hypotéka v účetnictví

Vložil Eva (bez ověření), 18. Listopad 2015 - 16:00 ::

Dobrý den.

Poradil by mi někdo, jak účtovat hypotéku v svj? Jsme firma, která je majitelem bytu. V evidenčním listu se nově objevila částka na hypotéku. Nevím si rady, kam to zaúčtovat. Vedeme podvojné účetnictví. Děkuji. Eva

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 19. Listopad 2015 - 6:45

    Paní Evo,

    členové výboru SVJ v domě páchají trestný čin podvodu podle § 209 Trestního zákoníku a také trestný čin Zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění podle § 254 Trestního zákoníku.

    Pokud skutečně máte platební povinnost vůči SVJ, půjde o odlišnou částku, splatnou z jiného právního důvodu, a ve vašem účetnictví se o ní bude účtovat jinak. Samozřejmě vaše společnost nebude hradit za dlužníka žádné náklady na hypotéku, kterou si v bance sjednal on sám.

    Vy máte povinnost hradit jinou částku ze zcela odlišného důvodu: SVJ nejspíše vlastníkům jednotek opravilo, nebo technicky zhodnotilo jejich majetek. Při tom SVJ bylo v postavení příkazníka, který provedl zhodnocení cizího majetku na pokyn příkazce. Po provedení příkazu bylo povinností SVJ předložit příkazci vyúčtování.

    Vaše společnost je vlastníkem jednotky a proto je také spoluvlastníkem společných částí domu. Zhodnocení vašeho majetku nastalo účetně v okamžiku, kdy SVJ převzalo dohotovené dílo od zhotovitele. Tím okamžikem vám vznikl závazek uhradit alikvotní (poměrnou) část vynaložených nákladů.

    Dluh zaúčtujete, jakmile vám SVJ oznámí celkovou výši částky, která na vás připadá. Zatím to zřejmě neučinili, takže nemáte ještě povinnost nic hradit. Až dostanete výzvu k (jednorázové) úhradě, postupujte obezřetně. Vzhledem k tomu, že členové výboru se snaží podvádět a porušují účetní předpisy, nechal bych si předložit ke kontrole jak smlouvu mezi SVJ a zhotovitelem, tak i konečnou „fakturu“ vystavenou zhotovitelem.

    Částka, kterou vám SVJ oznámí, by měla odpovídat vašemu podílu na celkových nákladech technického zhodnocení. Účtovat o této částce jistě dovedete: jde-li o náklad na technické zhodnocení převyšující 40 000 Kč, nemůžete jej zavést do nákladů přímo, nýbrž prostřednictvím odpisů.

    Požadavek SVJ na úhradu jejich vlastních výdajů „na hypotéku“ (které ani nejsou účetním nákladem) je požadavek protiprávní. Vaše společnost jako vlastník jednotky v domě má pouze povinnost uhradit podíl na nákladech technického zhodnocení společného majetku. Zda si mezitím SVJ vzalo hypotéku či úvěr vás samozřejmě vůbec nezajímá.
    ------------------------------------------------------------------

    Poznámka na závěr: Pokud jste předem vyjádřili souhlas s úhradou ve splátkách, rozložených na delší časové období, musíte se smířit s tím, že celková požadovaná částka bude vyšší než částka „fakturovaná“ zhotovitelem. To je totéž jako pořídit si ledničku od HomeCredyt: zaplatíte-li ihned, stojí 12 000 Kč. Sjednáte-li financování přes HomeCredyt, budete tu ledničku splácet dva roky a zaplatíte 16 000 Kč. Jde jen o rozhodnutí která varianta je pro vás přijatelnější.

    Bohužel nepíšete, zda jste předem souhlasili se splátkovým kalendářem a tedy i se zvýšenou cenou. Pro jistotu si zkontrolujte zápisy ze shromáždění: možná, že dlouhodobé splácení fechnického zhodnocení odsouhlasilo shromáždění před zahájením akce.

    Nicméně ani v jednom z obou případů neplatíte cizí hypotéku a nezavádíte žádné výdaje tohoto druhu do vašeho účetnictví. Proč členové výboru SVJ podvádějí vlastníky jednotek a zkreslují účetnictví – to by byl jiný příběh, který Vás asi nezajímá.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".