Funkce plnění SVJ a správcovské firmy

Vložil Tomáš (bez ověření), 15. Únor 2019 - 14:17 ::

Dobrý den, mám dotaz ohledně právního postavení správcovské firmy vůči vlastníkům bytových jednotek. V sušárně která se nepoužívá a nikdo tam během 15 let vůbec nepověsil ani tepláky a kde nefunguje ani otopné těleso protože je SVJ nechalo vypnout ačkoliv ví o tom, že si tam chodím věšet prádlo jsem si uskladnil nějaké věci z rekonstrukce bytu a SVj nechalo vyvěsit na chodbě domu, že sušárna slouží k „sušení prádla“ – ačkoliv tam prádlo usušit nejde protože tam je nefunkční radiátor vyzvalo správcovskou firmu a ta mi volala, že si to musím vystěhovat jinak mi to odvezou do kontejneru. Tento postup je podle mne nezákonný protože správsovská firma si myslím, že by měla plnit pouze administrativní úkony veškerou odpovědnost tedy nese SVJ a případné škody budu uplatňovat také po SVJ.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jarda_, 18. Únor 2019 - 14:20

  Postup si obhájí, SVJ dá správcovské firmě plnou moc. Může to delegovat, na koho chce a uzná.

  Být Vámi, výbor SVJ bych písemně požádal o půjčení sušárny (anebo co to je dle PV) s tím, že si to do 60 dnů (do konkrétního data) odvezete.

  Pošlete jim to na dodejku a pochybuji, že Vás budou ještě k něčemu (pokud tu sušárnu nepotřebují) vyzývat anebo Vám věci odvezou.

  Vynechejte emoce a jednejte pragmaticky. Jde o společnou prostoru a využít ji můžete, pokud někoho neomezujete, na druhou stranu okupovat to rok smetím, pokud tam někdo třeba suší, není nejšťastnější…

  Vložil Jarda_, 18. Únor 2019 - 22:40

  Zřejmě má mínusovací squadra lepší nápad, jen ho nedokáže zformulovat a stydí se ho napsat…? ;-)

  Vložil Občan ČR (bez ověření), 16. Únor 2019 - 4:09

  Bydlím v bytovce, malý sklep. V rámci rekonstrukce bytu využiji jedinou volnou a nevyužívanou místnost (jejíž jsem spolumajitel) v domě k dočasnému uskladnění věcí. Nikdo nic nenamítá. Proč také? Příště bude místnost potřebovat někdo jiný. A pokud kromě sušárny jiná není …? Obyčejná situace v obyčejném domě ve většině z 65 000 SVJ.

  V našem domě předseda výboru jiný termín než: bývalá sušárna, nepoužije. Od „bývalé sušárny“, nyní skladu s všelijakým materiálem včetně barev, má klíč pouze on a jeho známí (známých má hodně, přátele žádné). Další člen výboru si při rekonstrukci bytu v „bývalé sušárně“ uskladnil stavební materiál. Jde stále o sušárnu dle PV. Nežongluji s paragrafy a nevyzývám k vyklizení, protože sušárnu nyní prostě nepotřebujeme.

  kverulant nebo arogantní blb (štítky pod dotazem) rozhodně není člověk z prvního odstavce a už vůbec ne tazatel.

  Vlastníkem placený Výbor se zmohl na vylepení A4. Cizí člověk z vlastníkem placené správcovské firmy volá na soukromé číslo a něco přikazuje. Rozčarování tazatele se nedivím.

  Něco se řešilo zde: http://www.portalsvj.cz/…ence-spravce

  Spojil bych se s majitelem správcovské firmy a zkonzultoval situaci (využívání místnosti jinými spoluvlastníky, důvod a dobu uložení věcí).

