Je nutné použít vzorové Stanovy?

Vložil Anonymous, 7. Únor 2008 - 19:27 ::

Dobrý den, v našem domě toho času vzniká Společenství a navržené znění stanov přesně odpovídá vzorovým stanovám podle nařízení vlády. Háček je, že v těchto stanovách je řečeno, že ke změně stanov stačí 3/4 hlasů přítomných členů na shromáždění – článek VII odstavec 14a. Shromáždění je usnášeníschopné, pokud je přítomna více než polovina členů a z tohoto počtu 3/4 tzn 37% všech členů společentví dokáže změnit stanovy. Máme obavy z potenciálního tunelu, zadlužení domu apod. a proto chceme mít ve stanovách pojistku proti příliš snadné změně stanov, např. že o změně stanov musí rozhodnout 75% VŠECH vlastníků, nejen 75% přítomných na schůzi. Dosavadní představenstvo samosprávy tvrdí, že musíme použít tyto vzorové stanovy, že to mají podloženo i nějakým právnickým názorem, ovšem tomu se mi naprosto nechce věřit. Pokud jde o VZOROVÉ stanovy, měly by sloužit spíše jako podklad nebo výchozí bod pro vlastní úpravy a ne jako dogma. Jaký na to máte názor, jaké stanovy používáte u vás, případně je tady právník, který by byl ochoten dát bezplatně ;) svůj právní názor na věc?

Díky step, step_cz@centrum­.cz

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 8. Únor 2008 - 9:56

    Asi se vsichni shodnou, ze stanovy muzou byt libovolne, ale nemely by byt v rozporu se zadnym zakonem, tedy ani s 72/1994.

    Jenze ted jde o vyklad toho rozporu.

    1. Pravni – jestli veta z 72/1994 „K přijetí usnesení … schválení nebo o změně stanov … je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů.“ je mozna vylozit jako ALESPON.
    2. Logicky – jestli je dobre aby mensi kvorum schvalilo „jednosmerne“ (obtizne vratitelne) prisnejsi kvorum. Schvalovani stanov na prvni schuzi asi musi jit „presne“ dle 72/1994, proto mensi kvorum. Prisnejsi kvorum se muze nekdu v budoucnu obratit proti vam ze uz nikdy nesezenete hlasy, proto jednosmerne.

    Nejsem pravnik, jen muj nazor.

    ivo6

    Vložil Anonymous, 8. Únor 2008 - 10:19

    Můj názor je, že zákon je nad stanovami, vč. vzorových. Takže zákonem předepsaná kvora není možné měnit. A zákon hovoří jasně. Viz §11, odst. 4,5. Kalašová

    Vložil Anonymous, 7. Únor 2008 - 22:53

    Vzorové stanovy byly vytvořeny vládou jako vzor. Odtud je odvozen i jejich název.

    Povinné nejsou pro ta SVJ, která si schválí vlastní stanovy. Ty se mohou od vzorových docela podstatně lišit.

    Schvalování vlastních stanov SVJ není totéž, co změna stanov! Proto je docela dobré přečíst si stanovy předložené výborem SVJ ke schválení a včas připomínkovat sporná ustanovení. Opisování se nemusí vyplatit.

    Jedinou povinností SVJ je dodržet zákonem daný obsah stanov, který je uveden v § 9 odst. 14 ZoVB.

    N. Klainová

    Vložil Anonymous, 8. Únor 2008 - 10:40

    To, že schválené zákony nemohou jít v žádném případě proti zákonu, jsem považovala za naprostou samozřejmost, proto jsem ji nezmiňovala.

    N. Klainová

    Vložil Anonymous, 7. Únor 2008 - 20:07

    Tak podle všeho se jedná o paragraf 11 odst. 4 který říká:
    K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení podle §4, o schválení nebo o změně stanov, o uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám a o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky jednotek podle § 9a odst. 2 je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů.

    Takže místo aby tohle kritérium bylo ve stanovách, je to obsaženo přímo v zákoně a tím pádem nelze použít jinou formulaci?? Chápu to správně?

    Step

    Vložil ludspa, 7. Únor 2008 - 23:25

    zde je výňatek z platných stanov jednoho SVJ :

    (12) Tříčtvrtinové většiny hlasů členů společenství je zapotřebí k přijetí usnesení o

    1. schválení nebo změně stanov,
    2. změně prohlášení vlastníka budovy podle § 4 zákona o vlastnictví bytů,
    3. uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám podle odstavce 3 písm. c),
    4. způsobu rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky,
    5. rozdělení zisku z hospodaření společenství.

    (13) K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby, o změně stavby, jakož i o podstatných změnách týkajících se společných částí domu je zapotřebí souhlasu všech členů společenství.

    jak vidět nemají tam uvedeno nikde „tříčtvrtiny přítomných“ proto je jisté že bude platit to co si dáte sami do stanov. Hezkou noc, Ludspa

    Vložil G.X, 8. Únor 2008 - 6:53

    Dobrý den, domnívám se, že zásadní dotaz je, zda lze změnit pravidla stanovená zákonem odhlasováním svých stanov, které jsou s ním v rozporu. G.X.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".