Vložil Justitianus, 27. Duben 2020 - 1:19

Podle Vašeho popisu je topná soustava špatně navržená, nebo špatně vyregulovaná, nebo špatně řízená, nebo jde o jakoukoliv kombinaci těchto tří příčin.

Výsledkem je, že voda cirkuluje (zvláště za větších mrazů) samotížným způsobem do vyšších pater a zpět do kotle, a při tom vynechává odbočku do bytu v přízemí. Poslyšte, já se té vodě vůbec nedivím. Teplá a lehká bublá nahoru, studená a těžká se veze dolů, to jde skoro samo …

  • Možná je nevhodná regulace teploty topné vody. Máte ekvitermní řízení kotle?
  • Možná je oběhové čerpadlo zastaralé, bez adaptivní regulace.
  • Nebo v bytech nejsou použity termostatické ventily, což je porušením zákona s dosti velkými sankcemi.
  • Nebo jsou nainstalované termostatické ventily, ale nevhodného provedení – bez tzv. druhé regulace.
  • Nebo jsou termoventily s druhou regulací, ale ta není správně seškrcena podle projektu.

Nemá cenu, abyste špatně fungující topný systém nahrazoval (za vlastní peníze) nějakým etážovým topením či přitápěním. To není řešení, ale zoufalé bastlení.

Odborník by Vám sdělil co je třeba udělat. Odhaduji, že v první řadě bude nezbytné pořádně nastavit (seškrtit) regulační prvky druhé regulace na termoventilech v horních patrech. To bude první krok. Možná koupit moderní čerpadlo s adaptivní regulací. Možná pomůže instalace regulátoru diferenčního tlaku na hlavním potrubí za odbočkou do Vašeho bytu, nebo se prostě osadí levné pomocné oběhové čerpadlo na vstupní trubce do topného okruhu bytu v přízemí. Nějak se tam ta teplá voda musí nacpat, když mrška nechce sama …

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.