Kolaudace je jenom cár papíru

Vložil Blažek, 25. Duben 2010 - 2:43 ::

Dobrý den, moc prosím o radu. Jsme SVJ vzniklé v roce 2007.Než jsme vznikli tak městská část prodala půdní prostory Italské společnosti, která zde postavila 2 bytové jednotky a hydraulický výtah. Jelikož, jsme nebyly ještě vlastníky nebyly jsme účastníky stav.řízení. Výtah byl postaven. Venkovní hydraulický. Jde o to že, ve všech projektech a i v kolaudaci měla být postavena ze tří stran krycí prosklená šachta. Ve skutečnosti tomu tak není a tak nám prší,sněží-voda zatéká nejen do kabiny a i do chodby.Rovněž stropem přes svítidla teče voda. Přes zimu nám v domě mrzne, protože výtahové dveře mají netěsnosti. Výtah je již po tak krátké době již značně zkorodován, mnohokrát došlo k ke el.zkratu a výtah se zastavil.Loni dokonce při velké bouřce se kabeláž zachytila o vodící lišty konstrukce a došlo k jejímu potrhání. Stavební odbor naší městské části se o chybějící šachtě, která je v kolaudaci se s námi odmítá bavit. Taktéž i investor nechce nic dodělávat. Institut technické inspekce vydal před koladudaci seznam závad, které byly jen"papírově"od­straněny. Máme nějakou šanci se bránit?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 25. Duben 2010 - 8:34

    Kolaudace není "cár papíru", jak píšete. Stavební zákon platný do 31.21.2006 používal pojmy "stavební povolení" a "kolaudační rozhodnutí". Nový stavební zákon používá pojmy "povolení užívání stavby", případně "oznámení stavby". Podle data vzniku SVJ soudím, že stavba se realizovala za platnosti předchozího stavebního zákona, který byl ve smyslu postupu při povolování staveb přísnější. Není však zřejmé, co máte na mysli, když hovoříte o tom, co mělo být "v kolaudaci".

    Každá stavba se realizuje na základě projektu, dále na základě posouzení hygienických a požárních ukazatelů a případně dalších (např. bezbariérovost staveb). Pro výtahy navíc platí sada speciálních bezpečnostních předpisů.

    Pojmem "kolaudace" se většinou rozumí proces získání povolení užívat dokončenou stavbu (zpravidla se závěrečnou prohlídkou na místě, od které může stavební úřad upustit). Má li-stavba závady, nebo není v souladu s projektem, pak není "zkolaudována" a nesmí se používat pro daný účel. Při drobnějších závadách může stavební úřad do kolaudačního rozhodnutí uvést jejich soupis a termíny odstranění.

    Není mi jasné, proč se obracíte na stavební odbor městské části. Co má mít s věcí společného? Obraťte se na vlastníka stavby, nebo spíše rovnou na stavební úřad, který povolil užívání stavby, a popište situaci.

    lake

    Vložil Blažek, 26. Duben 2010 - 3:41

    Proč jsem požil slovní spojení „kolaudace výtahu“ ? Protože, mi tento velmi důležitý dokument přijde v naší situaci jako bezcenný. Oč jde Náš venkovní hydraulický výtah pro 4.patra byl navržen s proklenou šachtou. Žádné pozdější změny projektu nebyly schváleny ani nebylo o ně žádáno. Ve stavebním povolení a i ve finální kolaudaci, kterou vydal stavební odbor městské části na tento výtah se opět uvadí tato ze tří stran prosklená šachta. Ale ve skutečnosti k tomu ale nikdy nedošlo.Žádná šachta nebyla postavena, ale přesto kolaudace, statická zpráva a hasičská zpráva to vše uvádí. Prostě skuteční stav stavby je v rozporu s kolaudací. Jako příklad uvedu-postavíte mrakodrap, a úřad Vám to schválí jako přízemní domek.Tak to cítím. Kde se stala chyba ? Úřednice asi neměla s sebou brýle ??? Proto jsme se obrátili k vysvětlení na stavební odbor, který vydal povolení ke stavbě, povolení k užívání.

    Vložil lake, 26. Duben 2010 - 5:45

    Pane Blažku,

    Obraťte se na stavební úřad, jak jsem vám už psal, avšak nikoliv "k vysvětlení", neboť stavební úřad není informační středisko. Obraťte se na něj s písemným podáním, ve kterém popíšete současný stav a vyzvete stavební úřad k zásahu.

    Za správní delikt lze právnické osobě uložit pokutu do 200000 Kč. Pokud je výtah společným zařízením domu nebo společnou částí domu (což zatím nevíte) bude uložena pokuta jednotlivě všem spoluvlastníkům výtahu.

    lake

    Vložil Ignác (bez ověření), 26. Duben 2010 - 7:43

    „stavební úřad není informační středisko“

    Stavební úřad, stejně jako ostatní odbory obecního úřadu, jsou povinny plnit informační povinnost v rámci své působnosti, tj. jsou v tomto smyslu informačním střediskem. Podrobněji zákon.

    Ignác

    Vložil lake, 26. Duben 2010 - 9:34

    Pane Ignáci,

    soustavně si pletete tři věci:
    (1) stavební úřad jako správní orgán,
    (2) subjekt pověřený výkonem funkce stavebního úřadu na základě přenesené působnosti (obecní úřad dle zákona o obcích)
    (3) organizační odbor obecního úřadu.

