Komin

Vložil Jan (bez ověření), 26. Duben 2020 - 22:20 ::

Dobrý den měl bych dotaz. Vlastním byt v přízemí bytového domu o šesti majitelich a celý dům je vytápěn plynovym kotlem. Jenže topení je v přízemí nedostačující, v bytě je chladno a v bytech na patře mají větší teplo proto kotel utlumuji. Topi spíše v noci což se pak zase nedá spát a přes den člověk mrzne a musím přitápět elektrickými kamny. Komíny jsou již zrušeny a zasypány. Chtěl bych to řešit výstavbou fasádního kominu ale nevím jestli k tomu potřebuji povolení všech majitelů. Pokud ano a oni nebudou souhlasit jak postupovat. Dekuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jan 99 (bez ověření), 29. Duben 2020 - 21:24

    Děkuji za rady. Ale já se špatně vyjádřil tím že je topení nedostacujici. Problém je v tom jak to ten co se o topení stara vede. Lidé kteří bydlí na patře tak mají vždy v bytech tepleji jak ti co jsou v přízemí a proto chtějí topení utlumovat a vypínat. Ale mi máme v bytě jako v jeskyni a nikoho to nezajímá. Ti na patře nebudou prý platit za teplo a větrat ho ven okny tak ať se kotel raději utlumuje. Někdy jsou dny kdy prší a radiátory jsou jako led a netopí se. Proto pak musíme přitápět elektrickymi kamny. Platíme 2000 Kč měsíčně za teplo a mrzneme. Proto to chceme řešit fasádním komínem ale nevím jak s tím budou ostatní souhlasit.

    Vložil Justitianus, 29. Duben 2020 - 22:23

    A já musím zopakovat co už jsem Vám napsal: chyba je v topné soustavě. Tu je třeba pořádně vyregulovat, případně upravit. Čemu na tom nerozumíte?

    Pokud mají v horních bytech příliš teplo – dokonce tak teplo, že chtějí kotel utlumovat či vypínat – pak jenom potvrzujete, co jsem napsal: chyba je v topné soustavě domu. Pokud i přes to toužíte po vlastním komínu na fasádě, neptejte se na to nás. Zeptejte se vlastníků jednotek ve vašem domě.

    Justitianus

    Vložil Čtenář (bez ověření), 29. Duben 2020 - 22:45

    „…radiátory jsou jako led a netopí se

    Vložil Justitianus, 27. Duben 2020 - 1:19

    Podle Vašeho popisu je topná soustava špatně navržená, nebo špatně vyregulovaná, nebo špatně řízená, nebo jde o jakoukoliv kombinaci těchto tří příčin.

    Výsledkem je, že voda cirkuluje (zvláště za větších mrazů) samotížným způsobem do vyšších pater a zpět do kotle, a při tom vynechává odbočku do bytu v přízemí. Poslyšte, já se té vodě vůbec nedivím. Teplá a lehká bublá nahoru, studená a těžká se veze dolů, to jde skoro samo …

    • Možná je nevhodná regulace teploty topné vody. Máte ekvitermní řízení kotle?
    • Možná je oběhové čerpadlo zastaralé, bez adaptivní regulace.
    • Nebo v bytech nejsou použity termostatické ventily, což je porušením zákona s dosti velkými sankcemi.
    • Nebo jsou nainstalované termostatické ventily, ale nevhodného provedení – bez tzv. druhé regulace.
    • Nebo jsou termoventily s druhou regulací, ale ta není správně seškrcena podle projektu.

    Nemá cenu, abyste špatně fungující topný systém nahrazoval (za vlastní peníze) nějakým etážovým topením či přitápěním. To není řešení, ale zoufalé bastlení.

    Odborník by Vám sdělil co je třeba udělat. Odhaduji, že v první řadě bude nezbytné pořádně nastavit (seškrtit) regulační prvky druhé regulace na termoventilech v horních patrech. To bude první krok. Možná koupit moderní čerpadlo s adaptivní regulací. Možná pomůže instalace regulátoru diferenčního tlaku na hlavním potrubí za odbočkou do Vašeho bytu, nebo se prostě osadí levné pomocné oběhové čerpadlo na vstupní trubce do topného okruhu bytu v přízemí. Nějak se tam ta teplá voda musí nacpat, když mrška nechce sama …

    Justitianus

    Vložil Fysik (bez ověření), 27. Duben 2020 - 18:35

    Tentokrát dávám plus, Justitianus ovládá středoškolskou fysiku zjevně lépe než právo.

    Nejjednodušším řešením je zvětšit topnou plochu (přidáním tělesa nebo jeho výměnou za větší) a tím zvýšit tepelný výkon. To zaručeně pomůže, za předpokladu, že stávající těleso trochu hřeje.

    Vložil Justitianus, 28. Duben 2020 - 8:02

    Fysik se mýlí. Jeho rada by byla tazateli k ničemu.

    Není-li dostatečný průtok teplé vody radiátorem, projevuje se to tím, že několik žeber u ventilu trochu hřeje, zbytek směrem ke konci radiátoru je podstatně chladnější. Tam už voda necirkuluje. Výměna radiátoru by na tom naprosto nic nezměnila. Jen by se zvýšil počet chladných žeber, která netopí.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".