Komíny

Vložil Marko (bez ověření), 17. Listopad 2018 - 23:15 ::

Dobrý večer,na shromáždění se 100% odhlasovala oprava komína se 4 vyústění ke kotlům z fondu oprav. Po opravě a zaslání faktury se ozval majitel garsonky , který má akumulačky ,že nesouhlasí ,aby se oprava komína platila z fondu oprav. Že ve stanovách máme bod,kde je provoz a čištění komínů podle počtu využívaných vyústění do komínů. Jak dále postupovat? děkuji za rady

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil f4a4d4 Pokorný Martin (bez ověření), 28. Říjen 2019 - 22:51

  Zkuste si vyhledat vaše SVJ na www.seznamSVJ.cz

  Vložil Pavel II (bez ověření), 20. Listopad 2018 - 17:19

  Komín je sice součástí společných částí domu, pokud ale slouží omezenému počtu vlastníků je celkem logické, že se na nákladech podílí ti co jej využívají. Zcela běžné a známé to je u výtahů. Ovšem velmi záleží co máte v základních dokumetech t.j. prohlášení vlastníka a stanovách (případně nějaké usnesení vlastníků) o tomto uvedeno. Jak píšete na provozní náklady se takto myslelo. Je tedy otázkou zda i na investiční.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 18. Listopad 2018 - 13:02

  V rozhodnutí, které popisujete, nespatřuji problém. Oprava není totéž, co provoz a čištění. Ten váš „fond oprav“ předpokládám je dle hrazen dle spoluvl. podílu a ty komíny jsou vymezené jako spol. části domu.

  Čištění a provoz lze podřadit pod služby, a způsob rozúčtování této položky je uveden ve stanovách. V čem je problém ? Při námitkách stačí často věc vysvětlit a rozumný vlastník situaci akceptuje, i když se mu jeví pro něj nepříznivá.

  Vložil Justitianus, 18. Listopad 2018 - 1:31

  V první řadě nejde o žádný „fond oprav“, nýbrž o příspěvky či zálohy na správu domu a pozemku. Z této účetní „hromádky“ se hradí opravy společného majetku vlastníků jednotek. Všichni přispívají podle svých spoluvlastnických podílů (leda že by Prohlášení vlastníka obsahovalo něco jiného).

  Zcela jiná věc jsou náklady na čistění komínů. Tyto peníze ovšem jsou na jiné hromádce – patří do poskytovaných služeb, spojených s užíváním bytu. Zálohy/úhrady na poskytování služeb se stanoví a vybírají zcela odděleně od záloh/příspěvků na správu domu. Výše plateb za kontroly a čistění spalinových cest se stanoví podle počtu vyústění, nikoliv podle spoluvlastnických podílů.

  Je třeba neplést dohromady tyto dvě odlišné „hromádky peněz“. Odlišný je jejich účel, jiným postupem se stanoví výše záloh i konečná platba, a každá z hromádek se řídí podle jiného zákona. Majitel garsonky tedy nemá pravdu.

  Justitianus

  Vložil Matrix, 20. Listopad 2018 - 16:30

  Dobry den, rad bych se zeptal zda jste advokat nebo pravnik a zda byste mohl prevzist pravni kauzu? Hledam fundovaneho alespon. prav. poradce idealne Praha, okoli. Nemate povolen prijem emailu, tak nevim kam, jak jinak Vam napsat. Mam za sebou nejake vitezne kauzy, ale bohuzel dalsi zavazne nezakonnosti je potreba fundovane pravne resit.

  Dekuji. Prijemny den.

  Vložil abc (bez ověření), 17. Listopad 2018 - 23:26

  Píšete málo informací, ale komín bude bezpochyby společná část domu a jeho oprava se hradí z vašeho fondu oprav. Podívejte se do Prohlášení vlastníka, zda je komín společná část domu.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".