garáž v OV ve společenství vlastníků

Vložil Anonymous, 10. Listopad 2010 - 19:54 ::

Dobrý den, v našem SVJ je 12 garáží. Měsíční platba za správu garáže se zvedla ze 120 Kč/měsíc na 402 Kč/měsíc. Nyní se SVJ chce usnést na částce 600Kč/něsíc. Vedlejší dům (také SVJ) platí za garáž 600 Kč/rok. Jak se bránit nárůstu, který je dle mého názoru nehorázný? Garáž není vytápěná, není v ní rozvod vody, vrata jsou stará a SVJ nemá v plánu žádné rekonstrukce či zateplení. Garáž má 20m2. Je možné platit 30Kč za m2??? Můžou navyšovat vlastníkům garáží poplatek za správu a údržbu garáží, když žádnou údržbu neprovádí??? Prosím o odpověď. Děkuji. Balounová

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 11. Listopad 2010 - 8:31

  Paní Balounová,

  jak už napsal JARAS, příspěvek na správu domu se odvozuje od spoluvlastnického podílu, to jest z podlahové plochy jednotky. Všichni tedy platí shodnou částku vztaženo na 1 m2, pokud se nedohodli jinak.

  Pokud v Prohlášení vlastníka nemáte uvedeny části domu společné jen některým vlastníkům jednotek (kromě vlastníků garáží), pak bohužel původní vlastník zatížil garáže platbou za všechny společné části domu, i když vlastníci garáží tyto části nevyužívají, ani je technicky využít nemohou.

  Můžete se pokusit dosáhnout změnu Prohlášení se souhlasem všech vlastníků jednotek).

  lake

  Vložil JARAS (bez ověření), 10. Listopad 2010 - 21:59

  Je nutno rozlišovat, zda se jedná o platbu za správu nebo do fondu oprav (FO). Platby do FO se stanovují a účtují na m2, přičemž výše 30 Kč/m2 není nic mimořádného. Pokud se však jedná skutečně o částku za správu, pak pravděpodobně vychází ze zvyklosti, že správní firmy účtují svou odměnu (jako Baťa cvičky :)) jednotně za každou jednotku – bez ohledu na to, o jakou jednotku se jedná – bytovou, nebytovou, garáž a současně i bez ohledu na její velikost. Tento „zvyk“ však je v rozporu se zákonem 72/94 Sb. dle kterého se mají spoluvlastníci domu podílet na jeho správě dle velikostí svých podílů. V souladu s tímto zákonem by tedy správně měl být podíl na odměně správní firmě vypočten individuálně pro každou jednotku úměrně dle její velikosti.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".