Je bytový dům součástí pozemku?

Vložil Anonymous, 16. Srpen 2016 - 14:42 ::

Stavba je součástí pozemku. Platí to i pro bytový dům? Je bytový dům součástí pozemku?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil da6810 Jaroslav Hájek (bez ověření), 28. Říjen 2019 - 13:50

    Já si myslím, že seznamsvj ty informace o SVJ odněkud stahuje...

    Vložil Pavel, 16. Srpen 2016 - 15:36

    § 3054 NOZ.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Přítel katastrálního úřadu (bez ověření), 16. Srpen 2016 - 16:07

    Pokud platí § 3054 OZ, měl by to tak katastr zapsat.

    Jsou ještě jinde nejasnosti, nebo jinde katastr podle § 3054 OZ zápisy upravil? Po více než dvou letech sotva katastr může tvrdit, že to zatím nezvládl.

    Vložil Vlastimil Vlastník (bez ověření), 16. Srpen 2016 - 16:01

    „Bytový dům a pozemek s jiným vlastníkem“

    Odkud soudíte, že jde o bytový dům a pozemek s jiným vlastníkem?

    Vložil Pavel, 16. Srpen 2016 - 16:13

    Toto je portál o SVJ.

    Pokud má bytový dům a pozemek stejného vlastníka, tak je § 3054 NOZ jasný.

    U SVJ to tak není.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil € (bez ověření), 16. Srpen 2016 - 16:18

    „U SVJ to tak není.“

    Nerozumím, co není, nemůžete být, prosím, poněkud podrobnější. U bytového domu (a pozemku) ve správě SVJ je typicky stejný vlastník domu i pozemku, na němž dům stojí a jehož by tak dům podle OZ měl být součástí. OZ žádnou výjimku v tomto smyslu neobsahuje. Sám píšete, že pokud má bytový dům a pozemek stejného vlastníka, tak je § 3054 OZ jasný.

    Vložil Pavel Vybíral (bez ověření), 22. Srpen 2019 - 12:29

    protože toto v zákoně nikde nenajdete a pan odpovídající to zjevně neví, kopíruji zde odpověď:

    … už mně to jeden pan vedoucí z jiného KÚ vysvětlil –

    – „podle něj ještě nemusí shoda spol. podílů na pozemku a na budově – z důvodu zatím neaktualizace – která prý „mimo automat“ probíhá postupně …, dál vlivem existence dalších právních vztahů – např. úvěr a zást. právo k třeba jen k pozemku … – znamenat, že stavba je, resp. v KN je vyznačena, jako součást pozemku.
    Shodu označení pozemku a budovy jak na LV, tak i na listině, vidí potom jako správný postup “

    Také jsme se shodli, že jakmile, samozřejmě ve shodě s ust. obč. zák. o byt. spol., bude bytový dům zapsán jako součást pozemku, nebude možné zatížit jen pozemek – samozřejmost, jen ji podotýkám

    Děkuji, s pozdravem Ing.Pavel Vybíral Znalecká kancelář Vybíral Tetčice, Palackého 17 546 412 941, 737 121 147 v­ybiral.wgz.cz tzt5sjy

    Vložil Spešl (bez ověření), 25. Srpen 2019 - 12:15

    „existence dalších právních vztahů – např. úvěr a zást. právo k třeba jen k pozemku“

    Tato situace mohla nastat i u jiných nemovitostí než bytových domů v bytovém spoluvlastnictví a překážku zákonnému postupu to nepředstavovalo.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".