Jednání s úřady obecně

Vložil Pavel, 25. Leden 2009 - 23:56 ::

Vím, že jednání s úřady není jednoduché, ale pomůže, pokud člověk ví, co přesně chce, jaká má práva a když si je vědom skutečnosti, že ty úředníky platí ze svých daní. :-))

Před jednáním na libovolném úřadu si zjistím základní informace o jeho činnosti např., že mám právo nahlížet do Prohlášení vlastníka na KN. Těch několik minut googlování Vás okamžitě informačně povýší nad běžného pracovníka na přepážce. A příslušnou stránku je vhodné si vytisknout, úředník rád vidí nějaký dokument.(Raději opakuji panem G.X. uvedený odkaz http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx…)

Většina úředníků alespoň tuší, co má dělat a protože si nechce přidělávat starosti, vyhoví.

Na menšinu platí základní asertivní techniky.

U nepatrné části úředníků v první linii to nepůjde jinak, než prostřednictvím jejich nadřízeného.

S nadřízenými se mi lépe jedná, většinou víc ví a mohou o víc přijít.

Pro jednání s nimi je dobré znát správní řád č. 500/2004 Sb., např.:

§4/1 veřejná správa je službou veřejnosti

§4/2 správní orgán v souvislosti se svým úkonem poskytne dotčené osobě přiměřené poučení o jejích právech a povinnostech

§6/1 správní orgán vyřizuje věci bez zbytečných průtahů

§6/2 správní orgán postupuje tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady, a dotčené osoby co možná nejméně zatěžuje.

Některé vyšší úředníky také může pozitivně motivovat sdělení, že vím, že žaloba proti nečinnosti správního orgánu podle § 79 zákona č. 150/2002 Sb., dlouho trvá a že se chci proto dohodnout. :-))

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Vizi, 27. Leden 2009 - 8:35

  Ano jenže problém je, že ani Google a web vám neřekne vše, často nabízí různé neodborné spekulace nebo neaktualizované věci. Ostatně příklad s Katastrem nemovitostí je příkladem typickým - tento web bych mohl považovat za důvěryhodný, přesto zde až do včerejška nikdo nezaznamenal novelu vyhlášky rušící volné nahlížení do sbírky listin. Stejně tak i informace na stránkách CUZK je bohužel zastaralá a volné nahlížení do sbírky listin katastru dle libosti možné již není, paradox je, že tuto chybnou informaci obsahují webové stránky přímo konkrétního úřadu.

  Vložil Petr D. (bez ověření), 26. Leden 2009 - 8:55

  Hezký příspěvek :-)))

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 26. Leden 2009 - 9:58

  Přímo skvělý !!!

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".