Jak se bránit proti tomu, aby si výbor vyplácel "odměny" na DPP bez rozhodnutí shromáždění?

Vložil ANNAKV, 16. Říjen 2012 - 20:26 ::

Dobrý den. Prosím vás, může mi někdo poradit? Do výlučné pravomoci shromáždění našeho SVJ patří rozhodování „stanovení výše odměny členů výboru“. V předpisu úhrad je odsouhlaseno „záloha SVJ 60,–“. Dozvěděla jsem se, že aby neplatili tolik na daních, tak mají uzavřeny DPP. O těch, ale shromáždění nehlasovalo. Dotaz: Je možné, aby si členové výboru svévolně uzavíraly a proplácely DPP místo odměn za činnost členům stat.orgánu? Jak k tomu přijde SVJ, když ani nevíme kolik si vyplatili? Mohou si je bez odsouhlasení SVJ uzavřít? Jedinou souhrnnou informaci kolik si vyplatili vím pouze z výsledovky, která také nebyla shromážděním schválena a přesto je ve sbírce listin. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil :-) (bez ověření), 17. Říjen 2012 - 16:09

    A jak se bránit? Udejte je na FU :-)

    Vložil PavlínaScv. (bez ověření), 17. Říjen 2012 - 10:22

    Je to špatně, já o tomto jednala minulý měsíc, abych si ušetřila čas s účtováním. Obvolávala jsem právníky a všichni se shodli na jednom: výbor je volený orgán, který pokud má odměny, tak je musí zdaňavovat a postupovat ve všech právních normách jako VYBOR SVJ!!!! Predchazeni zákona je silne sankciovano.

    Vložil raníček (bez ověření), 17. Říjen 2012 - 4:21

    „Dozvěděla jsem se, že aby neplatili tolik na daních, tak mají uzavřeny DPP.“ Nejlepší obranou je, když to budete dělat vy sama zdarma. A SVj k tomu všemu přijde jak „slepý k houslím“, jestli mi rozumíte.

    Vložil pocernicka3225, 16. Říjen 2012 - 22:23

    Myslím si, že naopak vám šetří peníze. Kolik skutečně berou si můžete zjistit například z bankovního výpisu, nebo z jiných podkladů. Pokud mají uzavřenou DPP, tak z odměny, kterou dostanou od vás, odvedou pouze 15% daň. Pokud by si měli odměny vyplácet po správnu, tak se jedná o odměny statutárních orgánů, a v tomto případě zaměstnavatel ( společenství ) odvede ze mzdy zdravotní a sociální pojištění ( 36% ) a dále z hrubé odměny zaměstnanec odvede další zdravotní a sociální pojištění a daň. V podstatě, to co dostanou na ruku, tak stejná částka se odvede státu.

    Vložil lake, 16. Říjen 2012 - 22:28

    Vážená ANNAKV,
    Pro dohody o provedení práce platí (jako obvykle), že je to v pravomoci výboru, pokud si rozhodnutí v těchto věcech nevyhradí shromáždění (§ 9 odst. 11 ZoVB). Jestliže vlastníci jednotek proti tomu od počátku nic nenamítali ani nenamítají, pak se s tím smiřte, nebo prodejte byt.

    Pokud se domníváte, že výbor má pracovat zadarmo, kandidujte v příštích volbách výboru. Nejlépe na funkci pověřeného vlastníka, abyste mohla názorně předvést, jak sama jediná bez jakýchkoliv odměn budete stíhat to, co nyní má na starosti celý výbor.

    lake

    Vložil ANNAKV, 17. Říjen 2012 - 8:21

    Děkuji za odpovědi, ale shromáždění schválilo pouze předpis „zálohy na SVJ“ ve výši 60 Kč na byt, žádnou konkrétní výši finální odměny. Ve stanovách je uvedeno, že o výši odměn rozhoduje shromáždění. Oni si za opravdu „nečinnost“ vyplácí na základě DPP cca 11000 ročně. Otázka: má být záloha SVJ v účetnictví stále vedena jako záloha nebo to mohli použít k čerpání na DPP? Nebráním se tomu aby někdo byl odměňován, ale za práci, ne za to, že je ve výboru. Děkuji ještě jednou za vaše reakce a pomoc.

    Vložil lake, 17. Říjen 2012 - 10:16

    Předpis záloh paušální částkou 60 Kč na byt je v rozporu se zákonem, pokud o tom neexistuje dohoda všech (§ 15 odst. 1 ZoVB). Klidně to přestaňte hradit.

    Jestliže není schválena odměna výboru, ani neexistuje smlouva o výši odměny mezi SVJ a členy výboru, pak takový předpis záloh je neoprávněný, neboť nelze prokázat, že jde o výdaje, které bude nutné vynaložit podle § 15 odst. 2 ZoVB. Společenství v takovém případě žádný závazek k úhradě nemá a právní důvod k výplatě odměn vůbec nevznikl. Nelze tedy vyžadovat zálohy na neexistující odměny.

    Lze však předepsat zálohy na úhradu DPP, které byly uzavřeny a budou splatné v budoucnu.

    Požadujte vyplatit zpět všechny dřívější zálohy, jestliže nebyly použity na stanovený účel. Budete ovšem namísto toho povinna uhradit příspěvky ke krytí vzniklých výdajů z DPP (§ 15 odst. 1 ZoVB). Možná vám to vyjde nastejno …

    lake

    Vložil ANNAKV, 18. Říjen 2012 - 3:15

    Děkuji pane Lake. Píšete, že předpis záloh paušálem je v rozporu se zákonem, kdy neexistuje dohoda všech. Dohoda všech sice neexistuje. Existuje však usnesení (dohoda nebyla jednomyslná), kterým se záloha stanovená ještě před existencí SVJ (dříve družstvo) navyšuje. Toto usnesení nebylo včas soudně napadeno postupem podle § 11 odst. 3 ZoVB. I tak mohu přestat platit a předpis záloh je v rozporu se zákonem? Děkuji

    Vložil lake, 18. Říjen 2012 - 5:34

    Dohodu je možno uzavřít písemně, ústně i konkludentně (nevýslovně, jednáním které nevzbuzuje pochybnosti). Pokud Vám byl od počátku znám způsob výpočtu stanovené částky a Vy ji delší dobu platíte bez protestů, jde o konkludentně uzavřenou dohodu všech o jiném způsobu přispívání na správu domu a pozemku.

    lake

    Vložil dopoledníček (bez ověření), 17. Říjen 2012 - 8:35

    Nezbývá než zopakovat slova raníčka: „Nejlepší obranou je, když to budete dělat vy sama zdarma. A SVJ k tomu všemu přijde jak „slepý k houslím“, jestli mi rozumíte.“

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".