Je takto možná pokuta ve stanovách?

Vložil Silva (bez ověření), 17. Září 2016 - 12:23 ::

Dobrý den, obracím se na znalejší ohledně toho, co si dát do stanov za sankce za dluhy vůči SVJ. Ve starých jsme měli nějaké ty promile, jako to bylo dřív. Stejně jsme je po nikom nechtěli, protože pro pár drobných jsme nechtěli dávat DP (je nás 9 bytů a skluzů v neplacení málo). Teď dávám dohromady stanovy nové – zákonný úrok z prodlení po určité době nezaplacení a pokud dotyčný po 4 měsících bude dlužný dál, dostane výzvu a pokud do dalších 30 dnů nezaplatí, bude následovat soudní platební příkaz. No a za tuten úkol bych dala 2000,– pokutu jako kompenzaci za administrativu s tím spojenou, a tu zaplatí ve prospěch SVJ. Lze si takto pokutu určit a napsat do stanov – není to nic proti ničemu? Díky.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 17. Září 2016 - 17:45

    Kvůli pár tisícovkám se budete muset registrovat na FÚ a být trvale v jeho hledášku. Opravdu Vám to za to stojí? V našich stanovách máme úhradu skutečně vzniklých nákladů spojených s vymáháním. Další věta opravňuje pohledávku postoupit k vymáhání třetím osobám nebo prodat.

    Vložil Silva (bez ověření), 17. Září 2016 - 18:39

    Díky, právě proto jsem se ptala, jestli v tom není nějaký zádrhel a není lepší to řešit jinak. Takže samo za hledáček na FÚ to nestojí :)

    Vložil Taisa, 17. Září 2016 - 16:17

    Dobrý den, Silvo! Obecně pokuty ve stanovách je možné zakotvit. Domnívám se, že to není tak vysoká částka, aby Vám to soud zrušil, pokud by Vás neplatič žaloval. Nicméně to by Vám poradil asi právník, zda to neodporuje dobrým mravům nebo tak něco. V našem SVJ například dluhy od neplatičů vymáhá externí správce (je to v ceně měsíčního paušálu). Pokud by vlastník nereagoval ani na předžalobní upomínku, patrně bychom záležitost předali právníkovi. Neplatiče by to pak stálo více, než ty Vaše 2.000,–Kč. Bohudíky tak daleko to zatím nikdy nedošlo.

    Vložil TN (bez ověření), 17. Září 2016 - 15:28

    Můžete si v soudním řízení uplatnit 300 Kč za úkon, to vámnestačí?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".