Jak optimalizovat daně pro OBZP za rok 2023

Vložil Petra24, 20. Leden 2024 - 0:38 ::

Dobrý den,

ráda bych se na portálu pro SVJ zeptala jak vyřešit níže uvedené.

V roce 2023 jsem byla OBZP a stále jsem. Platím zdravotní pojištění ve výši 2336,–Kč, mám pravidelný měsíční čistý příjem ve výši 2 600,–Kč od SVJ během celého roku. 15 % srážkovou daň z pravidelného čistého příjmu 2 600,–Kč od SVJ za mne odvádí měsíčně SVJ na Finanční úřad. Během tří měsíců roku 2023 jsem provedla navíc práce pro SVJ, práce mi byly během tří kalendářních měsíců v roce 2023 proplaceny a srážková daň z odměny za tyto práce účetním SVJ odvedena na FÚ. Celková výplata měsíčně za uvedené práce navíc po dobu tří měsíců v roce byla vždy do měsíčního limitu 10 000,–Kč včetně toho pravidelného příjmu 2 600,–Kč.

Ke konci roku 2023 (ve čtvrtém čtvrtletí) jsem provedla administrativní práci pro firmu, která daní v ČR, za práci mi firma přislíbila vyplatit 30 000,–Kč. Vyplacení chce ale provést oproti dokladu, doklad chce vystavit na období roku 2023 (asi kvů-li snížení jejich daňového základu pro DP za 2023).

1 a) Bude pro mne z daňového hlediska lepší vystavit doklad na celou částku 30 000,–Kč jako jednorázový příjem třeba za prosinec 2023 se splatností v lednu 2024?

1 b) Musím pak u jednorázového příjmu 30 000,–Kč za rok 2023 doplatit 15 % daň z příjmu?

1 c) Vznikne pak povinnost zpětně doplatit sociální pojištění (SP momentálně neplatím) a doplatit vyšší sazbu zdravotního pojištění?

ZP si platím ve výši 2 336,–Kč jako OBZP.

2 a) Nebo bude výhodnější vystavit celkem 5 dokladů např. po 6 000,–Kč, tedy na každý měsíc např. na 5, 6, 10, 11, 12 měsíc roku 2023?

V roce 2023 jsem neměla většinu měsíců v roce žádný nezdaněný příjem kromě toho pravidelného měsíčního zdaněného čistého příjmu na 2 600,–Kč od SVJ, tzn. vešla bych se i po dobu těch 5 měsíců do hraničního limitu 10 000,–Kč měsíčně.

Předpokládám, že sociální pojištění za těch 5 měsíců bych zpětně doplácet nemusela, ani vyšší sazbu zdravotního pojištění. Nebo se pletu?

Předpokládám, že bych musela doplatit jen 15 % daň z příjmu, protože příjmy by mi pak vycházely do 10 000,–Kč čistého příjmu měsíčně.

2b) Ale lze vůbec takto zpětně srážkovou daň ve výši 15 % doplatit na FÚ v rámci DPP – dohoda o provedení práce?

3) Nebo existuje lepší možnost jak daňově optimalizovat příjem ve výši 30 000,–Kč na který chtějí vystavit doklad za období roku 2023?

Děkuji za pochopení a za odpovědi, přeji hezký večer.

Péťa

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ppp (bez ověření), 22. Leden 2024 - 16:11

    to je dobrý ojeb a snaha dostat se pod 30.000 Kč za rok :-)

    Ale nezoufejte, do 205 600 Kč za rok se u nás daň z příjmu neplatí (sleva na dani).

    Když máte v rodině více OBZP/důchodců a jedete s nemovitostma, tak můžete šikovně vyoptimalizovat miliony :-)

    Vložil Petra24, 21. Leden 2024 - 18:26

    Oprava částky v úvodním dotazu – tématu: Pravidelný měsíční čistý příjem je ve výši 2 490,–Kč od SVJ během celého roku.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 20. Leden 2024 - 11:16

    takže vy tvrdíte, že jste obzp, i když máte pravidelné příjmy a očividně podnikáte. těžko administrativní činnost trvala pár hodin, když je za třicet litrů. nebo jo?

    Vložil Petra24, 21. Leden 2024 - 18:17

    Dobrý den,

    Citaji: Vložil radka2222 (bez ověření), 20. Leden 2024 – 11:16 takže vy tvrdíte, že jste obzp, i když máte pravidelné příjmy a očividně podnikáte. těžko administrativní činnost trvala pár hodin, když je za třicet litrů. nebo jo? Konec citace

    (3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny:

    1. příjmy podle odstavce 1 písm. a), pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne

    ve zdaňovacím období 30 000 Kč;

    https://www.kurzy.cz/…paragraf-10/

    Tedy částka 30 000,–Kč přijatá v roce 2024 (asi v lednu) bude mým příjmem za rok 2024. Horní hranice za příležitostou činnost v roce 2024 je navíc zvýšena z původních 30 000 Kč na 50 000 Kč.

    Přeji hezký den.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Leden 2024 - 18:26

    rozhodující je příležitostná… což je dle výkladů soudů jednorázová, neopakovaná atd atd… takže pokud jste soustavně vykonávala nějakou činnost za účelem zisku, tak bez ohledu na částku nejde o příležitostnou činnost. ale to musíte vědět vy.

    Vložil Petra24, 21. Leden 2024 - 19:14

    Příležitostný příjem:

    Může jít o nepravidelné a nárazové příjmy z činností jako doučování, úklid domácnosti, prodej vámi vypěstovaného ovoce, zeleniny, vajec nebo občasný pronájem movitých věcí (počítač, auto).

    Příklady: Penzista pan Novák jednou týdně doučuje angličtinu syna svého souseda za 500 korun na hodinu. Celkově si za rok vydělá 20 000 korun. Jeho příležitostný příjem je tedy nižší než limit 30 000 a pan Novák z něj neplatí žádné daně, nevyplňuje formuláře pro správce daně a příjmy nemusí nikde přiznávat.

    https://www.businessinfo.cz/…skym-listem/

    V návaznosti na mnou výše uvedené a zdroj-odkaz, bych Vás poprosila také o odkaz na rozsudek soudu, z kterého jak píšete plyne: „což je dle výkladů soudů jednorázová, neopakovaná“

    Děkuji.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Leden 2024 - 19:29

    když vám stačí blábol z internetu, tak tady máte druhý, který říká něco jiného: https://www.pruvodcepodnikanim.cz/…-se-zdanuji/ rozsudek si najděte sama. jednalo se o prodej pomlázek jednou za rok. takže každoročně se opakující činnost, soud zhodnotil jako podnikání. ale to je na vás.

    Vložil plátce daně (bez ověření), 20. Leden 2024 - 10:27

    Nejsem žádný daňový poradce, ale domnívám se, že to vyřešíte klasickým daňovým přiznáním za rok 2023. Tam uvedete všechny přijmy, spočítáte z nich povinnou daň, uděláte odečet, porovnáte spočítanou a odvedenou daň a vyjde vám, zda máte něco doplatit nebo vám něco vrátí. Do toho patří i příjem z DPP, který jste dostala a tím to vyřešíte.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".