Hluční sousedi

Vložil Linda (bez ověření), 17. Leden 2021 - 12:00 ::

Dobrý den, máme takový asi ne neobvyklý problém. Soused v domě, který má byt vedle mě se odstěhoval a byt pronajal svému bratrovi a jeho dvěma kamarádům. Jsou to týpci kolem čtyřicítky. Bohužel všichni jsou násoskové. Nebudu se rozepisovat. Prostě chlastají a dělají bugr. Odpoledne, večer, v noci. Ne každý den, ale často. Domluvy nepomáhají, s majitelem jsme mluvili několikrát, sice na ně zahartusil a byl chvilku klid, ale nikdy ne dlouho. Naposled asi ve dvě ráno napadli slovně sousedku, která má dvě malé děti a bydlí nad nimi a šla jim říct, aby se ztišili. Policie je samozřejmě po desáté hodině taky ve hře. Mně zajímá zda se dá nařídit vlastníkovi vystěhování takových nájemníků. Mám pocit, že jsem o takové možnosti někde slyšela, ale už pořádně nevím. Na schůzi to samozřejmě budeme řešit taky. Pokud by někdo měl radu nebo zkušenost, budu ráda. Legální :-) Děkuji

  • hluk

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Tomol (bez ověření), 20. Leden 2021 - 9:55

tedy jestli jim ukonci najemni smlouvu ihned pokud… Vzdyt i on sam nemuze byt nadseny ze ma v byte takove najemniky, kteri mu v alkohovem opojeni nepochybne ac neumyslne ten byt pravdepodobne poskozuji.

Urcite si poridte co nejvic dukazu, vedte par dni nejakou evidenci nocniho neporadku, nahrajte ten curbes na mobil a zkuste to pres policii. Na shromazdeni si akorat tak vsichni postezujete, ale nic nevyresite.

Vložil Petra Konvalinková, 19. Leden 2021 - 17:28

Dobrý den, podobný problém jsem řešila téměř dva roky. Sousední byt pronajímal majitel páru dealerů pervitínu, takže nebudu popisovat, co všechno se díky nim v domě dělo. Majitel se za celou dobu neobjevil, zato policie jezdila poměrně často. Předseda SVJ neudělal vůbec nic. Začala jsem tedy majiteli bytu volat a nakonec jsem sepsala Výzvu k ukončení pronájmu (s citacemi ze Stanov SVJ a zákonů), obešla jsem několik sousedů, aby také něco napsali a doporučeně poslala majiteli. Do dvou měsíců byli pryč.

Vložil ik (bez ověření), 17. Leden 2021 - 13:34

Na shromáždění nic nevyřešíte. Jak tu už je napsáno, to není v kompetenci shromáždění. Váš výbor může samozřejmě neustále zasílat dopisy či e-maily majiteli bytu a žádat ho o zjednání pořádku v domě. Možná, že to po čase pomůže a majitel bratra s kamarády vystěhuje. Může nebo nemusí. Moje kamarádka měla podobný problém v jejich SVJ s Ukrajinci. Jelikož je ve výboru tak za ní chodili vlastníci, ať s tím něco udělá. Jediné co jde dělat, jak zjistila, je zřejmě při každém kraválu v domě po desáté večer zavolat Policii. Ovšem lidé, zejména ti starší, se mohou bát napadení od těchto hlučných nájemníků, tak nikam nezavolají a trpí.

Vložil . (bez ověření), 17. Leden 2021 - 13:20

Schůzi shromáždění vlastníků přísluší řešit správu domu, ne sousedské vztahy, ani hlučné sousedy. To není v kompetenci shromáždění. Bohužel jste mimo a nic nevyřešíte.

Vložil Justitianus, 17. Leden 2021 - 14:22

Pan „. (bez ověření)“ zde píše naprosté nesmysly.

