Jak řešit obtěžování z bytu do bytu

Vložil Anonymous, 8. Srpen 2020 - 10:50 ::

V jiné diskusi pan Justitianus napsal, že za obtěžování ze sousedního bytu je odpovědný vlastník sousedního bytu, nikoliv osoby v bytě, které toto obtěžování svým chováním způsobují, a že k tomu je konstatní judikatura.

Znamená to tedy, že pokud jsem obtěžována ze sousedního bytu (kouřem, smradem, hlukem, vibracemi), mám se obracet na vlastníka sousedního bytu, v domě nerozděleném na jednotky na vlastníka domu (a tím i sousedního bytu)? (Správy společných částí domu se to netýká, takže SVJ s tím nemá nic společného.)

Prosím o onu konstantní judikaturu, ráda bych věděla, na koho se obracet a s kým případně vést spor. Měla jsem za to, že se musím obracet na obtěžující osobu, tj. na původkyni obtěžování. Původce obtěžování v případě kouře a smradu znám, v tom problém není, jedná se o nájemkyni bytu pode mnou. S důkazy obtěžováí kouřem a smradem problém taky nebude, stačí nafotit její popelníček na parapetu okna pode mnou, případně jí samotnou vykloněnou z okna. S důkazy obtěžování hlukem a vibracem to bude horší, tam nevím, kdo je původcem, ani nevím, jak to zjistit, ale toto obtěžování je zase jenom občas, takže tolik nevadí.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Tomol (bez ověření), 12. Srpen 2020 - 12:26

  ať už to budete řešit s kýmkoli, bude podstatné čeho chcete dosáhnout. Jestli vám soused kouří pod oknem, obávám se že mu ani soud kouření nezakáže, tedy neztrácejte čas. Osobně jsem stejný problém řešil domluvou – ve všední v pracovní době nejsem doma, mám zavřené okno, tak si kuřte, stejně tak odpoledne na západní straně je přes léto hic tak mám okno zavřené, naopak po západu sluníčka potřebuji větrat horko ven. Dohodli jsme se :) a tom sousedské vztahy jsou.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 8. Srpen 2020 - 11:46

  https://www.bezplatnapravniporadna.cz/…jemniku.html

  judikaturu si můžete stejně jako kdokoliv z nás najít sama. chce to jen trochu času a snahy.

  Vložil Správce domu (bez ověření), 8. Srpen 2020 - 13:14

  Paní Radko2222,

  odkazujete na článek na webu, jehož anonymní autor se domnívá, že pod správu domu patří usměrňování chování osob v bytech. Přečtěte si, prosím, nejprve, co je předmětem činnosti společenství vlatníků. Je to správa společných částí domu (vždy) a (případně) i správa pozemku (jenom v některých případech, jenom některá SVJ spravují také pozemek). Nic více.

  SVJ je správcem domu.

  Žádný judikát jste neuvedla.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".