Inflace - infkační doložka

Vložil Brno (bez ověření), 20. Září 2022 - 17:52 ::

Dobrý den, mám dotaz ohledeně inflace. SBD Nový Domov v Brně nám SVJ poslalo návrh dodatku Smlouvy s tím , źe od roku 2006 nebyla zvýšena cena za správu o inflaci. A to v době kdy infkace je cca kolem 17 % . Od roku 2023 chtějí do dodatku uvést : automatické navýšení inflace tzv. inflační doložkou s tím, že navýšení by bylo automatické každý rok . S timto však nesouhlasíme. Má na to správce zakonný nárok ?
Co nám jako SVJ doporučujete .

  • správce

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Hus (bez ověření), 20. Září 2022 - 18:45

Tak mu to sdělte, že s tím nesouhlasíte, no a pravděpodobně si budete hledat nového správce, pokud on nebude souhlasit s tím, že se nenavýší platba.

A také si tu správu můžete dělat sami. Protože, dnes je každý na dávkách, na invalidním důchodu, na starobním důchodu, na medikaci a pracovat už nikdo nechce.

Vložil MartinII, 21. Září 2022 - 0:01

Do kdy máte smlouvu o správě, -co máte ve smlouvě o možnosti dřívějšího ukončení a -kolik činí úhrada za 1 BJ ?

Vložil Petr Ti (bez ověření), 21. Září 2022 - 13:43

Cena za bytovou jednotku je 160,– Kč a za garáž 54,–. Proč platíme správci za garáž to opravdu nevím, elektriku v garážích má každý sám na sebe a voda tam není, úklid se neprovádí ani žádné revize. Jde mi taky o tu inflační doložku ? Co s tím dělat ? To navýšení při inflaci cca 17% by za pár let bylo velmi vysoké.

Vložil Justitianus, 22. Září 2022 - 13:53
  • Petr Ti píše: „Proč platíme správci za garáž to opravdu nevím …“

Vy (to jest vlastníci jednotek) neplatíte nic „za garáž“ ani „za byt“.

Jediný kdo platí smluvnímu správci odměnu je právnická osoba SVJ. Za co správci platí – to si zjistěte ze sjednané smlouvy. My netušíme jaký má ta smlouva obsah. Může v tom být vedení účetnictví SVJ, administrace odměn členům výboru, zpracování smluv, atd.

Bývá běžné že součástí služeb správce je rozúčtování nákladů na služby a vystavení vyúčtování služeb pro všechny vlastníky jednotek. Pak je zjevné, že s garážemi má správce méně práce. Na vlastníky garáží se asi nerozúčtují služby vytápění, dodávka vody, poskytování teplé vody, provoz výtahu, osvětlení společných prostorů, atd..

Justitianus

Vložil rada (bez ověření), 21. Září 2022 - 23:40

Za garáž správci platíte, protože ji chcete po něm chcete rozúčtovat.

Vyjměte je z rozúčtování a je to :-)

" Co s tím dělat ?" – nepodepsat takový dodatek a počítat s výpovědí a začít si hledat jinou firmu.

Řekl jste 160.- za byt a kolik je to celkem ročně té firmě za dům, včetně roční závěrky? Pokud jste malé SVJ, tak pro pár bytů cena je nutně vyšší, pokud byste měli 100 bytů, tak cena je zase hodně vysoká.

Vložil Petr Ti (bez ověření), 22. Září 2022 - 13:22

Děkuji moc za odpověď. Kolik přesně platíme i s uzávěrkou bohužel nevím , ale v domě je 8 bytů. Ještě prosím mám dotaz , když garáźe ( jsou tam 4 garáže a 8 bytů) nebudeme chtít rozůčtovat, jak tedy se to bude počítat ? Nebo jak toto řeší ? Děkuji

Vložil rada (bez ověření), 22. Září 2022 - 17:55

nevíme, zda za garáže něco platíte do FO

orei pouhých 8 bytů je cena 160 za byt asi v pohodě, pokud dělají i závěrku a podání na úřad, to je 8×12×160 = 15 360 Kč za rok…

No řekněte sám, dělal byste se s tím vy sám za ty peníze? Když seženete levnějšího, můžete si vybirat, takto asi moc ne. ¨

tip: Dodatek podepište až co nejpozději, protože inflace bude klesat :-)) Řekněte třeba že až po schůzi co bude příští rok

Vložil MartinII, 22. Září 2022 - 16:09

"SBD Nový Domov v Brně nám (SVJ) poslalo návrh dodatku Smlouvy s tím, źe … Od roku 2023 chtějí do dodatku uvést: automatické navýšení inflace tzv. inflační doložkou s tím, že navýšení by bylo automatické každý rok. S timto však nesouhlasíme. Má na to správce zakonný nárok ?

Cena za bytovou jednotku je 160,– Kč a za garáž 54,– Kč. Proč platíme správci za garáž to opravdu nevím, elektriku v garážích má každý sám na sebe a voda tam není, úklid se neprovádí ani žádné revize. Jde mi taky o tu inflační doložku ? Co s tím dělat ? To navýšení při inflaci cca 17% by za pár let bylo velmi vysoké.

  • – – – – – – – – – – – – – – – –

Justitianus vás správně odkázal na znění smlouvy (co správce pro vás „dělá“ pro byty a co pro „garáže“). Je překvapivé že to nevíte i když jste třeba jen člen SVJ (obraťte se proto na statutára). Velmi překvapivé by bylo kdybyste to nevěděl kdybyste byl statutárem.

Každá smluvní strana má nárok na to, co jí umožňuje smlouva (pokud smlouva neporušuje zákon, viz váš dotaz zda má spráce nárok na inflační doložku). Ve Vašem případě asi inflační doložka ve smlouvě nění, protože píšete, že správce chce dodatek.

Smluvní cena by měla odpovídat tomu, co je náplní činnosti správce, jinak nelze cenu 150 Kč a 84 Kč posoudit.

Není jasné za koho mluvíte (viz „s timto však nesouhlasíme“)

Obecně je (dle mne) otázka inflace složitější než se někteří tváří. Kvůli tomu, že byly zdraženy potraviny, tak by neměly být navýšeny činnosti poskytované ve smlouvě o správě (cena za účetnictví). V úvahu přichází v tomto případě snad jen navýšení cen za energie které správce hradí v (možná) pronajaté kanceláři.

Vložil rada (bez ověření), 22. Září 2022 - 18:00

jen k poslednímu odstavci – kde jste napsal:

„by neměly být navýšeny činnosti poskytované ve smlouvě o správě (cena za účetnictví). V úvahu přichází v tomto případě snad jen navýšení cen za energie“

to máte dost zajímavou úvahu, to jakože ti lidé v kanceláři si nenakupují jídlo a svačiny? :-) Neboli nepotřebují větší mzdy?

Potřebují právě pro tu inflaci, přifouknutí peněz. Ty ceny rostou překvapivě proto, že je více peněz v oběhu :-)

Naštěstí, máme volné ceny a buď koupíš nebo ne… Většina lidu jen remcá a stejně koupí (ať ten servis, nebo ty potraviny, nebo energie). Stát si půjčí (na důchody, na zastropování EL a PLYNu, na dávky) a zaplatí to naši vnuci i s úrokama!

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".