konflikt s členem SVJ: jsou omítky součástí jednotky nebo společných prostor?

Vložil sf (bez ověření), 31. Srpen 2011 - 18:53 ::

Dobrý den,

v našem bytovém domě připravujeme hydro-izolaci základů. Budeme klasicky obkopávat dům a narážet plechy atd.

Náš suterén tvoří z poloviny společné prostory (prádelna, sklepy) a z druhé poloviny soukromý nebytový prostor.

Rozhodli jsme se, že z Fondu oprav budeme financovat podřezání všech nosných zdí (tedy i těch, které jsou vevnitř soukromého nebytového prostoru), ale sanační omítky na vnitřní zdi dáme jen do společných prostor.

Bohužel, majitel nebytu se dožaduje, abychom financovali sanační omítky i v jeho interiéru. Má na toto nárok? Argumentuje tím, že pokud se úpravy týkají všech nosných zdí, nevidí důvod proč bychom se k „jeho“ zdem měli zachovat jinak než k společným.

Prosím poraďte nám, jak postupovat. Máme odložit hydroizolaci (která je v jeho zájmu) až do vyřešení? Pokud bychom práce realizovali, může zpětně požadovat nějakou náhradu? Co nám hrozí, když jeho interiéry neošetříme?

Budu moc vděčný za rady.

Sam

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil sf (bez ověření), 1. Září 2011 - 22:11

    Děkuji vám všem za odpovědi.

    Nevím, jestli jsem to napsal jasně: nosné zdi pochopitelně jsou společným vlastnictvím celého SVJ, to nezpochybňujeme – proto je budeme podřezávat všechny, včetně těch „jeho“.

    Mám však za to, že omítky, malba, podlahy… toto vše už je vlastnictvím dané jednotky a měl by to financovat sám majitel. Mýlím se snad? Proč bychom se jako SVJ měli podílet na opravách jeho interiéru?

    Bohužel, nemám teď u sebe Prohlášení vlastníka, ale píše se v něm něco ve smyslu, že hranicí jednotky je „vnitřní límec zdi“, což (pokud správně rozumím) je právě rozmezí mezi cihlou a omítkou…

    Sam

    Vložil svjvmt, 1. Září 2011 - 11:24

    Je to součást Vašeho domu, ale nějak přecházíte, jestli se nějak finančně účastní.

    Vložil G.X, 1. Září 2011 - 7:41

    " nevidí důvod proč bychom se k „jeho“ zdem měli zachovat jinak než k společným." 

    bude to zde mnohokrát opakovaná odpověď : to co je společné a co není, najdete v dokumentu Prohlášení vlastníka . , popř. přímo v zákoně. Umístění věci není směrodatné.

    Popravdě řečeno, je nereálné, aby nosné zdi nebyly spol. částí domu.

    G.X.

    Vložil lake, 1. Září 2011 - 8:23

    sf se táže: „Co nám hrozí, když jeho interiéry neošetříme?“

    Vlastník jednotky se obrátí na Krajskou hygienickou stanici a získá dobrozdání, že stěny v jeho jednotce jsou vlhké a dochází ke vzlínání vody a růstu plísní na povrchu. S tímto zjištěním hygienické závady seznámí stavební úřad.

    Ten pravděpodobně provede místní šetření, zjistí závadu v hydroizolaci základů domu a vydá rozhodnutí, kterým vlastníkům domu nařídí provést opatření k odstranění projevů vlhkosti v této jednotce. Při nesplnění hrozí to, že všem vlastníkům jednotek bude uložena pokuta.

    lake

    Vložil jos (bez ověření), 1. Září 2011 - 9:54

    Pokuta nehrozí, stavební úřad se tímto problémem vůbec zabývat nebude. Mám to z vlastní zkušenosti. Stavební úřad se zabývá nanejvýš např. balkonem v havarijním stavu když hrozí, že by mohl případně někomu spadnout na hlavu.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 1. Září 2011 - 6:47

    Nejdříve si zodpovezte otázky co a proč chcete dělat, odmyslete si vlastnictví jednotlivých prostor a vemte budovu jako celek, rozhodněte se jak to budete dělat. Pak se podívejte kdo vlastní jaké prostory a s kým musíte dojednat přístup do těchto prostor.

    Pak se snad oprostíte od názoru „my to děláme v jeho zájmu“ …

    Místo toho, abyste nadšením skákali, že máte odpovědného vlastníka, který nijak nekomplikuje provedení úprav ve své jednotce, tak si vymýšlíte problémy. Zřejmě někoho závistivého napadlo, že onen vlastník něco získá…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".