  Vložil VN (bez ověření), 16. Únor 2019 - 19:06

  že ten, kdo tuto místnost potřebuje , si ji půjčí… poté proč ne ? Pokud je toto pravidlo všeobecně respektováno. Otázka je ohledně legislativy a uskladnění věcí, které do této místnosti nepatří…ale to nyní neřešíme… Jinak to, že jako výbor SVJ mohu pověřit jiný subjekt, aby jednal s někým mým jménem proč ne ? Vždyť je to naprosto běžné. Pokud spolu povedeme občansko-právní spor, tak si také mohu najmout právníka , vybavit jej plnou mocí a ten v podstatě všechno vykoná za mě. Když budu prodávat nějaký pozemek , také mohu vybavit realitku plnou mocí a s kupujícím se setkat až při podpisu smlouvy…

  Vložil anonymouk (bez ověření), 16. Únor 2019 - 1:06

  Co řeknete tomu, že by si jiní členové SVJ uskladnili věci u vás v bytě? Vy jste obsadil prostor jim! Jistě si načtete potřebné v OZ a zjistíte kdo velí baráku

  Vložil Jarda_, 18. Únor 2019 - 22:34

  On dočasně obsadil společný prostor, na který má užívací právo v rozsahu jeho podílu na spol. částech :-)

  Vložil Zdenek 22, 15. Únor 2019 - 15:08

  Bývá minimálně nepsaným pravidlem, že společná místnost „sušárna“ je opatřena zámkem, „půjčuje“ se na stanovenou dobu a existuje u ní rozpis výpůjční doby. Pokud jste si tedy sušárnu řádně vypůjčil a měl ji uzamčenou, soudím, že nikomu není nic do toho, zda jste v dané době v ní sušil prádlo nebo v ní uložil na přechodnou dobu své osobní věci.

  Pokud žádné takové pravidlo u vás neexistuje (nepsané i psané) a místnost jste neměl a nemáte uzamčenou, pak je každá rada drahá. Přesto bych se snažil s výborem dohodnout podle shora uvedeného.

  Vložil abx (bez ověření), 15. Únor 2019 - 14:43

  Tomáši, nejdříve se musíte podívat do Prohlášení vlastníka, zda vůbec nějaká sušárna existuje. Ze sušáren, jako společné části domu se v mnoha domech staly nebytové jednotky. Jak je to u vás si musíte zjistit sám. Možná u vás sušárna zůstala sušárnou. Pokud je to sušárna, tak je skutečně určená k sušení prádla. Ať už je uvedená místnost sušárnou nebo není, nepatří vám a nemůžete tam skladovat co si usmyslíte. Musíte to vystěhovat. Buďte připravený, že pokud někdo ty vaše věci bude nucený vystěhovat, protože vy to neučíníte, tak to ještě dostanete k úhradě.

  Vložil VN (bez ověření), 15. Únor 2019 - 14:29

  člověk , chovající se v rozporu s dobrými mravy a ještě k tomu se chovající jako kverulant. Sakra chlape! Je ta místnost Vaše ? Není !!! Jakým právem jste si tam uskladnil své krámy ? Jinak řada SVJ má uzavřenou smlouvu se svými správcovskými firmami a plnou moc , že v konkrétních vyjmenovaných případech může správcovská jednat jménem SVJ. Poté je všechno v nejlepším pořádku…

  Vložil Petr, 18. Únor 2019 - 12:46

  Měl jste postupovat tak, že byste požádal výbor (nejlépe všechny vlastníky na shromáždění, příp. per rollam), zda jim bude vadit, že si tam uskladníte věci řekněme na 30 dní.

  Správce rozhodně nemá co poroučet (nemůže mít ani nic takového ve smlouvě), nejvyšším orgánem SVJ je shromáždění a výbor má právo dle stanov o něčem rozhodovat, aby se nemuselo stále svolávat shromáždění. Takovým příkladem je otázka uskladnění věcí v sušárně na přechodnou dobu.

  Zkuste se s výborem domluvit, protože ať již věci (oprávněně či neoprávněně) vystěhuje výbor či správce, tak bude velké popotahování.

  Důležitá otázka – vy nemáte sklep ? Možná se ty věci z rekonstrukce do sklepa nevejdou.

  V domě máte jen bývalou sušárnu ? Zřejmě jste panel bez půdy (na rozdíl od tzv. činžovních domů s půdou), ale těch místností bývá v panelových domech víc než jen sušárna.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".