    "Stavební úřad" je tím prvním, "stavební odbor" či "Odbor stavební úřad" je tím třetím: pouhou organizační složkou obecního úřadu. Pravomoci stavebního úřadu však vykonává v přenesené působnosti přímo magistrát obce, nikoliv tento odbor. Ve stavebním zákonu není není ani zmínka o "odboru". Čtěte stavební zákon, než zase něco napíšete.

    Mimochodem, stavební zákon nehovoří o informační povinnosti stavebního úřadu tak, jak si to ve své neznalosti stavebního zákona představujete. Informační povinnost správního orgánu se dá odvodit ze dvou právních předpisů:

    (1) Ze zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím: při poskytování požadovaných informací stavební úřad umožní nahlédnutí do územně plánovací dokumentace a dokumentace staveb a poskytne na požádání i další informace které má a které jsou podkladem pro jeho rozhodování.
    (2) Obecná povinnost podle správního řádu - např. pokud žadatel podá žádost o stanovisko stavebního úřadu. Žadatel musí předložit kvalifikovanou žádost, která umožní její posouzení. Pokud je žádost neúplná nebo má vady, měl by jej příslušný správní orgán poučit ve smyslu § 4 odst. 2 správního řádu tak, aby mohlo být stanovisko vydáno.

    Stavební úřad však není informačním střediskem pro odpovídání na nejasně formulované či obecné ústně položené dotazy. Pletete si stavební úřad s informačním střediskem městského úřadu. Čtěte stavební zákon.

    lake

    Vložil Ignác (bez ověření), 26. Duben 2010 - 7:32

    Z čeho dovozujete, že pokutu stavební úřad uloží vlastníkům a nikoli společenství? Co se týká pokut, často Vaše příspěvky končíte sdělením typu „Pokud nezjednáte nápravu, může být společenství uložena pokuta“, až teď najednou se pokuta ukládá vlastníkům.

    Ignác

    Vložil lake, 26. Duben 2010 - 8:40

    Pane Ignáci,
    za provoz výtahu je odpovědný jeho vlastník. Může mít uzavřenu smlouvu s provozovatelem zařízení; záleží na jejím obsahu, avšak odpovědnosti se tím nezprostí. Za soulad stavby s kolaudačním rozhodnutím rovněž odpovídá vlastník. Tím je řečeno vše.

    lake

    Vložil Jeroným (bez ověření), 25. Duben 2010 - 9:56

    „Není mi jasné, proč se obracíte na stavební odbor … Obraťte se … rovnou na stavební úřad“

    odbor stavební úřad (úředničinou v plném znění) = stavební úřad (zkráceně) = stavební odbor (zkráceně)

    Večer si přečtěte zákon.

    Vložil Blažek, 27. Duben 2010 - 3:00

    Jak jsem psal minule, kolaudační rozhodnutí na výtah obsahuje nesrovnalosti­.Skutečný stav neodpovídá projektu a ani kolaudaci. Tento venkovní hydraulický výtah byl zkolaudován s prosklenou šachtou, která je přistavěna k zadnímu traktu domu a hermeticky chrání vlastní výtahovou konstrukci. Jenže ta prosklená šachta nebyla postavena. Tak jsme kontaktovali stavební odbor Městské části Praha 6 – stavební úřad. Úředníci vyzvali společenství a stavebníka-vlastníka ke kontrolní dohlídce, ale o skutečném stavu a rozdílu se odmítali bavit.Tak byl zkolaudován a basta. Výtah stavěl investor, který koupil v našem domě půdu a předělal ji na dva byty.Tehdá, než nám všem zbývajícím prodali byty do vlastnictví byl již postaven.Nemohli jsme nijak vyjadřovat ke stavbě. Mám se tedy obrátit na magistrát či zažalovat městskou část z podvodu ?

    Vložil lake, 27. Duben 2010 - 5:33

    Prosím nepleťte si kolaudaci (proces) s vydaným kolaudačním rozhodnutím (papír s razítkem). Už jsem se o tom zmínil.

    Je-li současný stav v rozporu s kolaudačním rozhodnutím a s projektem, je třeba se obrátit na stavební úřad, jak už jsem psal. Nekoná-li, obraťte se na nadřízený stavební úřad. Vše písemně, s doručenkou, dokumentovat stav pomocí fotografií. Úřad je povinen konat a Vám odpovědět.

    Poslední možností při nečinnosti stavebních úřadů je obrátit se na policii s argumentem, že rizika ohrožují přepravované osoby, nebo domáhat se zásahu stavebního úřadu pomocí žaloby.

    Vzhledem k tomu, že se jedná o výtah, je zde navíc povinnost kontrolních prohlídek a provádění inspekčních zkoušek nezavislým inspekčním orgánem. Můžete se tedy obrátit na tento orgán s popisem toho, v čem spatřujete závady takto provozovaného zařízení: nezakrytá konstrukce vystavená povětrnostním vlivům, visící kabely je možno rozkývat větrem, elektrická výzbroj není určena pro venkovní prostředí (nedostatečné krytí proti vniknutí vody), atd. Inspekční orgán má pravomoc zastavit provoz, nebo nařídit vlastníkovi odstranění rizik - např. stavbou prosklené šachty v souladu s projektem.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".