Je informace v zápisu ze shromáždění SVJ vymahatelná?

Vložil svjPCE, 14. Květen 2019 - 18:32 ::

Dobrý den,

rád bych s vámi konzultoval následující věc – v loňském roce proběhlo zasedání shromáždění, ze kterého byl následně vyhotoven zápis a rozeslán všem vlastníkům. Můj dotaz zní, zdali je informace, uvedená v zápisu, vymahatelná, vynutitelná? Nešlo o přijaté usnesení, ale o jednu nešťastnou větu, kterou nyní vlastníci mylně interpretují a odvolávají se na ni, domáhají se její platnosti.

Děkuji

člen výboru

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Procházka Michal 92b70c (bez ověření), 29. Říjen 2019 - 0:23

  Nejvíce společenství je v Praze dle seznamu SVJ. Ale co my ostatní?

  Vložil Otýlie (bez ověření), 14. Květen 2019 - 20:31

  Ze zápisu jsou podstatná pouze přijatá rozhodnutí (usnesení).

  Vložil Jan77 (bez ověření), 14. Květen 2019 - 18:50

  Nechoďte kolem horké kaše a napište, o co přesně jde. „Vynutitelná informace“ je vágní pojem.

  Zápis má reflektovat průběh schůze. Přitom se může stát, že někdo, ať už přímo na schůzi, nebo při jejím zápisu učinil chybný závěr, nebo použil nešikovnou formulaci. Pak je třeba tvrzení uvést na správnou míru.

  Vložil svjPCE, 14. Květen 2019 - 21:56

  Fakta: přebírali jsme výbor po předchozích členech – ti nechali projít platnost ověření všech vodoměrů a kalorimetrů, takže hrozilo, že nebudeme moct rozúčtovávat vodu a teplo dle měřidel, ale budeme muset použít náhradní výpočty. Situaci jsme řešili tak, že jsme svolali mimořádnou schůzi a na ní nechali odhlasovat variantu výměny. Tím, že se nám výměna prošlých měřidel podařila odhlasovat, jsme do zápisu z této mimořádné schůze dali větu:„Pan předseda výboru informoval přítomné vlastníky o tom, že k výměně měřidel dojde ještě v letošním roce, rozúčtování nákladů na studenou vodu a teplo proběhne za rok 2018 stejným způsobem, jako v letech předchozích.“ Problém nastal při vyúčtování za rok 2018, kdy jsme nově teplo rozúčtovali dle základní a spotřební složky, v předchozích letech to bylo 0 % ZS a 100 % SS, nově pro rok 2018 30 % ZS a 70 % SS. Několik majitelů se po obdržení rozúčtování za 2018 ozvalo s tím, že v zápisu z mimořádné schůze je výše uvedená věta a že tedy není možné způsob rozúčtování měnit. Proto můj dotaz zněl, jestli takto nešťastně formulovaná věta je pro nás jako výbor závazná, nebo není.

  Vložil Anonymousasdf (bez ověření), 15. Květen 2019 - 7:31

  upřímně vlastníci se nemohl divit že jim kontrolu nad jejich vlastnictvím přebere a postupně přebírá nějaký externí správce externí předseda. Vůbec se nezajímají o pravidla hry v bytovém domě které jsou upravený zákonem. Evidentně se o to nezajímají ani členové statutárních orgánů a řeší naprosté blbinky Co se řeklo nebo neřeklo na schůzi. Najděte si vyhlášku která upravuje rozúčtování tepla. Takže předchozí výbor evidentně neznal A současný také nezná. Zkuste se jí přečíst a vysvětlete vlastníkům že si na rozdíl od předchozího výboru hodláte touto vyhláškou řídit a na schůzi se zabývejte příště především tím kolik procent bude činit vaše základní složka to si musí odhlasovat vlastníci. Základní složka 0 je blbost. Ale bohužel musím říct že chování především vlastníků je někdy příšerné každý prostě řeší jenom svoje penízky jenom svůj účet za teplo. Prostě těch 30% je minimum které musejí být jako základní složka.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 15. Květen 2019 - 7:23

  V tom případě bych zveřejnil doplňující stanovisko, že rozúčtování bylo nakonec provedeno odlišně, a zdůvodnil proč.

  Nepíšete, proč k té změně došlo, já bych jeden důvod viděl. Dle mého názoru dle platné i dřívější legislativy nikdy nebylo možné rozúčtovávat s 0% základní složkou. V případě tepla na vytápění činí základní složka 30 % až 50 %. Viz vyhláška č. 269/2015 Sb. a zákon č. 67/2013 Sb.

  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-269 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-67

  Vložil svjPCE, 15. Květen 2019 - 11:44

  Všechny jednotky v našem domě mají vlastní výměníkovou stanici s jedním přívodem tepla, na kterém je osazený kalorimetr. Výměníková stanice připravuje ze vstupního tepla jak teplou vodo do baterií, tak i teplou vodu do radiátorů. Tedy nelze v našem případě oddělit množství tepla spotřebované na ohřev vody a množství tepla spotřebované na topení.

  Vložil Radim. (bez ověření), 15. Květen 2019 - 10:58

  Napsal jste:

  „Dle mého názoru dle platné i dřívější legislativy nikdy nebylo možné rozúčtovávat s 0% základní složkouL“

  Podle dřívější legislativy to možné bylo. Podle § 6 zákona č. 67/2013 Sb. platného před r. 2016 ve znění:

  㤠6
  (1)Náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují na základě ujednání poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě, u družstevních bytů na základě ujednání družstva se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva, u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek. Změna způsobu rozúčtování nákladů na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.
  (2)Nedojde-li k ujednání, rozúčtují se náklady uvedené v odstavci 1 podle právního předpisu, kterým se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii pro vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele).“

  Takže do r. 2016 bylo možné ujednáním všech vlastníků rozúčtovat jinak, než určovala vyhláška.

  Od r. 2016 byl zákon č. 67/2013 Sb. novelizován a rozúčtování v případě instalace stanovených měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění a nákladů na společnou přípravu teplé vody pro dům z náměrů vodoměrů na teplou vodu (instalace je až na vyjímky povinná) je podle vyhlášky povinné.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".