SVJ samozřejmě je oprávněno řešit (i soudně) obtěžování vlastníků jednotek, jestliže k tomuto obtěžování dochází přes společné části (zdi, stropy, podlahy, instalační šachtu), nebo přes společné prostory domu. SVJ je tedy nepochybně aktivně legitimováno. Shromáždění jako nejvyšší orgán SVJ může právnické osobě dát pokyn, aby konala.

Je k tomu judikát Nejvyššího soudu ke sporu o hluk z dopravy na pražské magistrále. Žalobcem bylo SVJ. Nechce se mi teď hledat spisovou značku, jde o notorietu.

Justitianus

Vložil . (bez ověření), 17. Leden 2021 - 15:06

No nevím, nevím pane Justitiáne. Vě většině vašich příspěvků s vámi souhlasím, ale tady nevím, nevím… Pokyn dát shromáždění může, zástupci právnícké osoby mohou vlastníka žádat, upozorňovat, prosit, …, ale to je tak asi vše, co můžou. Můžou se s nim dokonce i soudit, ale čeho dosáhnout? Asi ničeho.

Vložil Justitianus, 17. Leden 2021 - 12:57

Lindo, Váš nápad považuji za nerealizovatelný.

Existuje konstantní judikatura o sousedském obtěžování: Obtěžujícímu sousedovi může pouze být uložena povinnost, aby se zdržel obtěžování nad míru přiměřenou místním poměrům. Nikdo – ani soud – není oprávněn mu nařizovat JAK má toho výsledku dosáhnout. To je pouze jeho věc.

Viz známý judikát Nejvyššího soudu o včelách: Sousedovi bylo nařízeno, aby se zdržel obtěžování nalétáváním včel na zahradu a terasu souseda. Bylo pak pouze na něm, zda svým včelám rázně domluví, nebo je přiváže za nožičku na krátké provázky, nebo je vycvičí, nebo je bude chovat ve velké kleci, nebo zruší svá včelstva, nebo se zařídí nějak jinak. Do tohoto rozhodování nemohou a nebudou zasahovat ani soud, ani ostatní sousedé.

Naprosto stejné je to při obtěžování hlukem. Můžete požadovat po vlastníkovi jednotky, aby se zdržel (např.) obtěžování hlukem. Nemáte právo mu radit či nařizovat jak toho má dosáhnout.

Justitianus

Vložil Petr, 20. Leden 2021 - 8:35

Tazatelko, problém skutečně není neobvyklý, takže máte možnost si přečíst zdejší bohatou diskusi a přidala jste další vlákno k již existujícím.

Např.

www.portalsvj.cz/…ede-pres-den

Hluční sousedé přes den

Vložil Anonymous, 25. Leden 2020 – 13:26 :: Dobrý den, mám nad sebou hlučné sousedy, kteří mají několik dětí a dělají šílený bordel. Celý činžák je v SVJ a byty máme v osobním vlastnictví, takže legálně s tím nemůžu nejspíš nic dělat…

www.portalsvj.cz/…ni-sousede-0

Hluční sousedé

Vložil PhDr. Janka Zac…, 11. Únor 2016 – 19:31

Prosím stanovisko ke hlučným sousedům. V portálu je dost článku, ale všechny vycházaejí ze starého OZ. Prosím odpověď na základě nového, stávajícího OZ. Děkuji.

www.portalsvj.cz/…e-nocni-klid

Stanovy mohou určit co je noční klid Vložil Justitianus, 5. Červenec 2020 – 16:00 ::

V jiné diskusi se objevily nesmyslné názory o obtěžování hlukem a o tzv. „nočním klidu“. Podstatou těchto (ničím nepodložených a právně vadných) názorů je, že prý noční klid je upraven v § 34 zákona č. 258/2000 Sb., a proto prý nelze toto upravit odlišně ve stanovách SVJ.

https://zena.aktualne.cz/…icle:786434/

Každá vyhláška obce či města stanovuje, co je nad míru přiměřeného hluku.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".