Jak by měl vypadat předpis plateb?

Vložil Anonymous, 20. Duben 2018 - 14:18 ::

Můžete zde uvést, jak by měl vypadat bezvadný předpis plateb, který bych jako vlastnice bytu měla obdržet, abych ho mohla s klidem platit a abych ho místo toho nemusela reklamovat? Děkuji.

Kdo platí, souhlasí. Takže jednou zaplacený rozpis je jeho zaplacením odsouhlasený. Zbývá jediné: při pochybnostech neplatit.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil jarmila44 (bez ověření), 30. Duben 2018 - 15:34

  Dnes mi bylo doručeno vyúčtování předpisu záloh za rok 2017. Podotýkám, že nebyl schválen rozpočet na r. 2018, jako každým rokem,nebyla schválená závěrka taky jako každý rok, tak ani za rok 2017. Za rok 2017 ve vyúčtování služeb jsou položky odměna statutáru, úklid (neprovádí exter. fy) krátkodobá drobná údržba, krátkodobá – provoz domu, úhrada za správu. Není tam dlouhodobý úvěr, dlouhodobá záloha na opravy, a druhý úvěr, který skončil k 31.12.2016 nebyl dodnes vyúčtován a platby nebyly pro r. 2017 sníženy. Nebyla ani vyplacena částka za T-mobil (střecha), na kterou jsme dostali už upozornění v lednu. Mám taky problém s částkou, kterou mi srážejí jako dluh, že předpis záloh zvedli cca o 37Kč bez scválení shromáždění, vyúčtování, a já mám všude zůstatky v plusu, nevidím důvod, posílat vyšší zálohy, nemusím si v SVJ spořit. Vůbec se mi nelíbí, že SBD Poruba, s podílem cca 5 000, si hraje stále na správce, a pochybuji, že platí částky za svůj podíl, ale za jednotlivé nájemce jako vlastníky společně. Poradí někdo jestli je to „v normě“ správně?

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 30. Duben 2018 - 21:34

  Ukázka předpisu záloh na správu a služby, jejíž odkaz je uveden dále, je využitelná jak pro účtování (účtují se jenom celkové částky včetně předkontací a jsou tam i kontrolní prvky), tak pro vlastníky jednotek.

  Vlastníkům jednotek stačí zaslat předpis např. v lednu nového roku a potom až při změně některé položky předpisu.

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 30. Duben 2018 - 21:45

  Vyúčtování předpisu plateb je něco jiného, než je v názvu předmětu dotazu.

  Vyúčtování předpisu plateb na služby upravuje zákon.

  Vyúčtování předpisů záloh na správu neupravuje nic, ale na tomto webu existuje spousta příspěvků na téma „Přehledy o stavu a čerpání záloh na správu“. Zkuste je najít v hledáčku vpravo nahoře.

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 23. Duben 2018 - 11:03

  Včera jsem tu uvedla nesprávný odkaz na starou ukázku z roku 2007. Poprosila jsem pana Bilaka a on mi vyhověl a příspěvek smazal stejně s formulářem na objednávky stařičkého prográmku Klaiex 4.

  Teď si můžete prohlédnout ukázku, která je v souladu s účetními předpisy.

  Je tady:

  klaiex.webnode­.cz/ruzne/ukaz­ky-souboru-pro-portal-svj/ukazka-mozneho-predpisu-zaloh-na-spravu-a-sluzby/

  Nebo bude možná lepší (nevím, nějak mě zlobí počítač):

  Klaiex 26 A – Podklady – část.xlsx (30,1 kB)

  Pokud to někdo šikovnější otevřete, dejte sem prosím funkčnější odkaz. Děkuji, N.K.

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 23. Duben 2018 - 11:21

  Mnohokrát děkuji. Nechápu, co to od včerejška vyvádím :)

  Přeji mnoho krásných dní a hodně úspěchů ve všem.

