu zakládat. V praxi vše funguje spíše na dobré slovo, např. mají společnou smlouvu s dodavatelem elektřiny a plynu, spotřebu následně rozúčtovávají podle hodnot na jednotlivých měřácích v domě, které jsou pro každý byt zvlášť. Zároveň v současné době nevybírají žádné peníze do „fondu“, pro případ že by bylo třeba něco opravovat na domě nebo společných prostorách.

Poradíte prosím, na co si dát v tomhle trochu speciálním případě pozor? Byt se prodává přes realitku, tudíž nejsem v kontaktu přímo s majitelem bytu ani s jeho bratrem-majitelem zbylých dvou bytů…

Děkuji.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Účetní (bez ověření), 9. Leden 2022 - 18:24

  „nevybírají žádné peníze do „fondu““ (Vložil Patrik Nosek (bez ověření), 9. Leden 2022 – 16:39)

  Dobře činí.

  Vložil člen (bez ověření), 9. Leden 2022 - 17:47

  Nikdo vam nebrani kontaktovat prodavajiciho a jeho bratra a informace si zjistit, zejmena PROC prodava.

  Co znamena “spolecna elektrina a plyn”?

  Nechte si predlozit vyuctovani (naklady) energii za posledni 3 roky.

  Ze se nic nevybira do fondu znamena toliko, ze az bude havarie, budete sahat do kapsy a zajimal bych se o to, v jakem pomeru.

  V pripade, ze jsou vsechny 3 byty stejne velke napriklad, tak by to melo byt v pomeru 1/3.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Leden 2022 - 17:18

  problém nevidím ve vybírání peněz do jakéhosi fondu, naopak shromažďování financí na soukromém účtu jedné osoby je problém. ale problém vidím v tom, že o všem se rozhoduje podle podílů, takže majitel dvou bytů bude rozhodovat o všem. o využití parkovacích míst, opravách, investicích, využití zahrady jestli tam za barákem nějaká je, apod. co se týká energií, vytápění jedním kotlem jinak, než jedna smlouva na jednoho z vlastníků nejde, elektřinu asi má každý sám, jen společná je na jednoho, vodoměry také asi každý sám. dalším problémem bývá úklid domu, neb by se měli vlastníci (na rozdíl od svj) podílet, odklízení sněhu, atd atd… je to prostě rodinný dům. tyto domy jsou ideální, pokud v nich bydlí rozumní vlastníci.

  Vložil Rodinný dům (bez ověření), 9. Leden 2022 - 22:24

  „je to prostě rodinný dům. tyto domy jsou ideální, pokud v nich bydlí rozumní vlastníci.“ (Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Leden 2022 – 17:18)

  Tyto domy jsou ideální, pokud mají jednoho vlasntíka.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Leden 2022 - 8:59

  to je pravda, ale tříbytové rodinné domy mají jednoho vlastníka zřídkakdy, a pokud ano, tak ten je má na pronájem. myslela jsem to tak, že to bývá lepší varianta proti bytovým domům, kde je více vlastníků (menší šance na „špatného“ souseda/vlastníka je logicky u tříbytového dmou než u bytového s desítkami vlastníků), svj a s tím spojené náklady a různé možné sankce, apod…

  Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Leden 2022 - 17:12

  není realitka „Langová“?

  Vložil MartinII, 9. Leden 2022 - 22:21

  „byt… se nachází v domě bez založeného SVJ. … 3× BJ, přičemž 2 BJ patří jedinému majiteli a třetí (která je na prodej) … jeho bratrovi. … V praxi vše funguje spíše na dobré slovo, např. mají společnou smlouvu s dodavatelem elektřiny a plynu… Byt se prodává přes realitku, tudíž nejsem v kontaktu přímo s majitelem bytu ani s jeho bratrem-majitelem zbylých dvou bytů…“

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Pokud jde o poměr hlasů 66 % : 33 %, tak k takovému poměru může dojít i v domě SVJ, pokud si výbor sežene dostatečné počet plných mocí

  Nevím, co je „společná smlouva na elektřinu a plyn“, přesněji zda by dodavatelé uzavřeli jednu (společnou) smlouvu na 3 (čísly odlišné elektroměry (plynoměry), jak „společnou smlouvu“ chápu.

  I koupě bytu v domě SVJ může zařizovat realitka.

  Dotaz: pokud píšete o bytech, tak to znamená že existuje Prohlášení vlastníka ? Máte ho k dispozici ?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".