Fondy SVJ

Vložil Anonymous, 11. Listopad 2019 - 10:11 ::

Dobrý den,

prosím o radu s fondy, respektive krátkodobými a dlouhodobými zálohami, které vlastníci platí měsíčně na provoz a opravy domu.

Jak v účetnictví fungují tyto fondy? Může nastat situace, kdy krátkodobé zálohy (provozní fond) vykazují kladný zůstatek? A je v pořádku, když na bankovním účtu je mnohem méně, než je účetně kumulováno na dlouhodobých zálohách (fond oprav)?

Děkuji moc.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Petr, 14. Listopad 2019 - 14:51

  Sice účetnictví nemohu radit, na to tu jsou jiní (kteří již asi nechtějí pořád dávat osvětu), ale vím jen to že nelze zaměňovat dlouhodobé zálohy (stav) a bankovní účet. Na účtu v bance (a na příslušném čísle účtu dle osnovy) by mělo být spíše více (než méně) oproti příslušnému účtu „dlouhodobé zálohy“ dle osnovy, protože ne účtu jsou i služby (součet záloh ponížený o vyplacené zálohy dle požadavků vodáren, odpadkáren, energetiků) a dále nesplacené závazky (např. faktury řemeslníkům).

  Pokud máte jak píšete „na bankovním účtu mnohem méně, než je účetně kumulováno na dlouhodobých zálohách (tzv. fond oprav)“, tak dle mne „máte pohledávky“ vůči neplatičům (ti mají „závazky“). Účetně se pokud vím „fond oprav“ vede dle „předpisu“, nikoli dle „úhrady“ a na některém účtu dle osnovy byste měly mít veden rozdíl „pohledávky“.

  Můj názor na kontrolu účetnictví je tento (příp. mne účetní opravte)

  Účet v bance + pokladna + pohledávky – závazky = finance k dispozici (snad je tento údaj i na některém účtu dle osnovy). Ani netuším, co píší knihy o „účetnictví“ SVJ.

  Hodně se dozvíte na https://klaiex.webnode.cz/

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Pozn.: doufám, že je dotaz myšlen vážně, ne jako vtip.

  Vložil Erlen (bez ověření), 17. Listopad 2019 - 12:01

  Dotaz byl opravdu myšlen vážně. Je toho více, čemu v tom účetnictví nerozumím, ale nejsem expert na účetnictví SVJ, tak může být chyba na mé straně. Pohledávky za vlastníky vykazují velmi malý zůstatek, ale zase je větší kladný zůstatek krátkodobých záloh, což by se dalo asi považovat za pohledávku… ale tyto účty již nejsou rozděleny dle vlastníků, stejně jako dlouhodobé zálohy, takže těžko říct, co kam patří…

  Každopádně děkuji moc, mám pročteno hodně vláken tady i jinde, stejně jako stránky Klaiex. Chápu, že musí být vysilující zde možná po tisící psát zdarma rady. Asi je opravdu lepší varianta zakoupit materiály Klaiex, případně to nechat být.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".