  N. Klainová

  Vložil Jan236 (bez ověření), 20. Duben 2018 - 18:59

  Z měsíčního předpisu plateb by mělo být patrné:
  - co jsou zálohy na služby a příspěvky na správu domu a pozemku
  - co je záloha na budoucí náklady správy nebo co je konečná platba – příspěvek na správu (částky, která je jako záloha závazkem SVJ vůči plátci a povinně se vyúčtuje a vypořádá, nebo jde již o konečnou úhradu (příspěvek na správu domu) a nevyúčtuje se s plátcem
  - pokud jde o zálohy - záloha krátkodobá, která se vyúčtuje a vypořádá každoročně automaticky, a záloha dlouhodobá, která se vyúčtuje a vypořádá buď po použití částky na schválený účel, nebo po marném uplynutí lhůty použití

  Další inspiraci můžete hledat ZDE.
  -------------------
  cit. "Kdo platí, souhlasí. Takže jednou zaplacený rozpis je jeho zaplacením odsouhlasený. Zbývá jediné: při pochybnostech neplatit."

  Před několika lety jsem byl na Vašem místě a také jsem se zde ptal, můj měsíční předpis plateb je (podle mého názoru) vadný, neurčitý a nesrozumitelný. Nechal jsem to být a začal platit. Jenže SVJ mi podle tohoto předpisu udělalo i vyúčtování služeb, takže vyúčtování je nesrozumitelné, vadné a není souladu s předpisy jej regulujícími a tedy je nesplatné. Vyúčtování služeb jsem nezaplatil a SVJ podalo žalobu. Teď to považuji za výhodu, že mám vadný předpis plateb, protože SVJ nese důkazní břemeno (soud z toho totiž bude minimálně PAF). A jestli mi SVJ udělá vyúčtování znova podle tohoto předpisu, bude opět vadné a opět ho nezaplatím.

  Vložil TN. (bez ověření), 20. Duben 2018 - 15:39

  SVJ není povinno vystavovat předpis plateb, ale jde o zavedenou praxi z dob socialismu, kdy se vydávaly evidenční listy.

  Vlastník je povinen přispívat na správu domu a to jen v částkách, které schválilo shromáždění. Pokud by rozhodoval výbor, šlo by o nulitní rozhodnutí. Způsobů, jak se ke konkrétní částce dobrat je celá řada, nejčastější praxí je schválit fixní částku na metr čtvereční, dle mého názoru je správnější nejprve schválit rozpočet a celkovou výši příspěvků a z ní pak dle spoluvlastnického podílu vypočíst konkrétní platební povinnost každého vlastníka (př. shromáždění schválí 1.256.256 Kč, můj podíl je 12/252, budu platit 4985 Kč měs.).

  Vlastník by se pak o platební povinnost měl nějak dozvědět a k tomu účelu právě slouží předpis plateb vystavený výborem. Stačil by ale i nějaký dopis výboru „Ahoj Péťo, takže na základě rozhodnutí shromáždění ze dne 20.4.2018 od 1.5.2018 platíš 4985 Kč měsíčně na účet 123456/1111 a pod v.s. 145“.

  Vložil janica, 21. Duben 2018 - 17:10

  Vlastník bude platit nějakou celkovou částku, aniž bude vědět kolik platí např. za služby? Určovat fixní částku podle podílu a rozpočtu? Měsíční přehled by měl obsahovat jednotlivé položky a výši platby. Nebo jak se i navrhuje, že bude platba za správu a za služby. Taky se to dá vyúčtovat. Jak tady na webu diskutující už dříve napsali, že mají v měsíčním předpise až 20 položek. Vlastník by měl dostat předpis plateb. Když dostaneme vyúčtování za dům, tak víme, kolik jsme zaplatili za teplo, vodu, elektřinu, jaké byly zálohy v jednotlivých položkách. Není měsíční předpis plateb obdobný jako platební výměr?

  Vložil Čmuchal (bez ověření), 20. Duben 2018 - 16:13

  „…je správnější nejprve…“

  A jak u Vás? U Vás se tím řídíte? Ukaž(te) jaký máte rozpočet a na co… :)

  „…nejčastější praxí je schválit fixní částku…“

  …dle mého názoru je správnější nejprve…
  praxi „schválit fixní částku bez rozpočtu“ bojkotovat i silou jednoho hlasu. Co Vy, platíte svých „4985 Kč měs a jste jak jezevec“ nebo taky víte „na co platíte 4985 Kč měs“ a jste připraven výborovou šlechtu kdykoli rafnout?

  Vložil weqwew (bez ověření), 20. Duben 2018 - 16:09

  „SVJ není povinno vystavovat předpis plateb“

  To jistě není. V takovém případě ovšem vlastnice bytu není povinna hradit. O tom zde nediskutujeme.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".