Koupě bytu

Vložil Anonymous, 3. Červen 2008 - 10:37 ::

Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu. Před dvěma měsíci jsem přes realitní kancelář koupila byt na ulici Krylovova 1705/17, Ostrava Zábřeh. Do 18. března 2008 byly byty na této adrese majetkem Statutárního města Ostravy, Městským obvodem Ostrava- JIh, Horní 3, Ostrava Hrabůvka. Po 18.březnu 2008 na základě Kupní smlouvy s tímto datem uzavřené mezi Statutárním městem Ostrava…a bytovým družstvem Krylovova 17, Krylovova 1705/17, 700 30 Ostrava Zábřeh, vlastníkem domu č.p. 1705/17, zapsáno na LV 7504, katastrální území 714305 Zábřeh nad Odrou, okres Ostrava město se měl můj byt stát bytem družstevním. Jako družstevní jsem jej také kupovala- tzn.podepisovala jsem Dohodu O Převodu Členských Práv A Povinností spojených s členstvím v Bytovém družstvu Krylovova1705/17­. 29.04.2008 jsem dostala k podpisu Smlouvu o nájmu družstevního bytu uzavřenou se členem družstva, kde se píše, že pronajímatel( družstvo) přenechává nájemci do nájmu družstevní byt.. Chtěla bych se zeptat: 1– byt, který si nájemníci odkoupí od města, neměl by být po prodeji jmenován jako byt v osobním vlastnictví? 2-zda není divné v družstevním bytě podepisovat nájemní smlouvu?

Předem Vám moc děkuji za odpověď. ingzie@seznam.cz

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 4. Červen 2008 - 5:39

    1] ve vámi uvedeném případě se zde nikdy nejednalo o vlastnicví jednotlivých bytů, nýbrž pravděpodobně šlo o vlastnictví resp. následný prodej domu jako celku. V katastru nemovitostí ani nejsou bytové jednotky vymezeny. Viz http://nahlizenidokn.cuzk.cz/…zObjekt.aspx?…

    2] „Koupě družstevního bytu“ je hovorové označení a neznamená koupi bytové jednotky. Znamená úplatný převod členských práv v družstvu. Majetkem domu je právnická osoba-družstvo a z členství v družstvu vyplývá právo užívání daného bytu na základě nájemní smlouvy s družstvem. Takže vše, co popisujete, je v pořádku.

    G.X.

    Vložil Tina (bez ověření), 3. Červen 2008 - 12:16

    Srovnejme to – byt byl původně ve vlastnictví města. Město (obvod) ho (a zřejmě celý dům) prodalo bytovému družstvu. Družstvo – tady už jako vlastník bytů – prodávalo členská práva a povinnosti. Vy jste už nekupovala byt jako takový (to by bylo možné od města), ale kupovala členská práva v družstvu (vázaná na nájem bytu): v tuto chvíli jste družstevník. Je to vše v pořádku.

    Pokud byste kupovala byt přímo od původního vlastníka-města, pak byste měla byt ve vlastnictví (koupě do os. vlastnictví). Vy jste však kupovala „byt“ ve vlastnictví bytového družstva, tedy družstvo vám postoupilo práva a povinnosti příslušející k danému bytu. V tuto chvíli nejste vlastník onoho bytu, ale nájemce-družstevník (byt jako takový je stále ve vlastnictví družstva). Chcete-li být vlastníkem bytu, zkuste si zažádat družstvo o převod bytu do osobního vlastnictví. (Od června 2010 už všechny nepřevedené bytu zůstanou ve vlastnictví duržstva). T.

    Vložil Josef K. (bez ověření), 3. Červen 2008 - 15:17

    Vážená paní Tino,

    můžete, prosím, upřesnit Vaši poslední větu = „Od června 2010 už všechny nepřevedené bytu zůstanou ve vlastnictví družstva“. Děkuji.

    Josef K.

    Vložil Tina (bez ověření), 4. Červen 2008 - 7:56

    Tuším-li správně, je to v novele zák. o vlast.bytů č. 103/2000Sb. z 1.7.2000. T.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".