Kontrola/revize plynu v byte ktery je bez plynumeru (odpojeny)

Vložil adam (bez ověření), 22. Červen 2013 - 8:09 ::

Zdravim lidi, pri rekonstrukci bytu jsem se zbavil plynomeru a nechal ho odpojit – varim na elektrice. Kazdy rok na me ted boucha protivny technik s tim, ze chce udelat kontrolu pripojky. Mam vubec povinnost ho do bytu pustit kdyz nemam plynomer? Nebo je to jen jeho snaha o to, udelat si dalsi carku a nauctovat SVJ penize za provedenou/ne­provedenou kontrolu.

Diky

PS: je mi jasne ze pripojka v byte stale je, ale pokud SVJ musi delat kontrolu a revize od HUP po plynomery (jak jsem se vsude docetl) tak u me nema co delat ;o)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil adamyx (bez ověření), 26. Červen 2013 - 20:13

    diky vsem za odpovedi … kontrola probehla … tak zase za rok

    Vložil kolemjdouci (bez ověření), 25. Červen 2013 - 13:16

    Z hlediska právního: Rozvody plynu maji cast spolecnou od HUP po rozhraní definované v dokumentu „prohlášení vlastníka“. Jestli se toto rozhraní nachází mimo Váš byt a společné rozvody plynu Vaším bytem neprocházejí a není v něm ani jejich část směrem k „Vaší přípojce“, potom je kontrola plynového rozvodu Vaší „přípojky“ plně ve Vaší kompetenci. Vaše povinnost plyne z toho, jestli část společného rozvodu prochází Vaším bytem, nebo se v něm nachází. Zda máte odpojený plynoměr a plyn nevyužíváte nehraje žádnou roli. Nesete odpovědnost za svou přípojku a spotřebiče. Pokud k Vám do bytu nevede trubka společná, tak je ta trubka Vaše a měl byste se starat, aby z ní plyn neunikal.

    Z hlediska technického: Jestli Vám vedou do bytu trubky s plynem, tak proboha neblokujte kontrolu, zda z nich neuniká plyn. Může dojít ke ztrátě těstnosti spojů potrubí, ventilů atd. Jestli chcete být neobtěžován, zajistěte odpojení své přípojky ještě tam, kde nevstupuje do Vašeho bytu a budete u Vás mít jen odpojené potrubí bez plynu. Kontrola společného rozvodu potom skončí ještě před Vaším bytem.

    Vložil Krobot (bez ověření), 22. Červen 2013 - 18:09

    podléhá provozním revizím za 3 roky. Bytový plynovod nemá provozní revize předepsány (pokud na něm nebyl proveden zásah). Hranice mezi bytovým a domovním plynovodem je sekční uzávěr před plynoměrem. Pokud je toto místo v bytě jste povinen kontrolu umožnit. Pokud jsou plynoměry na chodbě není třeba žádné Vaší součinnosti. To platí u bytu ve Vašem vlastnictví. U nájemních nebo družstevních bytů je věcí vlastníka co chce kontrolovat, kdy a jak.

    Vložil x (bez ověření), 22. Červen 2013 - 20:32

    Ty části OPZ, které jsou předány k osobnímu užívání uživatelů bytů nebo nebytových prostor, nepodléhají podle ustanovení § 1 odst. (3) vyhlášky ČÚBP č. 85/1978 Sb., ve znění nařízení vlády č. 352/2000 Sb. povinnosti provádět kontroly a provozní revize. Jedná se přitom o spotřební rozvod včetně připojení spotřebičů a spotřebiče v bytech, ale může jít i o stejná plynová zařízení v nebytových prostorách, např. v garáži vytápěné plynovým spotřebičem v osobním užívání vlastníka či nájemce.

    Z uvedeného textu nevyplývá žádná povinnost pro vlastníka nechat si provádět kontrolu OPZ těch částí, které byly předány k osobnímu užívání.

    Ale dle zákona č.458/2000 Sb. §62 bod 2f je zákazník povinen udržovat odběrné plynové zařízení v takovém stavu, aby se nestalo příčinou ohrožení života, zdraví či majetku osob, a v případě zjištění závady tuto bez zbytečného odkladu odstranit. Odpovědnost je tedy přenesena na koncového uživatele.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".