Komínový průduch

Vložil Polka, 2. Srpen 2013 - 20:37 ::

Dobrý den,

ZÁKON č.72/1994, ve znění p.p. § 2, písm. g) uvádí „Pro účely tohoto zákona se rozumí "společnými částmi domu části domu URČENÉ PRO SPOLEČNÉ UŽÍVÁNÍ, zejména základy,.....­.komíny, výměníky tepla…“ PROHLÁŠENÍ vlastníka definuje společné části domu stejně jako zákon. Komín je tedy společnou částí domu, přesněji řečeno komínové těleso je společnou částí domu. Samotný komínový průduch (ať už s komínovou vložkou či bez) není společnou částí, protože komínový průduch NENÍ URČEN PRO SPOLEČNÉ UŽÍVÁNÍ, ale je určen výhradně pro užívání jedním vlastníkem. (Vložil Anonymous, 19. Prosinec 2011)

…a co platí v případě, kdy komínový průduch je určen pro společné užívání tří bytových jednotek? Měl by být společnou částí či ne? Resp., kdo by měl hradit vložkování? V našem prohlášení vlastníka se o průduchu nic nepíše. Náš dům 66 bytů, 13 komínových průduchů, vždy jeden pro tři byty. 13 bytů má svůj komínový průduch. Ostatní byty bez průduchu. Polka

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jandus (bez ověření), 3. Srpen 2013 - 17:17

  Komínový průduch je prakticky nepochybně společnou součástí. Pro Vás to ale není směrodatné, prootže o průduch tady nejde. Podstatné je, že pokud nejsou komínové vložky uvedené v Prohlášení vlastníka jako společné, a jak plyne z Vašeho sdělení, zcela určitě nejsou, hradí si je uživatelé sami.

  Vložil HonzaN (bez ověření), 3. Srpen 2013 - 20:03

  „pokud nejsou komínové vložky uvedené v Prohlášení vlastníka jako společné, a jak plyne z Vašeho sdělení, zcela určitě nejsou, hradí si je uživatelé sami.“

  Přesně naopak: Pokud nejsou komínové vložky uvedené v Prohlášení vlastníka jako patřící jednomu vlastníkovi jednotky či více vlastníkům jednotek, a jak plyne z Vašeho sdělení, pak jsou společnou částí domu. Nic Vám nebrání, abyste Prohlášení upravili.

  Vložil lake, 4. Srpen 2013 - 5:51

  Marná snaha. Úvodní dotaz je neurčitý a neúplný, proto nelze tazatelce dát žádnou použitelnou odpověď. Neposkytla ani ty nejzákladnější informace:

  • co přesně je v Prohlášení uvedeno o jednotlivých komínech v domě.
  • zda komíny jsou vyvložkovány (a jde tedy pouze o opravu vložek), nebo nejsou vyvložkovány (a půjde o pořízení nové věci).
  • k jakým účelům slouží komíny dnes a k jakým účelům mají sloužit po vyvložkování.
  • zda o komínových vložkách je něco uvedeno alespoň v kupních smlouvách, když Prohlášení o nich mlčí.

  lake

  Vložil Polka, 4. Srpen 2013 - 7:33

  Prohlášení vlastníka – určení společných částí domu. Společnými částmi domu jsou:.......,komíny (nic víc, co by souviselo s komíny)

  Nejsou vyvložkovány, půjde o pořízení nové věci.

  Slouží k odsávání spalin od karem pro ohřev vody a budou k tomuto účelu sloužit i nadále.

  V kupních smlouvách není k tomuto nic uvedeno.

  Polka

  Vložil lake, 4. Srpen 2013 - 11:54

  Děkuji za upřesnění. Napsala jste: „Náš dům 66 bytů, 13 komínových průduchů, vždy jeden pro tři byty. 13 bytů má svůj komínový průduch. Ostatní byty bez průduchu.

  Takže jako obvykle: máte vadné Prohlášení vlastníka. Jestliže v domě je 13 bytů, které nemají vůbec napojení do komínu, pak komíny neměly být v Prohlášení označeny jako společné všem. To je přece zjevný nesmysl.

  Kdo si chce vyvložkovat komín, ať si jej vyvložkuje za své peníze. To je důstojné a spravedlivé.

  Namísto toho se čecháčci snaží obrat o peníze i těch 13 vlastníků, kteří vůbec nemají možnost napojení ke komínům a nemohou je tedy nikdy využít, ať už s vložkou nebo bez vložky. Kdyby se lidé nesnažili za každou cenu napálit ty ostatní, všem by se nám žilo lépe.

  Změňte Prohlášení tak, že komíny jsou společnou částí pouze pro ty jednotky, které mají napojení do komína. Při té příležitosti si definujte zda to platí i pro komínové vložky.

  lake

  Vložil Ja (bez ověření), 6. Srpen 2013 - 22:45

  A proc je vlastne chcete vlozkovat, budete davat novou karmu?

  Vložil Polka, 7. Srpen 2013 - 7:01

  Ano, v souvislosti s výměnou karmy se musí vyvložkovat komínový průduch

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".