Kdo může vést účetnictví pro SVJ

Vložil hana.sedivkova (bez ověření), 7. Červen 2011 - 11:55 ::

Dobrý den, prosím o radu. Můj manžel je předsedou SVJ čítajícího 30jednotek, po neshodách a nespokojeností s účetní firmou jsme se rozhodli vést účetnictví sami, já i manžel máme VŠ a vše je zaštítěné mou maminkou, která je účetní v důchodu (praxe 40 let). S účtováním samotným problémy nemáme, pořídili jsme prográmek, ale narážíme nyní na otázku určité legalizace (nevím jak to nazvat) naší práce. Ohodnocení by se provedlo formou odměny 2× ročně, brali by jsme si určitou částku na bytovou jednotku, plus samostatnou částku za uzávěrku. Můžete nám poradit, jak to udělat? Může se odměna a smlouva vystavit na předsedu (bez nutnosti živnostenského listu?) Nebo je nutná smlouva s účetní (opět pokud možno bez nutnosti zřídit ŽL)? Jak by to bylo nejvýhodnější. Máma je v důchodu a ještě dělá účetnictví pro jednu obec, tudíž již jednu smlouvu o provedení práce má. Moc děkuji a jsem s pozdravem. Šedivková

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil pet (bez ověření), 8. Červen 2011 - 7:33

    když má někdo 40 let praxe, tak takové základy přece musí vědět

    Vložil haha.sedivková (bez ověření), 8. Červen 2011 - 7:37

    Neptám se na účetnictví, ale na to, jak legálně upravit pracovní vztah. Na koho napsat smlouvu, jakou formou (DPP?) atd.

    Vložil karelh, 7. Červen 2011 - 18:34

    Dobrý den, ve Vašem dotazu spíše požadujete radu jak obejít zákony. Takže sorry. karelh,

    Vložil Mel. (bez ověření), 7. Červen 2011 - 15:56

    Účetnictví vám může vést kdokoliv, komu ho svěříte, za správnost a dodržení všech § ručí SVJ. Nevidím problém vést účetnictví na DPP (jen nesmí přesahovat dotyčné osobě celkové hodiny 200 /rok). Obvyklá praxe je smlouva s nějakým účetním (firmou), to jste asi měli… u nás kdysi po vzniku BD dělali účetnictví členové představenstva s nevalným výkonem, tedy od těch dob máme účetní (i když ne vždy bez problémů) a nyní v SVJ rovněž („starou“ účetní jsme ovšem vyměnili za novou firmu). Mel.

    Vložil Mel. (bez ověření), 7. Červen 2011 - 20:30

    Ještě dodatek… k vedení účetnictví opravdu nepotřebujete ŽL, je to stejné, jako když si nasmlouváte někoho na opravy, úklid, nebo třeba administrativní práce, nebo zastupování při jednání s firmami aj. aj., zodpovědnost za příp. omyly vůči FÚ má SVJ. DPP není žádné obcházení zákonů, jen opravím počet hodin za rok – ne 200, ale max. 150, ale to asi víte… :-). Mel.

    Vložil hana.sedivkova (bez ověření), 8. Červen 2011 - 7:35

    Moc díky. Nechtěla jsem radu, jak obejít zákon, jak míní názor výše…pokud by mi někdo odpověděl, že je nutný ŽL, budeme to řešit. Ještě jednou díky za reakci.

    Vložil Broucajz, 24. Červen 2011 - 0:25

    Doporučuji zvážit možnost registrovat živnost pro vedení účetnictví, zvláště pro důchodce. POdstatně nižší daně a pojištění než u pracovní činnosti.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".