Kabely vedoucí po fasádě.

Vložil Marie (bez ověření), 22. Duben 2019 - 18:46 ::

Dobrý den, prosím o radu, vysvětlení. V našem činžáku má většina bytových jednotek svoji anténu umístěnou na střeše, od kterých vedou po fasádě kabely do bytů. Na schůzi SVJ bylo většinou schváleno, že antény a kabely musí být odstraněny z důvodu bezpečnosti, že některé kabely se houpou. Já jsem jediný člen, který v domě i bydlí (a byla jsem proti), ostatní členové byty pronajímají. Ráda bych zjistila následující: 1) existuje nějaký zákon, nařízení, že takto vedené kabely již nesmí být

  1. může SVJ antény zlikvidovat, když nemáme jinou možnost příjmu
signálu 3) jaké jsou vlastně možnosti příjmu signálu. Děkuji za jakékoli informace.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil anonymouk (bez ověření), 22. Duben 2019 - 20:11

    Správně se takové samodomo nemělo vůbec odhlasovávat, či dovolit instalaci, už jak to ověšení vypadá (ale nejste jediní). Výbor měl požadovat instalaci antén příslušnou firmou, i kvůli bezpečnosti, spolehlivosti, rušení, nelze kvalitu příjmu reklamovat. Fa by vedla rozvody šachtou, včetně internetu. Kdybyste však zavolala na firmu, tak jste už dávno doma.
    Existují sice ČSN (33 2000–4–41 a další), ale to nejsou právní normy a tedy závazné („existuje nějaký zákon, nařízení, že takto vedené kabely již nesmí být“ co není u nás upraveno?). Homologace dnes není povinná, v €U je prohlášení o shodě – C mezera €. Kdysi bylo v normě právo na anténu, nastudujte zákon o komunikacích. Jak prošly el. revize bleskosvodů? SVJ si může odhlasovat odstranění, už pro vzhled domu. Nainstalujte STA (jsou pro všechny druhy příjmu).

    Vložil radka2222 (bez ověření), 22. Duben 2019 - 19:08

    ten barák teda musí vypadat:-( to vám nevadí?

    Vložil 25Malý (bez ověření), 23. Duben 2019 - 14:40

    Zamyslete se, zda antény nějak neohrožují dům, jeho obyvatele nebo cizí lidi. Hlavním nebezpečím antén, hned po jejich pádu se střechy na chodník, je nebezpečí zavlečení bleskového výboje do domu a do bytů.

    Výbor by měl přísně dodržovat termíny a obsah pravidelných kontrol, revizí, inspekčních zkoušek aj. U hromosvodu je interval 2 roky (vizuální kontrola) a 4 roky (pravidelná revize). Výsledkem takové prohlídky je protokol, který celkem polopaticky napoví, zda antény a jejich svody někoho neohrožují.

    Jestli jste revizi dlouho neabsolvovali, pak vám kontrolor sdělí, že například dříve požadované pospojování antén se soustavou bleskosvodu je přímo škodlivé! A měl by vás donutit si pořídit aspoň jednoduchý projekt na změnu hromosvodu do podoby podle soudobých požadavků.

    Když vysvětlíte spoluvlastníkům, jaká rizika staré antény a svody představují pro spolumajetek, ale i pro ně samé a pro jejich přijímače, možná si pořídí pokojovou anténu. Tím zároveň odpovídám na třetí dotaz: Pokud váš dům neleží zrovna někde v Brdech na samotě, pravděpodobně vám pokojovka poslouží.

    V opačném případě povolejte anténáře, ať dodají funkční anténní soustavu a k záruce na své dílo ať přiloží i výchozí elektro a hromosvodnou revizi.

    O revizích si po večerech čtěte zde: http://ezs201809.pronasdum.cz/index.php…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".