Kolize termínu pro účetní závěrku a vyúčtování záloh za služby

Vložil Richard (bez ověření), 26. Březen 2020 - 13:27 ::

Prosím někoho znalého o radu/doporučení. Dle zákona o účetnictví má být účetní závěrka vč. příloh zpracována do 31.3. Vedle toho běží vyúčtování záloh za služby, které musí být vlastníkům předáno nejpozději do 30.4. Jak řešit situaci, kdy vyúčtování před finálním dokončením poukáže na nesoulad s účetnictvím a vyžaduje narovnání stavu zásahem do účetnictví. Jedná se pouze o operace typu přeúčtovávání nákladů mezi nákladovými účty, nicméně tato změna se dotkne i účetní závěrky, resp. rozvahy, která je pak v rozporu se zákonem aktualizována/u­pravována po termínu 31.3.?

Předem děkuji za radu, Richard B

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 27. Březen 2020 - 0:23

  sice nedodržuje řada podnikajících subjektů, ale kdo chce být precizní tak tu závěrku v termínu předepsaným způsobem zašle. Krajský soud nezkoumá co obsahuje. Je to splnění dalšího zbytečného byrokratického nesmyslu (teď myslím u SVJ) a jeho obsah nikoho netrápí ani nezajímá kromě autora závěrky. Krajský soud samozřejmě uloží i dalších x zaslaných verzí aniž by je zkoumal pokud to snad někoho baví je zasílat.

  Vložil Náhlovský (bez ověření), 27. Březen 2020 - 7:36

  „obsah nikoho netrápí ani nezajímá kromě autora závěrky“

  Není pravda, že účetní závěrka nikoho nazajímá. Účetní závěrka zajímá vlastníky a pokud jim ji výbor neposkytuje, získají ji z veřejného rejstříku.

  Vložil ik (bez ověření), 27. Březen 2020 - 11:47

  Účetní závěrce vlastník, který nezná účetnictví neporozumí. Kdo nerozumí Rozvaze a Výsledovce a neví co „čísla“ na jednotlivých řádcích na nich uvedená znamenají, a z jakých konkrétních účtů tam byly přeneseny, nemůže zjisti vůbec nic. To je můj osobní názor. Když schvalujete-li na shromáždění účetní závěrku a rozdáte vlastníkům podklady ke schválení, tak většina tomu nerozumí. Já se jim nedivím, jak píši, kdo nezná účetnictví, tak tomu porozumět nemůže. Musí se najít někdo, kdo jim vysvětlí, co ta čísla v Rozvaze a Výsledovce znamenají, a pak případně co se následně z této účetní závěrky přenáší do daňového přiznání SVJ.

  Vložil Realitní zprostředkovatel (bez ověření), 27. Březen 2020 - 18:40

  „Účetní závěrce vlastník, který nezná účetnictví neporozumí.“

  To je sice pravda, ale pokud má vlastník účetní závěrku k disposici, vysvětlí mu ji každý účetní. Na trhu je rovněž dostatek vhodné literatury.

  Nezkoušel někdo, když účetní závěrka není založena ve sbírce listin, vyžádat si ji prostřednictvím rejstříkového soudu? Jak na takovou žádost rejstříkový soud zareaguje? Typická odpověď soudu na podobné dotazy: Nejste účastník řízení, nebudeme se s Vámi bavit. Tuto odpověď očekávám i v tomto případě.

  Vložil ik (bez ověření), 27. Březen 2020 - 14:49

  Ještě jsem si znovu přečetla původní dotaz (moje reakce byla na diskutujícího ve vláknu). K tomu jen, účetnictví se vždy uzavírá do 31.12. přísl.roku, pak se do 31.3. podává na FÚ daňové přiznání + přílohy. SVJ vede podvojné účetnictví. Případné chyby ve vyúčtování je nutné reklamovat do měsíce. K žádnému zásahu do již uzavřeného účetnictví (k 31.12.) zpětně nedochází.

  Vložil Dvořák (bez ověření), 26. Březen 2020 - 17:39

  Pokud taková situace nastane, tak opravíte závěrku. Zase není potřeba být tak dogmatický. Na zveřejnění závěrky stejně máte čas …

  Vložil . (bez ověření), 26. Březen 2020 - 14:42

  Vyúčtování nemůže poukázat na nesoulad s účetnictvím. Pokud ve svém vyúčtování objevíte chybu,tak se opraví a je to.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".