Jsem majitelem bytu, ale nejsem v SVJ.. co mi hrozí?

Vložil Lacerta, 20. Září 2020 - 0:56 ::

Dobrý den, Chci se zeptat.. už pár let platím fond oprav a vodu na účet, který mi kdysi napsal správce SVJ.. nikde jsem však nic nepodepisoval, ani se do SVJ nepřihlašoval.. žádný vyúčtování nedostávám.. jinak co jsem koukal na netu, tak nejsem v budově jediný majitel kdo není v SVJ.. zajímalo by mě, jestli se dá toto nějak zneužít..(nepočítám vrácení peněz za vodu)…do teď jsem se o tyhle věci vůbec nezajímal. Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Dvořák (bez ověření), 20. Září 2020 - 13:53

  A jste opravdu majitelem bytu? Můžete to ověřit v katastru (cuzk.cz). Pokud skutečně vlastníte byt (jednotku), doporučuji zkusit dle adresy a slova „společenství“ vyhledat na justice.cz . Pokud SVJ existuje (případně bytové družstvo – pak místo slova „společenství“ bude „družstvo“), bude v rejstříku zapsané.

  Vložil tomas 22, 20. Září 2020 - 9:32

  V našem domě před tím, než bylo ustaveno SVJ byla situace následující. Přízemí – 4 patro patřilo městu a my byli nájemníky. 5. Patro bylo přistavěno družstevní svépomocí a tedy bylo družstvem. Ano v jedné budově Když se převáděly byty do OV město naštěstí zajistilo, že odkoupili podíly družstevníků a prodalo jim byty. Díky tomu se mohlo založit svj na celý dům.

  Ne všude to takto muselo dopadnout. Jednoduše svůj status zjistíte na katastru když zadáte vyhledat budovu. Budete-li v seznamu ostatních vlastníků jste člen SVJ ze zákona (pokud existuje tedy máte v domě více bytů) nebo si do vyhledávače zadejte SVJ a vaší adresu a pak se dozvíte zda svj u vás v domě je.

  Vlastnictví a dostavby domů byly dříve naprosto nepřehledné takže existuje možnost, že jste členem družstva dostavěného jako patro na domů svj a to je členem svj. Absurdní ale možné… Také sítě mohl koupit byt ve vlastnictví firmy i s firmou. Pak je členem svj firma.

  Vložil Komentátor (bez ověření), 20. Září 2020 - 8:13

  „Jsem majitelem bytu, ale nejsem v SVJ“

  To může být zcela v pořádku. Ne ve všech (malých) bytových domech rozdělených na jednotky je SVJ. Přečtěte si oddíl Bytové spoluvlastnictví v občanském zákoníku.

  ?
  Vložil radka2222 (bez ověření), 20. Září 2020 - 8:38

  na účet, který mi kdysi napsal správce SVJ.. že by jako svj zrušili?

  Vložil Komentátor (bez ověření), 20. Září 2020 - 8:46

  „že by jako svj zrušili?“

  Ano, SVJ je možné zrušit, a to buď:

  1. změnit bytové spoluvlastnictví domu na podílové spoluvlastnictví domu bez vymezení jednotek (lze učinit v každém domě),

  nebo

  1. bytové spoluvlastnictví ponechat, tj. jednotky nechat vymezené (pokud je dům dostatečně malý, srv. Správa domu bez společenství vlastníků v občanském zákoníku).
  Vložil radka2222 (bez ověření), 20. Září 2020 - 6:58

  do svj se nepřihlašuje, v svj jste od okamžiku, kdy jste se stal vlastníkem jednotky je zarážející, kolik lidí se vůbec nestará o svůj majetek a platí a platí a nezajímá je komu, proč… na netu jste prosím koukal kam, že jste zjistil, kdo je a není v svj? takže buď si zjistěte základní věci o fungování svj nebo byt prodejte a běžte do nájmu nebo do RD, protože se neumíte o svůj majetek starat.

  Vložil Lacerta, 20. Září 2020 - 23:37

  „Takže buď si zjistěte základní věci o fungování svj nebo byt prodejte a běžte do nájmu nebo do RD, protože se neumíte o svůj majetek starat.“

  Prosím nevyjadřujte se.. a začněte si své komplexy léčit nějakou zdravější cestou.. třeba sportem.. díky

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".